PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2022 m. Rugpjūčio 30 d. 11:53

Mirė paskutinis Brazilijos vietinės čiabuvių genties narys, vadintas „duobių žmogumi“

Pasaulis

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BBC


244363

Pareigūnai pranešė, kad mirė paskutinis Brazilijos vietinės čiabuvių genties žmogus. Vyras, kurio vardas nebuvo žinomas, pastaruosius 26 metus gyveno visiškai izoliuotas. Jis buvo žinomas kaip „duobių žmogus“, nes kasė gilias duobes, kuriose slėpdavosi ir gaudydavo gyvūnus prasimaitinimui.

Jo kūnas buvo rastas rugpjūčio 23 d. hamake prie jo pasistatytos šiaudinės trobelės. Smurto žymių nerasta. Manoma, kad jis mirė dėl natūralių senėjimo priežasčių, sulaukęs maždaug 60 metų. Vyras buvo paskutinis iš čiabuvių genties, gyvenusios Tanaru vietovėje Rondonijos valstijoje, kuri ribojasi su Bolivija.

Manoma, kad daugumą jo gentainių dar aštuntajame dešimtmetyje išžudė ūkininkai, norintys išplėsti savo žemes. 1995 metais šeši iš likusių jo genties narių buvo nužudyti per nelegaliai dirbančių kalnakasių išpuolį, o jis vienintelis liko gyvas.

Brazilijos vietinių reikalų agentūra sužinojo, kad jis išliko gyvas tik 1996 metais ir nuo to laiko stebėjo jo gyvenimą per atstumą. Įprasto patruliavimo metu agentas Altairas José Algayeris aptiko aros plunksnomis padengtą vyro kūną hamake prie vienos iš šiaudinių namelių.

Ekspertas Marcelo dos Santos vietos žiniasklaidai sakė manantis, kad vyras užsidėjo plunksnas ant savęs, žinodamas, kad netrukus mirs. „Matyt, jis laukė mirties, smurto žymių ant kūno nerasta“, – sakė jis ir pridūrė, kad vyras greičiausiai mirė likus 40–50 dienų iki jo kūno radimo.

Jo gyventoje teritorijoje ir pasistatytose trobelėse nerasta jokių įsibrovimo požymių, sakė pareigūnai. Jo kūnui bus atliekamas pomirtinis tyrimas, siekiant nustatyti, ar jis nesirgo kokia nors liga.

Kadangi čiabuvis vengė bet kokio kontakto su pašaliniais asmenimis, nežinoma, kokia kalba kalbėjo ir kokiai etninei grupei jis galėjo priklausyti.

Kai kuriose jo išraustose duobėse rasta iečių ir kitokių smaigalių, kurie, manoma, buvo skirti medžioti gyvūnams. Trobelėse, kurių savo gyvenamoje teritorijoje per daugelį metų vyras pastatė apie 50, taip pat rasta duobių, kurias, tikėtina, čiabuvis išsikasė kaip slėptuves.

Taip pat rasta įrodymų, kad jis sodino kukurūzus ir manijokus, rinko medų ir vaisius, tokius kaip papajos ir bananai.

Pagal Brazilijos konstituciją čiabuviai turi teisę į savo tradicinę žemę, o patekimas į jų gyvenamas teritorijas buvo ribojamas nuo 1998 metų.

Dalis 8070 hektarų ploto teritorijos priklauso ir ūkininkams, todėl jie dažnai reiškia pyktį dėl draudimo įvažiuoti į čiabuvių teritoriją. Duobių žmogui mirus, vietinių teisių aktyvistų grupė paragino Tanaru rezervatui suteikti nuolatinę apsaugą.

Brazilijoje yra apie 240 čiabuvių genčių, iš kurių daugeliui gresia pavojus, nes nelegaliai dirbantys kalnakasiai, miško kirtėjai ir ūkininkai nuolat įsiveržia į jų teritoriją, trikdo jų gyvenimą ir net žudo, norėdami užimti jų gyvenamas žemes, perspėja „Survival International“, aktyvistų grupė, kovojanti už čiabuvių teises.