REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2022 m. Liepos 10 d. 20:37

Mikroplastikas teršia mūsų kraują, dar negimusius vaikus, o dabar – ir pieno bei mėsos produktus

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Užsienio žiniasklaida


239662

Remiantis nauju tyrimu, mėsoje ir pieno produktuose, kuriuos valgome kiekvieną dieną, jau randama mikroplastiko.

Ne pelno siekiančios aplinkosaugos organizacijos „Plastic Soup Foundation“ ataskaitoje atskleidžiama, kad 73 proc. jų išbandytų gaminių buvo mikroplastiko – medžiagos, kurios lieka plastikui skylant.

Tyrimai rodo, kad gyvulių pašaruose esantis plastikas gali būti užteršimo priežastis.

Amsterdamo Vrije universiteto mokslininkai aptiko plastiko dalelių 18 iš 25 Nyderlanduose tirtų pieno mėginių. Maždaug septyniuose iš aštuonių jautienos mėginių buvo plastiko dalelių, o penkiuose iš aštuonių kiaulienos mėginių buvo bent vienos rūšies plastiko dalelių.

Taip pat buvo ištirtas pašaras gyvuliams. Visuose 12-oje pašarų granulių ir susmulkinto pašaro mėginių buvo mikroplastiko.

Šis tyrimas susijęs su mažytėmis dalelėmis, kurios jau buvo aptiktos žmogaus kraujyje, plaučiuose ir net negimusiuose vaisiuose, tačiau naujas tyrimas kelia dar rimtesnį susirūpinimą dėl užteršimo maisto grandinėje.

Amsterdamo tyrimų grupė mano, kad pašarų granulėse esantis mikroplastikas yra gyvūnų kūnuose randamo mikroplastiko priežastis. Kitos galimybės yra per vandenį, kurį jie geria, ir orą, kuriuo kvėpuoja.

Tai tik dar labiau padidina susirūpinimą dėl visko, kuo užteršiami ūkio gyvūnai. 2021 m. amerikietis ūkio darbuotojas Emmanuelis Moore'as buvo atleistas po to, kai paskelbė „TikTok“ vaizdo įrašą, atskleidžiantį, kaip plastiko atliekomis buvo leista užteršti kiaulių pašarus.

„Gyvūnai gali suvartoti bent dalį plastiko dalelių, su kuriomis jie susiduria savo gyvenamojoje aplinkoje, – sako ekotoksikologė dr. Heather Leslie, tyrimo bendraautorė. – Gyvūnų pašarų be plastiko gamyba gali būti vienas iš būdų pagerinti plastiko dalelių poveikio gyvuliams scenarijų.“

Plastikinių dalelių aptikimas nedideliame tokių mėginių skaičiuje suteikia duomenų, kuriuos galima laikyti didesnio masto tyrimų atskaitos tašku.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA