Aktualu2022 m. Rugsėjo 8 d. 20:41

Mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II (papildyta)

Pasaulis

Youtube stop kadras.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


245315

Eidama 97-uosius ketvirtadienį mirė Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II (Elzbieta II), ilgiausiai kada nors valdžiusi Britanijos monarchė, pranešė Bakingamo rūmai.

„Šią popietę Balmorale ramiai mirė karalienė“, – rašoma pranešime, paskelbtame 18 val. 30 min. vietos (20 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

Bakingamo rūmai apie jos mirtį pranešė trumpame pranešime. Paskelbtas 10 dienų nacionalinis gedulas.

„Karalius ir karalienė konsortė šį vakarą liks Balmorale, o rytoj grįš į Londoną“, – nurodo karališkieji rūmai.

Vyriausias iš Elizabeth II sūnų, 73-ejų Velso princas Charlesas (Čarlzas), iškart perima sostą ir tampa karaliumi.

Anksčiau ketvirtadienį karališkieji rūmai buvo paskelbę, kad gydytojai „nerimauja“ dėl jos sveikatos ir rekomendavo ją toliau prižiūrėti medikams.

Visi karalienės vaikai – princas Charlesas, 72-ejų princesė Anne (En), 62-ejų princas Andrew (Endrius) ir 58-erių princas Edwardas (Edvardas) – atvyko pas ją į Balmoralo rūmus Škotijos aukštikalnėse.

Be to, į Škotiją atvyko ir Charleso sūnūs princai Williamas (Viljamas) ir Harry (Haris).

Dviem dienomis anksčiau karalienė paskyrė Liz Truss (Liz Tras) JK premjere: ji tapo 15 asmeniu, stojusiu prie vyriausybės vairo per Elizabeth II valdymo laikotarpį. Nuotraukose iš to susitikimo karalienė šypsojosi, nors atrodė silpna ir buvo pasirėmusi lazdele.

Viena nuotrauka sukėlė nerimą, nes joje buvo matyti tamsiai violetinė mėlynė ant monarchės dešinės rankos.

Didžiuliai pokyčiai

Karalienė Elizabeth II į sostą atsisėdo būdama vos 25 metų, 1952-aisiais, ir įsiliejo į pasaulinę sceną, kurioje dominavo tokie politiniai veikėjai kaip kinų Mao Zedongas (Mao Dzedunas), Sovietų Sąjungos lyderis Josifas Stalinas ir JAV prezidentas Dwightas D. Eisenhoweris (Dvaitas D. Eizenhaueris).

Jos 70 metų trukęs valdymas aprėpė dviejų amžių sandūrą, kai vyko didžiuliai socialiniai, politiniai ir technologiniai sukrėtimai.

Pasaulyje subyrėjo paskutiniai didžiulės Britanijos imperijos likučiai, namuose – „Brexitas“ sukrėtė jos karalystės pamatus, o jos šeimos nariai susidūrė su virtine skandalų.

Tačiau visą laiką Elizabeth II išliko populiari ir buvo ne tik Jungtinės Karalystės, bet ir 14 buvusių britų kolonijų, įskaitant Australiją, Kanadą ir Naująją Zelandiją, karalienė ir valstybės vadovė.

Ji taip pat vadovavo 56 valstybių Sandraugai, kurioje gyvena ketvirtadalis žmonijos, ir buvo Anglikonų Bažnyčios, pasaulinės anglikonų bendruomenės motininės bažnyčios, galva.

Tačiau po jos mirties taip pat bus keliami klausimai, ar dar nepraėjo Britanijos monarchijos aukso amžius, kaip tokia senoviška institucija gali išlikti gyvybinga šiuolaikiniais laikais ir ar Charlesas sulauks tokios pat pagarbos, ar valdys savo motinos šešėlyje.

Oficialus gedulas

Televizijos ir radijo stotys nutraukė įprastas programas, kad paskelbtų šią žinią, o jos ilgam gyvenimui ir valdymui atminti buvo sudaryti specialios programos.

Pranešus žinią apie monarchės mirtį, skambėjo nacionalinis himnas „God Save the Queen“. Vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo, o bažnyčių varpai skambėjo atminti moteriai, kadaise vadintai „paskutine pasaulio monarche“.

Nacionalinis gedulas baigsis paskutiniu viešu atsisveikinimu su karaliene Vestminsterio abatijoje Londono centre.

Charleso karūnavimas – sudėtingas, tradicijomis ir istorija persmelktas ritualas – vyks toje pačioje istorinėje aplinkoje, kaip ir prieš daugelį šimtmečių. Karūnavimo data dar nepaskelbta.

Ilgaamžiškumas

Elizabeth Alexandra Mary Windsor (Elizabet Aleksandra Meri Vindzor) daugumai jos pavaldinių buvo vienintelis monarchas, kurį jie kada nors pažinojo – nekintanti figūra ant pašto ženklų, banknotų ir monetų.

Populiariosios kultūros ikona netrukusi tapti nedidelio ūgio karalienė buvo akimirksniu atpažįstama dėl savo ryškiaspalvių kostiumėlių ir prie jų priderintų skrybėlaičių, perlų vėrinio, pirštinaičių ir rankinių.

Jai valdant karališkosios šeimos atstovai iš sustabarėjusių, nuošalių figūrų tapo bulvarinių laikraščių taikiniais, o vėliau juos iš naujo išpopuliarino serialai, tokie kaip „Karūna“ (The Crown), mėgstami dešimčių milijonų žiūrovų visame pasaulyje.

Jos laikotarpis soste apėmė nepaprastų pokyčių epochą – nuo Šaltojo karo iki Rugsėjo 11-osios išpuolių, nuo klimato kaitos iki koronaviruso, nuo popierinių laiškų ir garlaivių iki elektroninio pašto ir kosmoso tyrinėjimų.

Ji tapo pokario Didžiosios Britanijos įsikūnijimu ir jungtimi tarp moderniosios epochos ir praėjusio amžiaus.

Būdama vienos garsiausių pasaulio šeimų motina, ji visą laiką sulaukė didžiulio visuomenės palaikymo ir net pergyveno neigiamą reakciją po Charleso pirmosios žmonos Dianos mirties 1997 metais.

Neseniai karališkąją šeimą sukrėtė princo Harry ir jo žmonos Meghan (Meghan) teiginiai apie rasizmą karališkojoje šeimoje.

Buvęs britų armijos kapitonas Harry ir televizijos aktorė, maišytos rasės amerikietė Meghan po savo vestuvių 2018 metais buvo vadinami moderniu monarchijos veidu.

Tačiau po mažiau nei dvejų mietų jie pasitraukė iš karališkosios šeimos gyvenimo ir persikraustė į JAV, pažerdami virtinę kaltinimų, taip pat ir rasizmu.

Elizabeth II taip pat išgyveno skandalą, susijusį su jos antruoju sūnumi princu Andrew, kurio draugystė su už lytinius nusikaltimus nuteistais velioniu Jeffrey Epsteinu (Džefriu Epsteinu) bei Ghislaine Maxwell (Gislen Maksvel) visuomenėje kėlė pasipiktinimą ir lėmė, kad JAV jam buvo iškelta civilinė byla dėl seksualinės prievartos. Galiausiai ji buvo nutraukta.

„Nė vienas iš mūsų negyvens amžinai“

Britai buvo priversti pripažinti jos valdymo pabaigos pradžią, kai 2021 metų balandį ji neteko mylimo vyro, Edinburgo kunigaikščio princo Philipo (Filipo). Santuokoje jiedu išgyveno 73 metus.

Tačiau rūmai jau seniai pripažino jos mirtingumą, o perėjimas prie Charleso buvimo soste jau buvo gerokai įsibėgėjęs.

Charlesas, jo vyriausiasis sūnus princas Williamas, kuris dabar tampa įpėdiniu, ir jo žmona Catherine (Ketrin) pastaraisiais metais perėmė iš karalienės vis daugiau oficialių pareigų.

Dėl koronaviruso pandemijos ir senyvo amžiaus ji buvo priversta leisti laiką Vindzoro pilyje, esančioje į vakarus nuo Londono.

Tačiau už didingų pastato sienų ji ir toliau nenurimdavo, dalyvaudavo vaizdo skambučiuose su visuomenės atstovais.

Pirmojo karantino metu per televiziją pasakydama retą kalbą, ji priminė Antrojo pasaulinio karo metais apgultos Didžiosios Britanijos „Blitz“ dvasią“, kuri buvo būdinga jos kartai.

„Mes dar susitiksime“, – pasakė ji.

Po Philipo mirties ir atslūgus pandemijai, karalienė grįžo prie visuomeninių pareigų, tačiau amžius ir prasta sveikata privertė ją sulėtinti tempą.

Po nakties ligoninėje 2021 metų spalį dėl tam tikrų sveikatos tyrimų jos pasirodymai tapo retesni.

„Nė vienas iš mūsų negyvens amžinai“, – sakė ji pasaulio lyderiams, dalyvavusiems JT aukščiausiojo lygio susitikime dėl klimato kaitos, ir paragino juos pasirūpinti palikimu ateinančioms kartoms.

Vienas iš paskutinių lemtingų jos veiksmų buvo išspręsti neatsakytą paveldėjimo klausimą – ji pritarė, kad Charleso antroji žmona Camilla (Kamila) būtų vadinama karaliene konsorte.

Britų karališkosios šeimos nariai atvyko į karalienės rezidenciją Škotijoje

Pablogėjus karalienės Elizabeth II (Elzbietos II) sveikatos būklei, britų karališkosios šeimos nariai, įskaitant princą Williamą (Viljamą), ketvirtadienio popietę atvyko į Balmoralo rūmus – 96 metų monarchės rezidenciją Škotijoje, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Anot jų, į rūmų teritoriją įvažiavo automobilis, kuriame buvo pastebėtas princas Williamas, karalienės anūkas, kuris yra antras eilėje į sostą, taip pat karalienės sūnūs princas Andrew (Endrius) ir princas Edwardas (Edvardas).

Karalienės įpėdinis princas Charlesas (Čarlzas) ir jo sesuo princesė Anne (Ana) jau buvo rezidencijoje.

Princas Harry (Haris) taip pat atvyko į Škotiją pas karalienę, tačiau žmona Meghan (Megan) jo nelydi, ketvirtadienį pranešė princo atstovas spaudai.

Bakingamo rūmai anksčiau ketvirtadienį pranešė, jog karalienės Elizabeth II gydytojai nerimauja dėl jos sveikatos ir rekomendavo, kad ji „būtų toliau prižiūrima medikų“.

96 metų monarchę nuo praėjusių metų spalio kamuoja sveikatos problemos, dėl kurių jai sunku vaikščioti ir stovėti.

„Šį rytą dar kartą įvertinę karalienės sveikatos būklę jos gydytojai yra sunerimę dėl Jos Didenybės sveikatos ir rekomenduoja, kad ji būtų toliau prižiūrima medikų“, – anksčiau buvo sakoma Bakingamo rūmų pareiškime.

Londone prie Bakingamo rūmų renkasi minia

Vis didėjant susirūpinimui dėl karalienės Elizabeth II (Elzbietos II) sveikatos, prie 96 metų monarchės Londono rezidencijos – Bakingamo rūmų – ketvirtadienį susirinko minia.

Paaiškėjus, kad karalienė mirė, žmonių kiekis ėmė sparčiai didėti.