PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugsėjo 21 d. 13:45

Miesto bibliotekoje vyko susitikimas su Martynu Starkumi

Šiauliai

Jurgita TaralėŠaltinis: Etaplius.LT


278615

Rugsėjo 19 d. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje (Aido g. 27) įvykęs susitikimas su žurnalistu, keliautoju, skaitytojų pamėgtų knygų apie keliones autoriumi, TV laidų ir renginių vedėju Martynu Starkumi sutelkė ypač gausią renginio dalyvių auditoriją.

Lengvai ir natūraliai, su jam būdingu humoru bendraujantis svečias išlaikė prikaustęs susirinkusiųjų dėmesį beveik dvi valandas. Susitikimą pradėjęs pasakojimu „kaip visa tai prasidėjo“ – nuo pirmosios kelionės su draugais į Afriką 2006-ųjų pabaigoje, nulėmusios kitas tolimesnes jo ir bendrakeleivio Vytaro Radzevičiaus veiklas, – jis tuoj pat sulaukė pirmųjų klausimų, kurių jau nebepritrūko iki pat renginio pabaigos.

Tąsyk, grįžus iš kelionės po Afriką, buvo sumontuotas 4 dalių filmas, kuris, pasak M. Starkaus, netikėtai pelnė labai gerus žiūrovų reitingus. „Pradžioje buvo daug avantiūros“, – prisiminė jis. Tačiau pasirinktas formatas – pasakojimas iš keliautojo pozicijos – pasitvirtino, ir buvo gautas pasiūlymas veiklą tęsti. Po to jau sekė daugybė projektų, televizijos laidos, atsirado kelionių, o V. Radzevičiaus – kulinarijos knygos...

Paklaustas, kaip renkasi keliones, svečias kalbėjo, kad sistemos nėra, būna visaip. Pavyzdžiui, planuojant antrąjį projektą „Šilko kelias“, pasirinkimą lėmė V. Radzevičiaus noras užsukti į karinį dalinį Turkmėnijoje, kur jis sovietmečiu atliko karinę tarnybą. Tačiau svarbiausia, ką privalu nuveikti ruošiantis kelionei – „reikia daryti namų darbus“. Galutinis rezultatas žiūrovui ar skaitytojui turi perteikti kelionės nuotykio dvasią taip, kad to didelio atlikto darbo nė nesijaustų.

Atsakydamas į klausimą, kokiose pavojingose situacijose yra tekę atsidurti, M. Starkus paminėjo dokumentinio filmo „Mulai“ kūrimą. Filmas pasakoja apie lietuvius, už narkotikų gabenimą atsidūrusius Peru kalėjimuose, tad teko filmuoti nesaugiose vietovėse. Tačiau suprasdamas, kad eini į pavojingą zoną, tam pasirengi, stengiesi viską padaryti per kuo trumpesnį laiką. Sudėtingiau, kai patenki į neplanuotą situaciją. Tokioje keliautojai buvo atsidūrę Peru, kai automobiliu teko važiuoti link senovinio inkų miesto Maču Pikču siaurais ir slidžiais kalnų serpantinais. Kita situacija – kai su filmavimo grupe įstrigo revoliucijos neramumų krečiamoje Bolivijoje. Tokios situacijos, pasak keliautojo, parodo komandos stiprumą. Jis ne kartą akcentavo, kad komanda – vienas svarbiausių dalykų kelionėje. O jų komandos sudėtis nesikeitė net 14 metų.

„Pasaulis nėra saugus, bet pasirinktas kelias daro žmogų laimingu“, – į tai, ar saugu keliauti, atsakė svečias. Nebuvo nei karto, jog gailėtųsi keliavęs. Ir nors sunku būtų išskirti, tačiau paklaustas sakė, kad Aliaska, Naujoji Zelandija, Australija, Kanada, – tai vietos, kurios patiko labiausiai.

Susitikimo dalyviai prašė pasidalinti bėgimo su buliais Ispanijoje įspūdžiais, klausė, kaip sekasi susikalbėti kelionių metu su vietiniais gyventojais, kodėl keliaujama senais automobiliais, ir kiek kartų yra tekę skiepytis... Į visa tai jie gavo ir rimtus, ir nuotaikingus atsakymus. Renginio laikas pralėkė nepastebimai. Pabaigoje M. Starkus pasidalino keletu linksmų kelionių istorijų. O jų prisikaupę yra daug. „Gal kažkada ir jos atras savo knygas“, – sakė jis.


Foto galerija: