REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Rugsėjo 3 d. 11:55

Minios žmonių atėjo atsisveikinti su Michailu Gorbačiovu

Pasaulis

Twitter

Etaplius.ltŠaltinis: Užsienio spauda


244790

Maskvoje šeštadienį laidojamas paskutinysis sovietų lyderis.

Gorbačiovo laidotuvės Maskvoje.jpg

Kaip skelbia bbc.com, gedėtojai prie Michailo Gorbačiovo karsto rikiuojasi ilgoje eilėje. Skelbiama, kad Vladimiras Putinas laidotuvių ceremonijoje nedalyvaus dėl įtemptos darbotvarkės.

Vis dėlto toks dabartinio Kremliaus šeimininko žingsnis vertinamas kaip nenoras pagerbti Sovietų Sąjungą išardžiusio lyderio. Putinas prieš keletą metų buvo pasisakęs, kad SSRS subyrėjimas buvo „didžiausia praėjusio amžiaus geopolitinė katastrofa“.

Gorbačiovas į valdžią atėjo 1985 m., pristatydamas daugybę reformų ir atverdamas SSRS pasauliui. Bet šios pastangos nesugebėjo sustabdyti byrančios sąjungos, kuri baigė savo egzistavimą 1991 m. Daugelis rusų dėl po to kilusios suirutės kaltina Gorbačiovą.

Twitter

Pasaulio lyderiai, vis dėlto išreiškė pagarbą buvusiam sovietų vadovui. JT Generalinis sekretorius Antonio Guterres pavadino Gorbačiovą žmogumi, kuris pakeitė istorijos kursą. JAV prezidentas Joe Bidenas – „lyderiu, kokių reta“.

Žmonės Maskvoje šeštadienį rikiavosi į ilgą eilę dar prieš leidžiant patekti į istorinę vietą, kurioje Gorbačiovo kūnas pašarvotas taip pat, kaip jo pirmtakai Sovietų Sąjungoje, įskaitant Vladimirą Leniną, Jozifą Staliną ir Leonidą Brežnevą.

Vėliau šeštadienį Gorbačiovas bus palaidotas Maskvos didžiausiose kapinėse, kuriose palaidota daug iškilių rusų. Jis gulės šalia savo žmonos Raisos, kuri mirė nuo leukemijos 1999 m.

Kiek anksčiau Putinas išreiškė užuojautą ir sakė, kad Gorbačiovo pradėtos reformos buvo būtinos, sprendžiant iškilusias problemas. Putinas taip pat padėjo gėles prie Gorbačiovo karsto antradienį ligoninėje, specialiai surengtoje privačioje ceremonijoje.

V. Putinas privačiai atsisveikino su M. Gorbačiovu ligoninėje.

Vis dėlto šeštadienio laidotuvių ceremonija nebus valstybinė – tai dar vienas ženklas, kad dabartinis Kremliaus šeimininkas neturi jokio noro pagerbti Gorbačiovą. Viešai žinoma, kad abiejų lyderių santykiai nebuvo patys geriausi, paskutinis jų dviejų oficialus susitikimas vyko 2006 m.

Dar iki mirties Gorbačiovas neigiamai pasisakė dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, nors Krymo aneksiją 2014 m. ir parėmė.

Ligoninė, kurioje 91 m. Gorbačiovas mirė antradienį, trumpame pareiškime skelbė, kad velionis kentėjo nuo ilgai besitęsiančios sunkios ligos. Tačiau tiksli mirties priežastis neatskleidžiama.

Per pastaruosius metus Gorbačiovo sveikata buvo labai prasta, jis buvo gydomas įvairiose ligoninėse. Birželį tarptautinė žiniasklaida informavo, kad Gorbačiovui sutriko inkstų veikla.

1990 m. Gorbačiovui įteikta Nobelio Taikos Premija už pagrindinį vaidmenį dėl radikalių pokyčių Rytų ir Vakarų santykiuose. Po sąjungos subyrėjimo 1991 m. Gorbačiovas buvo patrauktas nuo politikos, užsiėmė šviečiamąja veikla ir humanitariniais projektais. Gorbačiovas dar bandė grįžti į politinį gyvenimą 1996 m., gavęs tik 0,5 proc. balsų prezidento rinkimuose.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA