REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugpjūčio 5 d. 13:33

Migracijos pareigūnams skundžiantis krūviu, mažomis algomis, VRM žada siekti jas didinti

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Greta ZulonaitėŠaltinis: BNS


274785

Migracijos departamento pareigūnams susiduriant su dideliu krūviu ir mažomis algomis, Vidaus reikalų ministerija (VRM) sako didinanti užmokesčio fondą ir žada siūlyti papildomą finansavimą įstaigai kitąmet.

Šią savaitę išplatintame profesinės sąjungos „Solidarumas“ pranešime nurodoma, kad nesprendžiant darbuotojų algų didinimo ir jų trūkumo pašalinimo klausimų, rudenį gali prasidėti masinis darbuotojų išėjimas, „kuris paralyžiuotų Migracijos departamento veiklą.“

Migracijos departamentas teigė, kad krūvis įstaigos darbuotojams auga kasmet, o algų vidurkis vis dar nesiekia 1 tūkst. eurų į rankas. Tuo metu VRM nurodo, kad kitąmet departamento darbuotojų atlyginimams papildomai reikia 2,2 mln. eurų šis poreikis perduotas biudžeto projektą rengiančiai Finansų ministerijai – jį įgyvendinus, atlyginimai vidutiniškai galėtų kilti apie 15 procentų.

Pasak ministerijos, įstaigos darbo užmokesčio fondas per dvejus metus išaugo trimis milijonais eurų ir šiuo metu viršija 11 mln. eurų.

Krūvis auga dėl migracijos, baltarusių ir rusų kontrolės

Dėl padėties departamente „Solidarumo“ pirmininkė Kristina Krupavičienė raštu kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, premjerę Ingridą Šimonytę, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką Mindaugą Lingę ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Lauryną Kasčiūną.

Anot profesinės sąjungos, dirbančiųjų departamente atlyginimai yra mažiausi vidaus reikalų sistemoje ir vieni mažiausių valstybės tarnyboje, tačiau „darbo krūviai auga apie 30 proc. per metus“.

Profesinė sąjunga nurodo, kad departamento skambučių centras 2021–aisiais sulaukė beveik 243 tūkst. skambučių, pernai – jau beveik 395 tūkst., o šiemet vien per pirmąjį pusmetį – beveik 212 tūkst., daugiau nei ketvirtadalis jų liko neatsakyti. Taip pat šiemet per pusmetį sulaukta beveik 37 tūkst. laiškų, jų skaičius taip pat auga.

Migracijos departamentas komentare BNS šią savaitę nurodė, kad krūvis įstaigoje dirbantiems sparčiai auga dėl pastaraisiais metais beveik 30 proc. didėjančios užsieniečių migracijos, papildomai sustiprintos Baltarusijos ir Rusijos piliečių kontrolės.

„Be to, 2023-aisiais, kaip ir kiekvieną dešimtmetį, itin padaugėjo Lietuvos piliečių prašymų pakeisti piliečių pasus bei asmens tapatybės korteles, šių metų pradžioje daug Migracijos departamento žmogiškųjų resursų buvo skirta laikinosios apsaugos dokumentų keitimui Ukrainos karo pabėgėliams“, – tvirtino įstaiga.

Anot departamento, pasikeitusias darbo sąlygas įrodo vienam sprendimų projektus rengiančiam valstybės tarnautojui tenkantys krūvio pokyčiai.

„Jei 2019-ųjų rudenį toks darbuotojas per mėnesį parengdavo vidutiniškai apie 70 sprendimų, tai 2020 m. spalį – 109 sprendimus, 2021 m. – 131 sprendimą, 2022 m. – 206 sprendimus; 2023 m. – birželį jau 241 sprendimą“, – nurodė Migracijos departamentas.

Algų vidurkis nesiekia 1000 eurų

„Solidarumas“ taip pat teigė, kad Migracijos departamente nuolat trūksta apie 10 proc. darbuotojų, yra neužpildytas 51 etatas, tai patvirtino ir pati įstaiga.

Pasak profesinės sąjungos, konkursai į laisvas darbo vietas įstaigoje dažnai neįvyksta dėl nekonkurencingų algų, o jei ir įvyksta, neretai tenka rinktis iš vieno kandidato.

„Darbą palieka ne tik neseniai priimti darbuotojai, bet ir patyrę, daugelį metų dirbę darbuotojai, galintys daug greičiau už naujokus išnagrinėti prašymus“, – rašo profesinė sąjunga.

Anot įstaigos, departamentas atsilieka nuo kitų srities įstaigų, nes darbuotojų atlyginimų vidurkis vis dar nesiekia tūkstančio eurų į rankas.

„Neskaičiuojant įstaigos vadovų bei atskirų specifinių pareigybių, Migracijos departamente dirbančių 488 darbuotojų vidutinis darbo užmokestis į rankas yra apie 870 eurų“, – rašė departamentas.

Profesinė sąjunga taip pat nurodė, kad departamento darbuotojų kaita nuo 2020-ųjų išaugo tris kartus.

„2020 m. ji buvo 12 proc., 2021 m. – 14 proc. 2022 m. – 29 proc., o 2023 metų pirmąjį pusmetį pasiekė neleistiną 35,91 proc. dydį“, – rašė „Solidarumas“.

Algų kėlimui šiemet skirta 140 tūkst. eurų

„Solidarumas“ teigia, kad Migracijos departamente atliktas tyrimas rodo, jog 83 proc. darbuotojų yra nepatenkinti savo mažu atlyginimu ir tvirtino patiriantys skurdą, gyvenantys ties išgyvenimo riba.

Vis tik, anot departamento, profesinės sąjungos pateikta informacija nėra visiškai tiksli, nes tyrimas atliktas seniau, o jo rezultatai paskelbti tik pernai.

„Be to, tyrimas buvo atliktas dar iki visuotinio atlyginimų kėlimo, kurį Migracijos departamentas atliko pernai – 2022 m. darbo užmokesčio kėlimui iš VRM papildomai gauta 1,8 mln. eurų“, – rašė departamentas.

„Tiesa, verta pažymėti, kad net ir šios lėšos nepatenkinto įstaigos poreikio. Jeigu darbuotojų pasitenkinimo tyrimas būtų atliktas po atlyginimų kėlimo, rezultatas, tikėtina, galėjo būti geresnis“, – tvirtino įstaigos atstovai ir pridūrė, kad šįmet algų kėlimui gauta 140 tūkst. eurų.

VRM: Migracijos departamento darbo užmokesčio fondas didėja

Profesinė sąjunga pridūrė, kad naujoms su valstybės saugumu susijusioms funkcijoms vykdyti nuo šių metų liepos Migracijos departamente buvo numatyti 25 nauji etatai, tačiau jų atlyginimams iki šiol nėra skirta papildomų lėšų, šie etatai iki šiol nėra užpildyti.

Jos teigimu, VRM susitikime su „Solidarumo“ atstovais sakė neplanuojanti didinti departamento darbo užmokesčio fondo iki 2026 metų.

Anot VRM, šie „Solidarumo“ teiginiai neatitinka tikrovės. Ministerija nurodė, kad 2021 metais Migracijos departamento darbo užmokesčio fondas sudarė beveik 8 mln. eurų, pernai – 9,9 mln. eurų, o šiemet jis viršija 11 mln. eurų.

„Vidaus reikalų ministerija ir toliau siekia didinti departamento darbuotojų darbo užmokestį“, – šią savaitę BNS rašė ministerijos atstovas Mindaugas Bajarūnas.

Vis tik Migracijos departamentas teigė, kad įstaigoje jau dirbančių darbuotojų algoms tai įtakos beveik neturėjo, nes didžioji papildomai gautų lėšų dalis buvo skirta 53 naujai įsteigtiems etatams finansuoti.

Pasak VRM, Finansų ministerijai yra pateikti departamento poreikiai 2024 metams, jie šiuo metu vertinami. Kitąmet Migracijos departamentui papildomas atlyginimų lėšų poreikis siekia 2,2 mln. eurų.

Iš jų – 71 tūkst. eurų valstybės tarnautojams už stažą, 1,7 mln. eurų būtų skirti darbuotojų motyvacijai didinti, 441 tūkst. eurų – 25 pareigybių išlaikymui (dėl Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo, vizų išdavimo per išorės paslaugų teikėją funkcijoms vykdyti).

Tai, anot departamento, leistų darbuotojų atlyginimus padidinti apie 15 procentų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA