Miesto erdvėse startuoja scenos menų festivalis – „Teatrodromas“

Šiauliai
VŠDT ar­chy­vo nuo­tr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Birželio 3–17 d. Šiauliuose pirmą kartą vyks scenos menų festivalis „Teatrodromas“, kuris miesto gyventojus ir svečius pakvies į neįprastą teatro nuotykį įvairiose miesto erdvėse. Festivalio metu miestas taps viena didele scenos aikštele, savotišku teatrodromu, skirtingų scenos menų pasirodymų ir bendrų potyrių vieta.

Festivalio organizatorius Valstybinis Šiaulių dramos teatras stengėsi sukurti visiems miesto gyventojams prieinamą meninę platformą, vienijančią skirtingas teatro formas, publiką ir miestą. Festivalis taps ryškiu teatrinio sezono, kurio šūkis – „Režisuoja miestas“, baigiamuoju akordu.

„Teatro festivalio idėja Šiauliuose brandinta ne vienerius metus. Ne kartą svarstyta, kokia turėtų būti jo forma, kuo festivalis būtų naudingas miestui ir kuo išsiskirtų kitų Lietuvos teatro festivalių kontekste. Neužsidaryti tik tarp teatro sienų, o surengti atvirą miesto erdvėms festivalį nuspręsta dėl kelių priežasčių. Visų pirma – atvirų, netradicinių formų ir erdvių formatas šiauliečiams yra dar mažai pažįstamas, tad festivalis daugeliui atvers naują patyrimo perspektyvą. Antra – festivalis suteiks galimybę geriau pažinti ar iš naujo prisijaukinti miestą, sužinoti jo istoriją ir specifines vietas. Trečia – jis suburs ne tik teatro lankytojus, bet bus prieinamas plačiai miesto visuomenei, retai užsukančiai į teatrą. Didelė dalis festivalio renginių bus nemokami, o bilietų kaina į mokamus pasirodymus yra labai patraukli“, – sako teatro meno vadovė ir festivalio iniciatorė Nomeda Šatkauskienė.

Pasak teatro vadovo Aurimo Žvinio, Šiauliai turi turtingą istoriją, architektūrą, unikalių pastatų ir specifinį kraštovaizdį, kurių neatrastą ar per skubėjimą nebepastebimą žavesį bus bandoma atskleisti. Festivalio programa kvies naujai pažvelgti į miestą ir atrasti kitokį teatrą – teatrą, kuriam nereikia rūbinės ir scenos kulisų, teatrą, kuris stebina, provokuoja ir įtraukia.

 

Festivalio programoje – scenos menų įvairovė

Pirmasis „Teatrodromas“ pasiruošęs sutalpinti gausią įvairaus amžiaus ir skonio publiką. Festivalio programa įvairuoja nuo improvizacinių spektaklių mažiesiems iki konceptualios naujosios operos pristatymo teatro ir muzikos gurmanams. Pagrindinis pirmojo festivalio programos uždavinys – pristatyti scenos menų įvairovę, kuri šiauliečiams iki šiol pažįstama gana fragmentiškai.

Spalvingoje šių metų programoje – šiuolaikinio cirko pasirodymai, naujoji opera, šiuolaikinis šokis, spektakliai-kelionės su ausinėmis, gatvės spektaklis, improvizaciniai interaktyvūs vaidinimai, edukaciniai užsiėmimai vaikams ir specialiai „Teatrodromui“ sukurtas kūrinys – spektaklis su gidu „Didieji Šiauliai“. Šiais metais „Teatrodrome“ svečiuosis ir du Lietuvoje žinomi festivaliai – šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“ ir Europos šalių kino forumas „Scanorama“.

Birželio 3 d. festivalį atidarys VŠDT spektaklis „Man šiandien – Hamletas“ (rež. I. Stundžytė), kuris bus rodomas vienoje įdomiausių ir paslaptingiausių miesto vietų – prie išlikusio senosios gaisrinės pastato.

Festivalio metu žiūrovai turės galimybę pamatyti dar vieną VŠDT spektaklį – tai publikos be galo mylima kelionė autobusu „Pakeliui“ (rež. A. Špilevojus). Nauja patirtimi žiūrovams turėtų tapti spektakliai-kelionės su ausinėmis. Šiai krypčiai atstovaus net du spektakliai – tai „Brūzgynų eilės“ ir „Iš|MiESTAS“. Abu šiais metais pelnė Auksinio scenos kryžiaus nominacijas už itin sėkmingą idėjos įgyvendinimą.

Gamtos grožį ir poeziją sujungiantis žygis su ausinėmis 8–14 m. vaikams „Brūzgynų eilės“ (VšĮ „Tikros istorijos“) kvies pasivaikščioti Talkšos ežero pakrantėmis. O spektaklio „Iš|MiESTAS“ dalyviai drauge su aktorėmis ieškos nykstančios vietovės dvasios Kalniuko rajone, kurio artimiausiu metu, matyt, laukia Vilniaus Šnipiškių rajono likimas.

Gatvės teatrui atstovaus storytellingo principu sukurtas spektaklis „Stepai, gazo!” (VšĮ „Meno alchemija“). Aktoriai Laurynas Jurgelis ir Aleksandras Špilevojus šiame spektaklyje smagia ir ironiška forma atskleidžia neįtikėtinai įdomius, bet mažai kam žinomus Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro gyvenimo įvykius. Spektaklis vyksta po atviru dangumi, jame nenaudojami įprasti elementai: scenografija, sceninis apšvietimas, kostiumai, grimas, šiuolaikiniai scenos efektai ir kt.

Tarptautinį šiuolaikinio cirko pasirodymą „Cia Doisacordes“ pristatys festivalis „Cirkuliacija“. Tai įspūdingas Brazilijos, Čilės, Ispanijos autorių sukurtas spektaklis, atliekamas lyno akrobatų.

Šiuolaikinio šokio ir cirko jungtis atsispindės naujame, dar viešai nerodytame šokio teatro „Nuepiko“ pasirodyme „4 Viktorai“. Tai naujausias bendras trupės šokėjų Adriano Carlo Bibiano, Andriaus Stakelės, Mariaus Pinigio ir Džiugo Kunsmano darbas, nagrinėjantis sporto ir meno sąlytį bei skirtumus. Šokio ir cirko spektaklio ašimi tampa Olimpinių žaidynių dvasia – olimpinė ugnis, olimpiniai žiedai, šventė, vieningumas ir noras tapti vieninteliu nugalėtoju.

Menų tarpdiscipliniškumo idėją šiais metais įprasmins renginiai, skirti teatro ir kino sąveikai. Kino forumas „Scanorama“ pristatys teatrališką kiną – Larso Von Triero „Dogvilį“, o režisierius Antanas Gluskinas praves filmo kūrimo dirbtuves „Dėmesio, filmuojam!“, kuriose bus akcentuojamas teatro ir kino tarpusavio ryšys. Festivalio programoje – ir interaktyvus spektaklis patiems mažiausiems lankytojams. Publikai atvertame jaukiame teatro kiemelyje mažyliams nuo trejų metų bus parodytas improvizacinis spektaklis „Mažos raudonos durelės“, kurį pristatys tarptautinės patirties turintis režisierius Samas Quinnas.

 

Pripažinti darbai ir premjeros

Festivalio programoje – tarptautinį pripažinimą pelniusi naujoji opera ir intriguojanti spektaklio su gidu premjera. Svarbus festivalio įvykis ir programos puošmena – tai prodiuserių kompanijos „Operomanija“ pristatoma šiuolaikinė opera „Geros dienos!“.

Auksiniu scenos kryžiumi įvertintas kūrinys (koncepcijos autorės: Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė) jau dešimtmetį keliauja po įvairiausius festivalius visame pasaulyje, tačiau į Šiaulius atvyks pirmą kartą. Sudėtingų techninių sprendimų reikalaujantį pasirodymą žiūrovai stebės ne tradicinėje salės erdvėje, o kartu su atlikėjais būdami scenoje. Tai bus pirmoji šiauliečių pažintis su „Operomanijos“ produkcija ir šiuolaikinės operos žanru.

Bene didžiausia programos intriga – specialiai festivaliui sukurtas spektaklis su gidu „Didieji Šiauliai“. Tai nebus nei „tikras“ spektaklis, nei gido vedama teatralizuota ekskursija. Pagrindiniai šio spektaklio su gidu sumanytojai ir autoriai – rašytojas Rimantas Kmita ir profesionalus gidas Donatas Jokūbaitis – kviečia drauge patyrinėti „Didžiųjų Šiaulių” mitą, kuris persekioja miestą jau daugelį šimtmečių.

Dėl to visais laikais būta bandymų „didinti“ Šiaulius. Apie tai ir daugelį kitų mažai girdėtų faktų, istorijų, asmenybių suksis „Didžiųjų Šiaulių“ pasakojimas. Spektaklio su gidu metu atgis Šiaulių istorinės asmenybės, kurias įkūnys VŠDT aktoriai. „Didieji Šiauliai“ – tai tikri faktai, fantazijos, tikrovė ir fikcijos, kuriose susijungia praeitis ir dabartis. „Paprastai ekskursijose sužinome apie praeitį, o teatre susitinkame su pačiais savimi. Bandėme sujungti abu elementus, tad klausimų, iš kur mes ir kas mes, išvengti nepavyks. Siūlome leistis į kelionę per laikmečius ir miesto istoriją tam, kad geriau suprastume patys save“, – sako vienas projekto sumanytojų ir tekstų autorius R. Kmita.

„Teatrodromas“ Šiauliuose veiks birželio 3–17 d. Festivalio programa – www.teatrodromas.lt

Parengta pagal VŠDT informaciją