Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvos Respublikos valstybinėje darbo inspekcijoje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI) per 2018 m. I pusmetį (išankstiniais duomenimis) buvo gauta 20 pranešimų apie įvykius darbe, 2017 m. per tokį pat laikotarpį buvo gauti atitinkamai 22 ir 75 pranešimai, tai yra per pirmus šešis 2018 m. mėnesius, palyginti su 2017 m., mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius Lietuvos Respublikoje sumažėjo 2 atvejais (arba 9 proc.), o sunkių – 23 (arba 31 proc.). Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe dažnumo koeficiento (nelaimingų atsitikimų darbe skaičiaus, tenkančio 100 000 darbuotojų) įvertis 2018 m., palyginti su 2017 m. sumažėjo nuo 1,7 iki 1,6, o sunkių nelaimingų atsitikimų darbe – nuo 6,0 iki 4,1.
Pagal minėtus pranešimus šiais metais ištirta 12 mirtinų ir 39 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe.
Nemirtinų (lengvų ir sunkių) nelaimingų atsitikimų darbe statistika pateikiama už I ketvirtį. Šiuo laikotarpiu Lietuvos Respublikoje įvyko 1037 nemirtini nelaimingi atsitikimai darbe. Dažnumo koeficiento įvertis sudarė 83,0. Per atitinkamą laikotarpį 2017 m. užregistruoti 1055 nemirtini nelaimingi atsitikimai darbe, kurių dažnumo koeficientas – 84,5. Metiniai 2016 m. ir 2017 m. nemirtinų nelaimingų atsitikimų darbe dažnumo koeficiento įverčiai buvo atitinkamai 312,6 ir 341,8. Minėti nemirtinų nelaimingų atsitikimų darbe statistiniai rodikliai teikia pagrindo konstatuoti, kad nemirtinų nelaimingų atsitikimų darbe dinamika išlieka stabili.
Mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe pasiskirstymas pagal ekonominės veiklos rūšis (toliau – EVR).
Per 2018 m. I pusmetį daugiausiai mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe (išankstiniais duomenimis) įvyko: transporto, saugojimo (5 mirtini, iš kurių 4 atvejais darbuotojai žuvo eismo ir geležinkelių transporto eismo įvykių metu, ir 9 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe), apdirbamosios gamybos (4 mirtini ir 14 sunkių), elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo (3 mirtini, iš kurių 2 atvejais darbuotojai žuvo eismo įvykių metu, ir 1 sunkus), (2 mirtini ir 3 sunkūs), statybos (1 mirtinas ir 12 sunkių), (po 2 mirtinus) EVR įmonėse.
Palyginimas su 2017 m. tuo pačiu laikotarpiu.
Mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų sumažėjo transporto ir saugojimo (atitinkamai nuo 7 iki 5 ir nuo 13 iki 9), miškininkystės (atitinkamai nuo 2 iki 1 ir nuo 5 iki 1), statybos (atitinkamai nuo 2 iki 1 ir nuo 14 iki 12), didmeninės ir mažmeninės prekybos (atitinkamai nuo 3 iki 2 ir nuo 8 iki 3) EVR įmonėse.
Mirtinųnelaimingų atsitikimų darbe skaičius padidėjo apdirbamosios gamybos (nuo 2 iki 4), elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo (nuo 2 iki 3), administracinės ir aptarnavimo veiklos bei profesinės, mokslinės ir techninės veiklos (per 2017 m. I pusmetį pastarųjų EVR įmonėse įvykių darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, neįvyko) EVR įmonėse.
Kur ir kodėl?
Be eismo įvykių, kurių metu 7 darbuotojai (arba 35 proc.) žuvo (2017 m. iš 22 mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe eismo įvykių metu žuvo 4 darbuotojai) ir 6 darbuotojams buvo sunkiai pakenkta sveikata (2017 m. buvo 4 tokie atvejai), 2018 m. I pusmetį sandėliavimo, transportavimo, pakrovimo, iškrovimo darbai buvo pavojingiausi nelaimingiems atsitikimams darbe įvykti – juos atliekant įvyko 3 mirtini ir 9 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe.
3 mirtini ir 2 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe įvyko atliekant medienos apdorojimo ir susijusius darbus. Aptarnaujant technines priemones, mechanizmus, darbo įrenginius įvyko 1 mirtinas ir 3 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe. 2 darbuotojai žuvo geležinkelių transporto eismo įvykio metu.
Kaip ir 2017 m., daugiausiai sunkių nelaimingų atsitikimų darbe (12 atvejų arba 23 proc.) įvyko darbuotojui nukritus iš aukščio. Virtus daiktams, įrenginiams žuvo 2 darbuotojai.
Tiriant nelaimingų atsitikimų priežastis nustatyta, kad pusė (neįskaičiuojant atvejų, kai nelaimingą atsitikimą darbe sąlygojo kelių eismo taisyklių ar geležinkelių transporto eismo saugos taisyklių pažeidimas) mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko darbdaviui neužtikrinus darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės įmonėje (įmonėje neįvertinus profesinės rizikos ar netinkamai ją įvertinus, taip pat neužtikrinus, kad darbuotojai laikytųsi saugos ir sveikatos reikalavimų). 1 darbuotojas žuvo dėl smurtinių nusikalstamų asmenų veikos, 1 darbuotoją mirtinai traumavo darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų neatitinkantis darbo įrenginys.
Apie 40 proc. sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko dėl organizacinių priežasčių – darbdaviui, jo įgaliotam asmeniui netinkamai organizavus darbus ar neužtikrinus darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės įmonėje.
VDI inspektoriai, tirdami įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, bei kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai, nelaimingo atsitikimo darbe priežastimis dažniausiai įvardijo Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (toliau – Įstatymas) 19 straipsnio („Darbuotojų saugos ir sveikatos vidinė kontrolė įmonėje“) – 6 atvejais, 16 straipsnio („Darbo priemonės“) – 4 atvejais, 14 ir 15 straipsnių („Darbo vietų ir jų įrengimo bendrieji reikalavimai“ ir „Darbo vietų įrengimas statybvietėse, naudingųjų iškasenų gavybos įmonėse, žvejybos laivuose, darbo priemonėse“) – 5 atvejais ir 25 straipsnio („Darbdavio pareigos sudarant saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas“) – 4 atvejais reikalavimų pažeidimus.
8 (arba 16 proc. skaičiuojant nuo ištirtų nelaimingų atsitikimų darbe) mirtini ir sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe įvyko dėl darbuotojų didelio neatsargumo, kai patys darbuotojai nesilaikė nustatytų saugos ir sveikatos reikalavimų (pažeisti Įstatymo 33 straipsnyje „Darbuotojo pareigos“ įtvirtinti reikalavimai).
Per 2018 m. I pusmetį darbo vietoje žuvo 1 neblaivus darbuotojas bei 4 neblaiviems darbuotojams buvo sunkiai pakenkta sveikata (per analogišką 2017 m. laikotarpį žuvo 3 neblaivūs darbuotojai bei buvo sunkiai pakenkta 3 darbuotojų sveikatai).
Įvykių darbe metu žuvo 3 (arba 25 proc. skaičiuojant nuo ištirtų atvejų) bei sunkiai pakenkta sveikatai 11 darbuotojų, kurių darbo stažas įmonėje buvo iki 1 metų.
Aptariamuoju laikotarpiu sunkių ar mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe jauniems darbuotojams (iki 18 metų amžiaus) neįvyko.
Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyrius