PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Lapkričio 8 d. 11:48

Miesto stiprybė – kultūros įvairovė ir tęstinumas

Šiauliai

,,Šiaulių Monmartro" veidai – Juozas ir Monika sveikina sugrįžusius į ,,Laiptų galeriją". Dariaus Ančerevičiaus nuotr. sius į ,,Laiptų galerijos"

Teresė HokienėŠaltinis: Etaplius.LT


282936

Po daugiau nei pusmetį trukusių „kelionių“ į kitas parodų ir koncertų erdves „Laiptų galerija“ pagaliau sugrįžo į namus: spalio 26 d. įvyko tarptautinio dailės festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika’23“ baigiamasis renginys – skambant muzikai ir poezijai pristatyta pusšimtis paveikslų, sukurtų plenere „Juoda – balta ir kitos spalvos“ bei solidus parodos katalogas. Tik... dailės, muzikos ir poezijos šventę temdė kartus nerimo prieskonis...

Ar „Laiptai“ išliks?

Tokį klausimą kiekviename renginyje užduoda lankytojai, muzikos atlikėjai, dailininkai. Klausimas ne iš piršto laužtas, nes visi skaitėme spaudoje strategų mintis, kad miestui dviejų galerijų nereikia, kad vienas kultūros centras geriau nei du, nes konkurencija nepageidautina. Esą ne tik veiklos kryptys, bet ir įstaigos pavadinimas keistinas.

Susitikimo džiaugsmą temdo rūpestis: ar ,,Laiptai" išliks?

Šiauliai privalo išsaugoti „Laiptų galeriją“

Kad „Laiptų galeriją“ miestui reikalinga, mato daugybė jos lankytojų, dailininkų, muzikų, taip sako ir vilnietis kolekcininkas Egidijus Jakubauskas, kuris jau senokai domisi „Laiptų galerijos“ veikla. „Man patinka profesionalūs, jaukūs „Laiptų galerijos“ renginiai, iš mano kolekcijos čia surengta ne viena paroda. ( Augustino Savicko (1919-2012) paroda „Nerami kelionė“, „Kauno dailininkai: klasika ir modernizmas“, kt.) Likau patenkintas, – teigia kolekcininkas. – „Laiptų galerija“ turi didžiulį įdirbį, bendravusi su garsiais Lietuvos ir užsienio menininkais, jos vardas žinomas visoje Lietuvoje ir kai kuriose užsienio šalyse, ja pasitiki tiek dailininkai, tiek kolekcininkai. Tai unikalu, lyg savotiškas prekės ženklas kultūros srity.“

E. Jakubauskas svarsto nežinąs konkrečių miesto planų: gal galerijos reorganizavimo motyvas finansinis? Kažin ar atlikti tikslūs skaičiavimai, kiek biudžeto lėšų sutaupytų „Laiptus“ prijungę prie kitos įstaigos? Ko gero – katės ašarą... Juk nemaža dalis lėšų renginiams gaunama ir iš kitų šaltinių. „O praradimai – labai dideli. Vienas svarbiausių – prarandamas tęstinumas, – teigia kolekcininkas. – Ar jungsi su kita įstaiga, ar veiklos funkcijas išskaidysi – vienoda prapultis. Bet kokia „Laiptų galerijos“ reorganizacija pakenktų miesto įvaizdžiui, o kultūros laukui būtų skaudi netektis. „Laiptų galerijos“ žinomumas atveria jai kelius supažindinti šiauliečius su meno korifėjų, garsiausių klasikų kūryba. Nežinau Šiauliuose kitos kultūros įstaigos, kuri tai gebėtų. Joks kitas naujas darinys nepasieks tokio lygio niekada. „Laiptų galerija“ turi išlikti savarankiška, su originaliu, meno pasaulyje atpažįstamu pavadinimu. Tokią vertybę sunaikinti – nedovanotina klaida.“


Foto galerija:


Kolekcininko teigimu, „Laiptai“ gali ir toliau būti stiprus daugiasritis kultūros centras, nes čia dirbama su tokiu entuziazmu, kaip reta. Labai svarbu pamatyti, kad per tą pusmetį, dirbdami be direktorės, be patalpų, klibinami įvairiausių gandų, „laiptiečiai“ neišsibarstė, o dar labiau sutvirtėjo, įrodė, kad „Laiptų galerija“ yra pajėgi tęsti tradicijas ir keistis, išsaugoti aukštą renginių lygį ir neprarasti lankytojų. E. Jakubauskas ragina įsiklausyti į spaudoje skelbtus menininkų, tokių kaip profesoriai Ričardas Bartkevičius, Giedrė Riškutė, menotyrininkė dr. Dalia Karatajienė žodžius apie kultūros įvairovės svarbą.


Foto galerija:

Kataloge dailininkų portretai, jų sukurti darbai, mintys apie kūrybą, menotyrininkės dr. D. Karatajienės straipsnis.

Jei vis dar kyla abejonių, E. Jakubauskas skatina daryti menininkų, kolekcininkų, menotyrininkų apklausas. Jis įsitikinęs, kad daugelis pritartų dailininkės Ilonos Daujotaitės-Janulienės teiginiams: „Sujungti ar uždaryti, net sutrikdyti nepagrįstomis abejonėmis tokią galeriją – nusikaltimas. Kam griauti tai, kas stovi ant tvirto klasikinio meno pamato? Sugriauti lengva: vienas–du parašai... Kad vėl ką nors vertinga sukurtume, prireiks kelių dešimtmečių. Žmogus trapus. Mes tiek laiko neturime.“

Kad sukurtum bendruomenę, reikia kelių dešimtmečių.

Remonto metu parodos vyko net miesto gatvėse. Interaktyvi paroda Dainų pėsčiųjų take