Miesto architektūrą atvėręs festivalis „Pastatai kalba. Šiauliai“ sulaukė rekordinio lankytojų skaičiaus

Miesto architektūrą atvėręs festivalis „Pastatai kalba. Šiauliai“ sulaukė rekordinio lankytojų skaičiaus
Šiauliai
„Šiaulių baldų“ parduotuvė (Benedikto Daučiono nuotr.).
Kvadratas. Meno teritorija Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Rugsėjo 24–25 d. Šiaulių šaligatvius kaitino ne tik vėlyvo rudens saulė, bet ir spartūs smalsių praeivių žingsniai. Daugelis greičiausiai pastebėjo raudonais marškinėliais pasipuošusius savanorius ir prie Chaimo Frenkelio vilos, Šiaulių rajono savivaldybės, vandentiekio bokšto bei daugelio kitų pastatų besibūriuojančias nemažas grupes žmonių. Tai – atvirosios architektūros savaitgalio mažesniuose Lietuvos miestuose „Pastatai kalba“ ženklai.

Jo metu miesto gyventojai ir svečiai buvo kviečiami apsilankyti, pažinti ir net iš naujo atrasti 15 išskirtinės architektūros objektų. Nemokamose ekskursijose lankytojai susipažino su pastatų architektūra ir istorija, dar negirdėtomis, už uždarų durų laikytomis paslaptimis.

Festivalio, trukusio dvi dienas, metu įvyko 7 800 apsilankymų pastatuose, buvo pravesta apie 460 nemokamų ekskursijų. Penkios ekskursijos buvo surengtos ukrainiečių ir viena gestų kalbomis – jos pritraukė apie 100 lankytojų. Ekskursijų metu svečiai susipažino ne tik su architektūrinėmis subtilybėmis, pateko į uždarus Centrinius pašto rūmus, televizorių gamyklos valgyklą, išvydo nuostabias VU Šiaulių akademijos freskas ir daug kitų įsimintinų vietų. Lankytojai taip pat praplėtė savo architektūrinį žodyną tokiais terminais kaip „holografinis stiklas“, „taikomoji dailė“, „atrijus“, „postmodernizmas“, „profilinė plyta“ ir daugeliu kitų.

 

„Džiaugiuosi, kad renginio metu pavyko atskleisti skirtingus ir charakteringus Šiaulių miesto architektūros sluoksnius, atkreipti dėmesį į tarpukario ar sovietmečio laikotarpiais statytų pastatų vertę bei pažinti juos kūrusių architektų veiklą. Be to, „Pastatai kalba. Šiauliai“ populiarumas nuteikia optimistiškai ir leidžia suprasti, kad miesto gyventojams bei svečiams rūpi architektūra. Tikiuosi, panašūs renginiai pasikartos ateityje ir tai sustiprins Šiaulių, kaip savito, gyvo ir šiuolaikiško miesto, įvaizdį!“ – sako „Pastatai kalba. Šiauliai“ turinio kuratorė Aušra Černauskienė.

„Pastatai kalba. Šiauliai“ lankytojus džiugino ne tik nemokamomis ekskursijomis, bet ir architekto dr. Martyno Mankaus paskaita „Kontekstas ir tęstinumas. Postmodernizmo idėjų raiška Šiaulių architektūroje“. Jos metu lankytojai buvo kviečiami susipažinti su Šiaulių objektais, suprasti, kodėl jie laikomi postmodernizmo architektūros pavyzdžiais ir kaip Šiaulių miesto architektūros raiška siejosi su tarptautinėmis architektūros idėjomis.

„Šis festivalis, viliuosi, pakeitė ne tik mano supratimą apie išskirtinės ir unikalios architektūros gausą Šiauliuose, juk pastatai tyliai tyko būti pastebėti. Suvokimą ženkliai sustiprino ir dr. Martyno Mankaus paskaita apie miesto postmodernizmą, juk neatsitiktinai ir Šiaulių miesto pavyzdžiais buvo apgintas daktaro laipsnis...“ – sako „Pastatai kalba. Šiauliai“ turinio kuratorius Dalius Puzinas.

 

„Pastatai kalba. Šiauliai“ organizatoriai dėkoja renginio lankytojams, mentoriams, savanoriams, pastatų atstovams, partneriams, rėmėjams, draugams ir visiems prisidėjusiems prie renginio įgyvendinimo.

„Šiauliai pagaliau gali atsikratyti karo sugriauto, senamiesčio neturinčio miesto statuso. Šiauliai yra unikalūs dėl pokaryje susiformavusių architektūrinių sluoksnių, postmodernizmo, vėlyvojo modernizmo ir kitų, kuriuos miesto veide galime perskaityti ir šiandien. Džiugu, kad festivalis „Pastatai kalba“ sėkmingai įvyko, ir tikiuosi, jog jis dar sugrįš ateityje“, – sako viena iš renginio organizatorių Laura Gintilaitė.

„Pastatai kalba“ – tai atviros architektūros savaitgalis mažesniuose Lietuvos miestuose. Tai projektas, suteikiantis galimybę kiekvienam pažinti architektūrą, patirti ir suvokti mus supančios materialios aplinkos kokybės vertę. Pastatuose vyksta ekskursijos, jas veda savanoriai gidai, architektai bei pastatų atstovai. „Pastatai kalba“ organizuoja savanoriška, nevyriausybinė ir ne pelno siekianti viešoji įstaiga „Architektūros fondas“ kartu su strateginiu partneriu – Lietuvos kultūros taryba. Šiauliuose prie renginio prisidėjo partneris – Šiaulių turizmo informacijos centras.

Projektą iš dalies finansavo Šiaulių miesto savivaldybė.

Archfondas.lt informacija

Renginio akimirkos