PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Rugsėjo 20 d. 14:19

Miesto šventė „Kas tykr, vyskas prė Svalios“

Panevėžys

Rūtos Grušaitės nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


53102

Praėjusią savaitę Pasvalį vėl aplankė kasmetinis džiaugsmas – kraštiečiai ir miesto svečiai susibūrė vienam tikslui – atšvęsti Pasvalio miesto gimtadienį.


Foto galerija:

img-0135.jpg
img-1973.jpg
pano.jpg
pano3.jpg
pano4.jpg

KETVIRTADIENIS

Pasvalio miesto šventės renginiai prasidėjo jau ketvirtadienį, rugsėjo 13 d. Pasvalio lopšelis-darželis „Eglutė“ surengė „Šimtmečio vaikų“ rytmetį, kurio metu vaikų lūpose skambėjo nuostabūs eilėraščiai Pasvaliui, Lietuvai ir jos žmonėms. Po pietų Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Didžiosios tremtys. Buriatija. 1948 m.“.

PENKTADIENIS

Artėjant savaitgaliui, renginių daugėjo. Penktadienį, rugsėjo 14 d., Pasvalio krašto muziejuje vyko konferencija „Pasvalio krašto senoviški valgiai ir kulinarinės tradicijos“, kur susirinko didelis būrys smalsuolių, norinčių išgirsti apie mūsų krašto tradicijas, švenčių patiekalus ir įvairiausių progų stalo ypatumus. Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka tądien taip pat surengė renginį – pirmąją „Mariaus Katiliškio skaitymai“ dalį. Džiaugdamiesi puikiu oru, susirinkusieji galėjo pasiklausyti Mariaus Katliškio raštų, kuriuos skaitė literatė, mūsų kraštietė Kotryna Kraptavičiūtė, ir muzikinės grupės iš Klaipėdos „Poezijos medžiotojai“. Pasvalio krašto muziejuje buvo atidaryta tradicinė Pasvalio menininkų klubo „RATS“, kuris rengia savo parodas beveik tiek pat metų, kiek ir veikia muziejus, paroda. Menininkai, kurių šiuo metu yra dvylika, labai skirtingi savo darbo technika ir meno šakomis. Vienas iš jų dirba su medžiu, kitas tapo, trečias kuria grafikos darbus, ketvirtas lipdo iš molio, šeštas apdirba ir formuoja skulptūras iš akmens, septintas užsiima dar kitokia veikla. Visi jie skirtingi, todėl ir paroda tikrai neeilinė – tiek meno rūšių vienoje erdvėje pamatyti galima tikrai ne kasdien. Tuo pačiu metu, kai vyko parodos atidarymas, prasidėjo ir tinklinio turnyras Savivaldybės mero taurei laimėti. Pasvalio Svalios parkelyje dėl pirmų vietų kova vyko iki vėlyvo vakaro.

Tie, kas sugalvojo kitaip praleisti penktadienio vakarą, turėjo galimybę dalyvauti „Šeimų piknike“. Šio renginio pagrindinis akcentas buvo pintinė ir šeima – nesvarbu, ar tai darbo kolektyvo šeima, ar artimieji, draugai ir kaimynai. Susirinkusių būrys nustebimo savo gausumu ir sukūrė nuostabią atmosferą. Kadangi rudens vakarai jau vėsoki, visi susirinko šiltai apsirengę, pasikloję pledus. Jaukiai šurmuliuojantis Smegduobių parkas kvietė ne tik pasibūti bendruomenėje, bet ir pasiklausyti dueto „Simple Akūstix“ lyriškos muzikos. Jau sutemus, užsidegus romantiškoms parko šviesoms ir specialiai šiam piknikui sukurtoms apšvietimo instaliacijoms, scenoje sumontuotame ekrane pasirodė pirmieji kino filmo „Gražuolė ir Sebastianas: draugai visam gyvenimui“ kadrai. Šį filmą mūsų piknikui į Pasvalį atvežė Kino karavanas. Jautrus ir nuoširdus filmas pasibaigė vėlai vakare, o po jo kurio sekė trečiojo „Lietuvos bekelės lenktynių čempionato“ etapo atidarymas. Nuostabūs fejerverkai tapo pikniko kulminacija, nors žmonės dar neskubėjo skirstytis.

ŠEŠTADIENIS

Tradiciškai miestą šeštadienio ryte, rugsėjo 15 d., kėlė ratuoti muzikantai. Jau nuo ankstyvo ryto žmonės būriavosi Vytauto Didžiojo aikštėje, kur savo kiemelius ruošė rajono bendruomenės, su įvairiausiais tradiciniais valgiais ir gėrimais. Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos darbuotojai surengė bukinistų maininyką, Pasvalio krašto muziejus siūlė įsigyti suvenyrų su Pasvalio simboliais, o prekybininkai ir antikvarinių daiktų pardavėjai – visokiausių prekių. Šventę išjudino sportininkai su „Pasvalio miesto gimtadienio šventiniu bėgimu“, kurį suorganizavo bėgimo mėgėjų ir sveikos gyvensenos klubas „Vėtra“. Bėgime dalyvavo dvi bėgikų grupės – vaikai ir suaugusieji. Iš viso bėgime užsiregistravo daugiau kaip 180 dalyvių, bėgime dalyvavo 148, iš jų vaikų – net 27. Mažieji dalyviai bėgo 800 m, o suaugusieji galėjo rinktis 3 ar 10 kilometrų distancijas. 3 km distanciją pasirinko 42 dalyviai, 10 km – 52. Maršrutas buvo parinktas puikiai – bėgikai galėjo pasigrožėti Lėvens upės pakrantės vaizdais, apžiūrėti Pasvalio kultūros ir poilsio parką bei Svalios parkelį. Nuostabu tai, kad didelė dalis bėgikų atvyko iš skirtingų Lietuvos miestų. Daugiau informacijos apie renginį ir bėgikus, laimėjusius prizines vietas, rasite čia. Tuo pat metu Pasvalio kultūros ir poilsio parke vyko vaikų futbolo turnyras. Miesto bibliotekoje nuo 10 valandos buvo galima išgirsti Mariaus Katiliškio raštų skaitymus, kurių metu vyko atvira pažintis su rašytoju. Šalia Lėvens upės pakrantės ir šiais metais buvo galima sutikti kariškius, demonstruojančius savo įrangą. Norintys galėjo išbandyti šaunamuosius ginklus, apsivilkti karinę aprangą. Didžiojoje scenoje jau ryte vyko smagūs ir nuotaikingi užsiėmimai vaikams. Laikrodžiui išmušus vidurdienio valandą, šalia neseniai atsatytos senojo tilto apžvalgos aikštelės ėmė būriuotis žmonės. Pasvalio krašto muziejus savo 20-mečio proga Pasvalio miestui ir jo žmonėms padovanojo nuostabią dovaną – interaktyvią smuikininko Antanėlio skulptūrą. Skulptūrą pristatė renginio vedėjas Viktoras Stanislovaitis, Muziejaus direktorė Vitutė Povilionienė pasakojo apie skulptūros sumanymą ir jos istoriją, mūsų kraštiečiai televizijos bei radijo laidų vedėjas Jonas Nainys ir aktorė Olita Dautartaitė – apie savo indėlį į skulptūros įprasminimą, o skulptūros autorius Martynas Gaubas – skulptūros sukūrimo istoriją. Aidint muzikai ir aplodismentams, buvo atidengta skulptūra ir pagaliau išgirsti iš jos sklindantys žodžiai. Olita Dautartaitė, Jonas Nainys ir Vladas Braziūnas įprasmino skulptūrą savo žodžiais ir pasakojimais, kokiais – teks išsiaiškinti patiems, priėjus ir palietus skulptūros rankas bei žalvarinę sagą.

Po iškilmingo atidarymo sekė svečių sveikinimai didžiojoje scenoje. Į miesto šventę atvyko ne tik artimiausių rajonų atstovai ir miesto draugai iš Iecavos savivaldybės (Latvija), bet ir Lietuvos Respublikos Seimo atstovai. Sveikinimo žodžius tarė Savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas, LR Seimo pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė, LR Seimo nariai Antanas Matulas, Julius Sabatauskas, Mindaugas Sinkevičius ir Reminigus Žemaitaitis, Kovo 11-osios akto signatarė Rasa Juknevičienė, Panevėžio miesto savivaldybės mero pavaduotojas, laikinai einantis mero pareigas, Aleksas Varna, Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, Iecavos savivaldybės meras Aivars Mačeks ir Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorė Erika Kižienė. Visi sveikintojai džiaugėsi Pasvalio kraštu, linkėjo visokeriopos sėkmės ir puikių šventinių akimirkų.

Vytauto Didžiojo aikštėje Pasvalio rajono seniūnijos kartu su bendruomenėmis sukūrė tikrą tradicinių vaišių ir valgių virtuvę – kiekvienoje palapinėje žmonių laukė vis kitokie patiekalai: keptos krekenos, virtieniai, vėdarai ir troškiniai bei kiti gardumynai. Čia visą pusdienį vyko kulinarinio paveldo varžytuvės, konferencijos „Pasvalio krašto senoviški valgiai ir kulinarinės tradicijos“ pratęsimas, kur komisija (Povilas Balčiūnas – Savivaldybės mero pavaduotojas, komisijos pirmininkas; nariai: Viktoras Stanislovaitis – laikraščio „Darbas“ vyr. redaktorius, Gražvydas Balčiūnaitis – Savivaldybės vyresnysis specialistas, Danutė Pučkytė – Pasvalio kraštiečių bendrijos atsakingoji sekretorė, Helena Simonaitienė – Bendruomenių sąjungos pirmininkė, Bronislavas Mačiūnas – Pasvalio kraštiečių bendrijos narys, Gita Rachmančiukienė – Pasvalio krašto muziejaus vyresnioji muziejininkė) ragavo kiekvieno valgio ir vertino juos pagal skirtingus kriterijus. 8 Pasvalio rajono bendruomenės (Atžalyno, Jurgėnų kaimo, Namišių krašto, Norgėlų, Pajiešmenių kaimo, Pušaloto ir Raubonių kaimo, Ustukių) ir „Žiemgalos kulinarinio paveldo“ asociacija iš Joniškio rajono varžėsi dėl pirmų trijų vietų. Komisija vertino valgius pagal tris kriterijus: 50–100 metų senumo patiekalo receptūra, patiekalo autentiškumas ir pateikimo išradingumas. Pirmąją vietą laimėjo „Pušalotiškių vėdarai“, kuriuos pagamino Pušaloto bendruomenė, antra vieta atiteko Raubonių kaimo bendruomenei ir „Aukštaitiškiems virtieniams“, o trečiąją vietą išsivežė „Žiemgalos kulinarinio paveldo“ asociacija (Joniškio rajonas) su „Žiemgalos ruginiais kleckais (virtiniais)“.

Tuo pačiu metu vyko ir Žiemgalos galiūnų lygos baigiamasis etapas. Žiūrovus pritraukę ir sužavėję savo jėgos demonstravimu vyrai varžėsi dėl prizinių vietų. Didžiojoje scenoje buvo apdovanoti ir gražiausių sodybų laureatai bei trys seniūnijos, kurios rungėsi sporto srityje. Vaškų, Namišių ir Krinčino seniūnijos seniūnai priėmė apdovanojimus už sportines veiklas, 17 sodybų, bendruomenių, daugiabučių ir įstaigų buvo apdovanotos gražiausių sodybų tarpe, o muzika pasirūpino liaudiška kapela „Daugailių berniokai“. Pasvalio krašto muziejuje tuo tarpu buvo atidaryta jubiliejinė skulptoriaus Kęstučio Krasausko paroda.

Nuostabiu šventės akcentu tapo „Šimtmečio eitynės“. Į eiseną susirinko beveik 2 000 dalyvių, pasipuošusių įvairiausiais akcentais. Kai kurie – su savo bendruomenių vėliavomis ir artibutika, kai kurie su tautiniais kostiumais ir trispalvėmis vėliavėlėmis – įvairiausiomis puošmenomis galima buvo grožėtis visos eisenos metu. Eisenos dalyviams nužygiavus į miesto centrą, visų laukė renginio vedėjai Robertas Lavickas ir Jonas Nainys. Susirinkusieji turėjo unikalią galimybę pasidaryti bendrą nuotrauką, kuri buvo daroma su virš minios pakibusiu dronu. Kol žmonės džiaugėsi susibūrimu, po truputį įsibėgėjo ir akcija „Visa Lietuva šoka“, kur ir jauni, ir vyresni linksmai susikibo šokio sūkuryje. Sušilusius šokėjus AB „Pieno žvaigždės“ vaišino ledais, kuriuos dalijo krepšinio klubo „Pieno žvaigždės“ žaidėjai.

Vakarėjant į sceną buvo pakviesti muzikantai. „Soundtrack“, „Naktinės personos“, Mantas Jankavičius ir grupė džiugino šventės dalyvius išskirtine muzika, o po šventinio fejerverko – šokiai su Jovanni.

SEKMADIENIS

Miestui bundant po triukšmingo šeštadienio, Pasvalio kultūros centre prasidėjo šaškių turnyras Savivaldybės mero taurei laimėti. Čia susirinko daugiau kaip 50 dalyvių iš visos Lietuvos. Dalyviai varžėsi dėl pirmos–trečios vietos vyrų, moterų, jaunimo ir pasvaliečių tarpe. Dienai įpusėjus, išaiškinti laimėtojai. Vyrų tarpe prizines vietas užėmė Vincas Čičelis (3 vieta), Viktoras Naglys (2 vieta) ir Arūnas Bučinskas (1 vieta), moterų tarpe vietomis pasidalijo Kristina Martinaitytė (3 vieta), Zita Sriubienė (2 vieta) ir Melanija Juškienė (1 vieta). Arijus Ribokas (3 vieta), Rokas Krasauskas (2 vieta) ir Astijus Ribokas (1 vieta) jaunimo apdovanojimus išsivežė į Kupiškį. Pasvaliečių tarpe prizines vietas nugalėjo Vytautas Meškauskas (3 vieta), Vytautas Motiejaitis (2 vieta) ir Arvidas Kregždė (1 vieta).

Prasidėjusi diena kvietė į Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, kur vyko šv. Mišios už miestą ir miestiečius. Po šv. Mišių susirinkusieji turėjo galimybę pirmą kartą miesto istorijoje dalyvauti Bernardo Brazdžionio literatūrinės premijos įteikimo ceremonijoje. Renginio vedėjas Viktoras Stanislovaitis pristatė šios premijos istoriją. Pasvalio rajono savivaldybės meras Gintautas Gegužinskas iškilmingai įteikė simbolinį raštą premijos laureatei Erikai Drugnytei. Premiją (2 000 Eur) jai pelnė eilėraščių rinkinys „Patria“, 2015-aisiais išleistas Kauno leidyklos „Kauko laiptai“. Autorė, jautriai perskaičiusi dvi ištraukas iš rinkinio, nuoširdžiai džiaugėsi tokiu aukštu įvertinimu. R. Drungytė šmaikštavo: kol premiją teikdavo Kauno miesto savivaldybė, jos knyga nebuvo įvertinta, bet užteko premijai iškeliauti iš Kauno ir štai – ji tapo laureatė. Pasvalio rajono savivaldybės taryba 2018 m. vasario 14 d. sprendimu Nr. T1-28 sudarė komisijos sudėtį, kuri vertino premijai gauti pateiktus kūrinius. Į komisiją įeina Vladas Braziūnas – rašytojas, Lietuvos rašytojų sąjungos narys; Valentinas Sventickas – rašytojas, Lietuvos rašytojų sąjungos narys; Danguolė Abazoriuvienė – Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė; Kristina Balčiūnaitienė – Pasvalio rajono savivaldybės tarybos narė; Gediminas Žardeckas – Pasvalio rajono savivaldybės tarybos narys. Premijai teikti buvo pasiūlytos 7 knygos. Tai Rasos Katiliūtės kūrinys „Gimnazistė“, Aldonos Elenos Puišytės „Iš atminties manuskriptų“ / memuarai, eseistika, pokalbiai, rašytojų laiškai/“, Juliaus Kelero „Karalius bulviagalvis II“ ir to paties autoriaus „Pirštai jos neša leliją. Moteris XX–XXI a. lietuvių poezijoje“, Gasparo Aleksos romanas „Šventojo Akiplėšos medžioklė“, Vlados Čirvinskienės „Gerosios patirties sklaida modernėjančioje XXI a. mokykloje“ ir premijos laureatės „Patria“. Ceremoniją vainikavo nuostabus Laimos Česlauskaitės ir styginių kvarteto koncertas, sukaustęs visų dėmesį ir leidęs panirti į muziką.

Šventė baigėsi futbolo varžybomis, kurios vyko Pasvalio kultūros ir poilsio parke, futbolo stadione. Čia varžėsi Pakruojo ir Pasvalio veteranai. Na, o Pajiešmenių kultūros namuose buvo atidaryta Vaidoto Kvašio dailės darbų paroda, kuriai muzikinį foną ir nuostabių koncertą kūrė Vilniaus Gailestingumo šventovės ansamblis.

Miesto šventė – nuostabus visus metus lauktas renginys, į įvairius renginius įtraukęs didžiulį būrį organizatorių bei dalyvių. Tai buvo puiki proga pasibūti kartu, pajusti bendrumo jausmą, prisiminti, kad šie metai Lietuvai itin reikšmingi, jog visi kartu minime nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį. Džiugu, kad kartu galima buvo paminėti ne tik miesto gimtadienį, bet ir kitas svarbias datas. Dėkojame Pasvalio krašto muziejui – už tai, kad Pasvalyje nuo šiol bus dar vienas traukos objektas – smuikininkas Antanėlis ant senojo Pasvalio tilto. Nuoširdžiai dėkojame VISIEMS, prisidėjusiems prie šios nuostabios Pasvalio miesto šventės įgyvendinimo.