Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Šilti ir sausi batai, šalikas, kepurė, kailiniai, česnako, medaus ir imbiero mišinys – žmonės nuo peršalimo ir gripo stengiasi saugotis taip, kaip išmano. Deja, neretai ligų išvengti nepavyksta.
Ne taip svarbu peršalimas ar gripas, svarbiausia – kad gydymasis visiškai toks pat: daug šiltų skysčių, pakankamai pagulinėjimų lovoje ir... tinkamai parinktas maistas. Susirgęs žmogus turi ne tik laikytis lovos režimo ir vartoti reikalingus vaistus, bet jam reikia ir teisingai maitintis. Mityba peršalus gali iš esmės įtakoti sveikimo procesą: jeigu teisingai maitinamasi, liga atsitraukia greičiau, jei ne – organizmo būklė gali pablogėti.
Nusilpęs organizmas reikalauja itin daug dėmesio, todėl sergant reikėtų atsisakyti „sunkių“ patiekalų iš mėsos, taip pat saldumynų ir kepto maisto. Sergant jokiu būdu negalima valgyti „greito“ maisto. Kita vertus, sergantis organizmas pats parodo, kokio maisto ir kiek jam reikia. Verta prisiminti, jog peršalus ir sergant gripu maitintis reikia dažnai ir po nedaug.
Sergant patartina vartoti maisto produktų, kurie, visų pirma, sukeltų apetitą ir pagerintų virškinimą. Nereikėtų apkrauti skrandžio, todėl vaisiai ir daržovės kaip lengvas ir greitai virškinamas maistas puikiai tinka. Jei sergant trūksta energijos, tuomet reikėtų vartoti daugiau košių, tokių kaip avižinių, miežinių, kukurūzų ir kitų. Juose gausu maistingų medžiagų. Tai pat reikia baltymų. Jų suteiks vištiena arba kalakutiena. Jei esate vegetaras, rinkitės troškintas daržoves, pupeles, bulves, špinatus. Nepatartina sergant valgyti aštraus, itin riebaus, sunkiai virškinamo maisto, nevartoti saldumynų ir cukraus – cukrus slopina su infekcijomis kovojančių neutrofilų aktyvumą. Esant aukštai temperatūrai, svarbu gerti daug vandens, arbatos, maitintis lengvai virškinamu maistu.
Skysčiai
Sergančiojo užduotis – vartoti kuo daugiau skysčių, bet alkoholio vartoti sergant jokiu būdu negalima. Tai liečia ir kavą bei vaisių sultis. Gerkite uogų arba žolelių gėrimus be cukraus – jie papildys organizmą reikalingais skysčiais ir neturės įtakos leukocitų aktyvumui.
Gali būti, kad susirgus nesinorės valgyti kieto maisto. Nesinori – nereikia. Tačiau gerti daug skysčių privaloma. Vanduo, arbata su imbieru – puikus pasirinkimas kai sutrinka skrandžio veikla. Taip pat rinkitės mineralinį vandenį, elektrolitais žarnyną papildančius vaistinius gėrimus (jei vienas iš gripo simptomų – sutrikęs virškinimas, pykinimas ar viduriavimas). Šviežiai spaustos sultys persišaldžius – taip pat puikus pasirinkimas, ypač jei nesinori valgyti nieko rimtesnio. Aromatinga arbata su citrina – idealus gėrimas sloguojant. Žalioji arbata stiprina imuninę sistemą, o šaukštelis medaus prie jos numalšins gerklės skausmus.
Baltymai
Nesvarbu ar sergate gripu, ar ne, baltymai yra visada svarbūs, kad išlaikytumėme organizmą stiprų. Liesa mėsa, paukštiena, žuvis, ankštiniai pieno produktai, kiaušiniai ir riešutai yra geri baltymų šaltiniai. Rekomenduojama, kad suaugęs asmuo suvalgytų bent 50 g baltymų per dieną. Nėščioms ir krūtine maitinančioms moterims baltymų reikia daugiau. Valgydami maistą, kuriame yra baltymų, taip pat gauname kitų naudingų maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminas B6 ir B12, kurie abu yra svarbūs, stiprinant imuninę sistemą. Vitaminas B6 yra daug kur randamas vitaminas, tai yra baltyminiame maiste kaip kalakutas ar pupelės, taip pat bulvėse, špinatuose, apdirbtuose grūduose. Baltyminiame maiste, pavyzdžiui, mėsoje, piene ir žuvyje yra vitamino B12.
Jogurtas – mokslininkai nustatė, kad jogurte esantys probiotikai gali sutrumpinti peršalimo ligų trukmę vidutiniškai 2 dienom. Manoma, kad dar efektyviau organizmą stiprina kefyras. Be to, šiuose pieno produktuose gausu baltymų ir lengvai pasisavinamo kalcio, kas taip pat leidžia duoti tinkamą atsaką ligai.
Vitaminas C
Optimalus sprendimas – negazuotas geriamas vanduo su keliomis apelsino ar citrinos skiltelėmis. Tokiame vandenyje yra pakankamai vitamino C. Tokiu būdu pakils ir bendras sergančiojo tonusas bei nuotaika. Jei skauda gerklę, geriau rinktis lengvai pašildytą vandenį su medumi ir citrinos sultimis. Toks gėrimas ne tik naudingas imunitetui, bet ir padės atsikratyti viruso bei nuramins sudirgusią gerklės gleivinę.
Vištienos sultinys
Vištienos sultinys – vienas iš pačių populiariausių ir tuo pačiu pats veiksmingiausias patiekalas sergančiam žmogui. Mokslininkai įrodė teigiamą sultinio poveikį užgultai nosiai ir skaudančiai gerklei: jis sumažina neutrofilų skaičių (vienos iš baltųjų kraujo kūnelių formų), kurie sukelia uždegimui būdingus simptomus nosiaryklėje. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad pats sveikiausias namuose virtas sultinys, o ne parduotuvėje perkami spausti sultinių koncentratai.
Sriubos ir sultiniai padės išlaikyti organizme reikiamą skysčių kiekį, jos lengvai virškinamos, puikiai numalšina apetitą. Daržovių sriubos su grūdais, mėsos gabalėliais papildo maistingųjų medžiagų atsargas ir padeda įveikti infekciją. Šilta sriuba taip pat palengvina karščiavimo simptomus, sušildo organizmą iš vidaus jei kamuoja šaltkrėtis, pagerina virškinimą.
Česnakas.
Sergant nepamirškime ir kito labai populiaraus produkto, kuris yra ir augalinis imunostimuliatorius. Jis turi alicino, kuris puikiai kovoja su bakterijomis, virusais ir grybeliais. Česnaką galima ne tik valgyti. Pastatykite šalia sergančiojo lovos lėkštelę su pjaustytu česnaku – tai dezinfekuos orą ir užkirs kelią pakartotinam infekcijos patekimui į nosiaryklę.
Kai ima pulti peršalimo ligos ar gripas be šiltos ir tinkamos aprangos labai svarbu gausus skysčių vartojimas, imuniteto stiprinimas, susibūrimo vietų vengimas, dažnas rankų plovimas, patalpų vėdinimas. Svarbu nevartoti vitaminų, kurie gali padėti ligos sukėlėjams išgyventi organizme dar ilgiau. Ir prisiminti – tiek esant sveikam, tiek sergant reikia, kad mityba būtų įvairi ir subalansuota, nereikėtų maitintis vienu ar keliais produktais – tuomet organizmui gali pritrūkti taip reikalingų medžiagų.