PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2024 m. Spalio 21 d. 07:13

Ministerija pasirašys atnaujintą kolektyvinę sutartį su švietimo profesinėmis sąjungomis

Lietuva

ŠMSM pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos edukacinių tyrimų asociacija. ELTA / Josvydas Elinskas

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA.LT


324902

Pirmadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje (ŠMSM) bus pasirašyta atnaujinta kolektyvinė sutartis su švietimo darbuotojų profesinėmis sąjungomis.

Naująją šakos kolektyvinę sutartį pasirašys švietimo ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ vadovai.

Naujoji sutartis atnaujinama po kurį laiką vykusių derybų. Susitarimu įsipareigojama dėl pedagogų ir mokslo darbuotojų atlyginimų didinimo ne tik kitais metais, bet numatoma ir tolesnė darbo užmokesčio augimo perspektyva iki 2030 m.

Ministerija nurodo, kad sutartyje ypatingas dėmesys skiriamas pradinio ugdymo mokytojų darbo sąlygoms. Patikslinus finansavimo metodikos rodiklius, pradinio ugdymo mokytojo pareigybei teks mažiau kontaktinių valandų, daugės nekontaktinių valandų, skiriamų nepamokinei veiklai.

Sutarta keisti ir švietimo pagalbos finansavimo tvarką, kad lėšos šiam tikslui būtų skiriamos tiesiogiai mokykloms, atsisakant jų perskirstymo pagal savivaldybių nustatytas tvarkas. Įsipareigota kitąmet spręsti ir kitų ugdymo reikmių finansavimo klausimus.

Sutartyje aptartos kitos pedagogų bei mokslo ir studijų institucijų darbuotojų darbo gerinimo sąlygos.

Paskutinį kartą šakos kolektyvinė sutartis atnaujinta pernai – tuomet savo parašus ant dokumento padėjo tik keturios iš penkių švietimo profesinių sąjungų. Tuomet derėtasi dėl mokytojų atlyginimų 2024 m. – numatyta didinti algas dviem etapais (nuo sausio 1 d. – 10 proc. ir nuo rugsėjo 1 d. – ne mažiau kaip 10 proc.). Taip siekta įgyvendinti politinių partijų susitarimo tikslus, kuriais įsipareigota, jog 2024 m. mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarytų ne mažiau kaip 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Tiesa, toks susitarimas netenkino Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjungos. Andriaus Navicko vadovaujama profsąjunga reikalavo pakelti mokytojų atlyginimus sparčiau ir daugiau. Nepasiekus sutarimo organizuotas mokytojų streikas, prasidėjęs rugsėjo 29 d. Be atlyginimų didinimo, pedagogai taip pat reikalavo mažinti mokinių skaičių klasėse bei mokytojų darbo krūvį.

#ŠMSM#ŠVIETIMAS#KOLEKTYVINĖ#ŠAKOS#SUTARTIS
#PROFESINĖS#SĄJUNGOS