Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Artėjant mokslo metų pabaigai, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina neatidėlioti profilaktinio vaikų sveikatos patikrinimo ir atlikti jį jau dabar, kad vasaros pabaigoje ir rudenį nereikėtų laukti ilgose eilėse. Pastebėjus sveikatos sutrikimų, vasarą būtų galima išnaudoti tiksliniam sveikatos stiprinimui.
Ministro A. Verygos teigimu, kiekvieną rugpjūtį ir rugsėjį šeimos gydytojai susiduria su ta pačia problema - didelis srautas vaikų ir paauglių, kuriems reikia medicininės pažymos ugdymo įstaigoms.
„Būtent todėl norime atkreipti dėmesį, kad visų pirma šis sveikatos patikrinimas reikalingas ne ugdymo įstaigai, o patiems tėveliams, siekiant užbėgti už akių didesniems sveikatos sutrikimams. Apie potencialias grėsmes sveikatai tikrai geriau sužinoti prieš atostogas, nei jų metų, tad raginame atvykti pasitikrinti jau dabar“, - sako ministras A. Veryga.
Medikai primena, kad vaikų sergamumas tam tikromis ligomis auga, tad profilaktinis sveikatos patikrinimas leis ne tik sužinoti vaiko sveikatos būklę, bet galbūt vasaros metu imtis profilaktinių priemonių, padėsiančių išvengti rimtesnių sveikatos negalavimų.
Itin didelį susirūpinimą specialistams kelia augantys vaikų regos sutrikimai, dantų problemos, stuburo iškrypimas.
Lietuvos higienos instituto duomenimis, dažniausiu sveikatos sutrikimu išlieka ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Tai pagydoma, tačiau nerimą kelia fiksuojamas diabeto, skrandžio problemų augimas, dažniau diagnozuojamas lėtinis otitas, alerginis rinitas, kitos ligos, kurioms reikia rimtesnės priežiūros.
Kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas, kurio metu įvertinama bendra sveikatos būklė, privalomas visiems vaikams iki 18 metų, pažymų apie sveikatos būklę reikalauja ugdymo įstaigos. Įstatymas įpareigoja tėvus kasmet iki rugsėjo 15 dienos pasirūpinti profilaktiniu vaiko sveikatos patikrinimu.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus Gintaro Kacevičiaus teigimu, norint patikrinti vaiko sveikatą ir gauti vaiko sveikatos pažymą, reikėtų iš anksto užsiregistruoti ir laiku atvykti pas šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą. Rekomenduojama užsiregistruoti pas savo šeimos gydytoją, nes jis geriausiai žino savo paciento sveikatos būklę.
„Tik nuolat sveikatos būklę stebintis daktaras geriausiai žino į ką svarbiausia atkreipti dėmesį. Taip pat svarbu nepamiršti, kad vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, kitaip gydytojas negalės atlikti patikrinimo, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo“, – primena VLK vadovas G. Kacevičius.
Atvykus pasitikrinti, šeimos gydytojas įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę, o gydytojas odontologas patikrina vaiko dantų ir žandikaulių būklę. Radus pakitimų, pacientas yra siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams.
Profilaktinė vaiko sveikatos patikra tiek pas šeimos gydytoją, tiek pas gydytoją odontologą yra nemokama, nes vaikai draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo dienos.
Šiuo metu visi duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, tvarkomi elektroniniu būdu. Tai reiškia, kad profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą atliekantis šeimos gydytojas ir gydytojas odontologas duomenis apie vaiko sveikatos būklę įveda į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą. Taip užtikrinamas sveikatos duomenų konfidencialumas, o ugdymo įstaigos gauna tikslias rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei nurodymus, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje (pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų).
Be to, elektroninių vaiko sveikatos pažymėjimų informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą, kuri padeda mokyklose dirbantiems visuomenės sveikatos specialistams apibendrintus duomenis panaudoti planuojant sveikatos stiprinimo veiklas konkrečioje mokykloje.