Miesto bibliotekoje duris atvers Multisensorinė erdvė

Miesto bibliotekoje duris atvers Multisensorinė erdvė
Šiauliai
Bibliotekos nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Pietinėje miesto dalyje esančiame Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje (Aido g. 27) duris atvers nauja Multisensorinė interaktyvi erdvė, kurioje šiauliečiai galės atsipalaiduoti, pasinerti į lytėjimo, regos, garso pojūčius.

Atkreipė dėmesį į gyventojų poreikius

Kaip pasakoja Bibliografijos-informacijos skyriaus vedėja Rima Giržadienė, mintis šioje bibliotekoje įrengti tokio pobūdžio erdvę brendo jau seniai: „Biblioteka susiduria su aktyvia, kūrybinga vyresnio amžiaus bendruomene, kuri įpareigoja šalia dabar jau tradicinėmis tapusių paslaugų –
knygų išdavimo, informacijos teikimo, skaitmeninio raštingumo mokymų ir kt. – teikti inovatyvias visuomenės poreikius atitinkančias paslaugas netradicinėse, lankytojams patraukliose erdvėse. Nuo idėjos pereiti prie jos realizavimo paskatino ir pastarųjų poros metų sudėtinga situacija, kai daugelis susidūrė su iššūkiais, keliančiais stresą, psichologinę įtampą, didinančiais socialinę atskirtį.“

Bibliografijos-informacijos skyriuje jau daugiau nei dešimtmetį veikia Senjorų rankdarbių klubas, kurio nariai bibliotekoje susirenka užsiimti kūrybine veikla, pabendrauti, atsipalaiduoti nuo kasdienybės rūpesčių. Pastebima, kad Šiaulių mieste, nuo centro nutolusiame pietiniame mikrorajone, pasigendama inovatyvių paslaugų ir erdvių vyresnio amžiaus ir negalią turinčių gyventojų užimtumo emocinės būklės gerinimo galimybių. Tad biblioteka, kaip aktyvus bendruomenės traukos centras, ėmėsi iniciatyvos pasiūlyti miesto gyventojams inovatyvią paslaugą.

Įgyvendinamas projektas

Galimybė bibliotekoje įrengti Multisensorinę erdvę atsirado Bibliografijos-in-
formacijos ir Skaitytojų aptarnavimo skyriams įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamą projektą „Minčių SPA: kūrybiškumo ir inovacijų sąveika bibliotekoje“. „Bibliotekoje įkurta netradicinė erdvė bei įranga bus pritaikyta tenkinti gyventojų poreikius, skatinant skaitymą, kūrybiškumą, vyks biblioterapijos ir įvairių meno sričių terapinės veiklos gyventojų emocinei savijautai gerinti, plėtojant bibliotekoje aktyviai veikiančių Senjorų ir Skaitytojų klubų veiklas, kartu įtraukiant ir nevyriausybines organizacijas, vienijančias neįgaliuosius, vyresnio amžiaus žmones“, – apie naujos erdvės galimybes pasakoja R. Giržadienė.

Bibliotekoje įkurtoje inovatyvioje erdvėje lankytojai galės realizuoti savo individualius poreikius, atsipalaiduoti, susikaupti – audiovizualinių stimulų technologija leis susikurti norimą aplinką, ją valdyti, keisti, stimuliuoti pojūčius, žadinti ar nuraminti emocijas bei mintis. Burbuliuojančio vandens kolona ir žibintai vamzdžio pagrinde, keisdami spalvas, užtikrins vaizdinę, lytėjimo ir garsinę stimuliaciją. Lankytojai patogiose kėdėse-foteliuose klausysis muzikos, poezijos, prozos kūrinių, gėrėsis gamtos ir meno vaizdais, specialus projektorius sukurs raibuliuojančio žvaigždėto dangaus efektą. Nors šiuo metu projekto tikslinė grupė – vyresnio amžiaus gyventojai, neįgalieji, tačiau ateityje šia paslauga bus siekiama sudominti ir darbingo amžiaus gyventojus bei jaunimą.

Veiklų gausa ir žinomi menininkai

Atvėrus naująją inovatyvią erdvę bibliotekoje, į įvairias veiklas kvies savo sričių profesionalūs specialistai ir žinomi menininkai. „Jau rugsėjo 19 d. 11 val. Bibliografijos-informacijos skyriuje skaitymo ir kūrybiškumo tema vyks susitikimas su filosofu Jurgiu Dieliautu, spalį kviesime šiauliečius į kūrybines dirbtuves su aktore, režisiere Birute Mar, o lapkritį Multisensorinėje erdvėje apsilankys ir menininkė Nomeda Marčėnaitė“, – apie vyksiančias veiklas pasakoja R. Giržadienė.

Jos teigimu, numatytas platus spektras įvairių veiklų: į įvairius kūrybinius užsiėmimus kvies ir menininkė, socialinių mokslų dr. Irena Burneckienė, dailininkė Dalia Brazlauskienė, menininkė Zita Vilutytė, bibliotekos darbuotojos, talkinant bibliotekos savanoriams. Vyks ir biblioterapijos užsiėmimai su pedagoge Branguole Šimkūniene.

Multisensorinės erdvės atidarymo renginio „Multisensorinė erdvė bibliotekoje – kūrybiškumas ir emocijos geroms mintims“ data bus skelbiama bibliotekos svetainėje www.smsvb.lt, spaudoje. Atidarymo meninę dalį pristatys roko ir avangardinės muzikos kompozitorius ir atlikėjas Gintautas Gascevičius.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos informacija