PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugpjūčio 6 d. 08:54

Migrantai Alytuje: kalėjimas be nuosprendžio?

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


183902

Nelegaliai sieną kirtusių migrantų „laikinas“ apgyvendinimas Alytuje jau skaičiuoja antrą mėnesį, sako Alytaus miesto mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė. Ji pasakoja apie jų gyvenimo kasdienybę ir teigia, jog reikia galvoti ne tik apie migrantų psichologinės būklės užtikrinimą, bet ir apie pirmuosius integracijos žingsnius.

„Nepasakysiu nieko naujo apie terminų nebuvimą (teoriškai procedūros šalyje spartinamos iki dviejų savaičių, bet praktiškai jokio judesio, Alytuje apgyvendinti migrantai nevežami į apklausas, viskas sustoję...). Tiesiog kasdien rūpinamės buitimi, sveikata, itin ribotomis veiklomis, o saugumu rūpinasi sustiprinta apsauga, nuolatos budinti aerodrome.

Taigi, situacijos pakeisti negalime, laiko irgi neatsuksi. Per daug rimti reikalai vyksta, kad galėtume (arba būtume galėję) likti nuošalyje. Galima piktintis, pykti, siūlyti neracionalius sprendimus ar/ir politikuoti, ar keikti valdžią! Arba blaiviai suvokti situaciją ir tvarkytis kaip galima geriausiai. Tą ir darome.

Bet šį kartą žinutė ne apie tai. Šį kartą – apie psichologinę būseną didžiulio būrio žmonių, daugiau kaip mėnesį uždarytų svetimoje aplinkoje. „Kalėjimas be nuosprendžio“, įvardijo vienas migrantas. Daug ko jie papasakoja, bet viską vertiname rezervuotai, normalu žiūrėti su įtarumu. Tačiau netgi neturint specialaus išsilavinimo galima suprasti ir matyti, kad tokia nežinomybė slegia, sukelia depresiją, blogas mintis, o tai gali iššaukti krizines situacijas.

Kadangi laikimumas užsitęsė, baziniai buitiniai poreikiai patenkinti ir nusistovėjo sąlyginė tvarka (migrantai tvarkosi teritoriją, skalbiasi), atėjo metas spręsti kitus iššūkius, apie kuriuos anksčiau negalvojome. Čia vėlgi reikėtų centralizuotų ir koordinuotų veiksmų iš Vyriausybės – psichologų, neutralių žmonių išklausymo, bendravimo, konsultavimo. Mano nuomone, bet koks terminas būtų geriau nei jokio, nes migrantams galėtų būti atskaitos tašku, laiku nuo A iki B. Bet kadangi jo nėra, psichologinė būsena darosi sudėtinga, todėl pagal poreikį turėtų būti teikiama psichologinė pagalba.

Gaunu žinučių iš alytiškių, bei Alytuje gyvenančių užsieniečių, kurie siūlo pagalbą savanoriauti ir pabendrauti su migrantais, išklausyti juos, kažko pamokyti, bei tokiu būdu nuimti įtampą ir žengti pirmuosius integracijos žingsnius, kurie, manau, irgi neišvengiami, bent jau daliai migrantų. Ir visa tai – dėl mūsų pačių saugumo ir ramaus gyvenimo“, – socialiniame tinkle „Facebook“ skelbia J. Šukevičienė.

232345721-10223140543559626-5042166525107966337-n.jpg