PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Kovo 7 d. 10:39

Miego apnėja: kas tai?

Vilnius

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


207686

Geras miegas remiasi į labai daug veiksnių. Į mūsų sveikatą, fizinį aktyvumą, žinoma, dienas, kurios gali būti geresnės arba ne tokios lengvos kaip norisi. Tiesa, ne mažai lemia ir ne tik mūsų fizinė arba psichinė savijauta, tačiau taip pat ir ligos, kurios gali sutrikdyti miego kokybę. Viena tokių yra miego apnėja.

Tai yra liga, kuri gali būti diagnozuota bet kokio amžiaus, lyties ir sveikatos žmogui. Žinoma, yra tam tikros indikacijos, kurios didina tikimybę, kad žmogus gali susirgti šia liga, tačiau net ir medikai stebisi, kad gana dažnai ji diagnozuojama asmenims, kurie nėra nutukę ir sąlyginai – jauno amžiaus.

Diagnozė – gana dažna

Daugelis žmonių nustemba sužinojęs, kad miego apnėja yra kur kas dažnesnė diagnozė nei kada nors buvo galima pagalvoti. Ja dažniausiai serga vyrai, net du kartus dažniau ir tai siejama su nutukimu. Statistika rodo, kad šia liga serga net 18 milijonų amerikiečių ir dėl prasto gyvenimo tempą, deja, pacientų vis daugiau. Nors nėra daug atlikta tyrimų, kurie padeda suprasti ligos situaciją Lietuvoje arba Europoje, tačiau akivaizdu, kad liga – egzistuoja, tad kovoti su ja reikia.

Miego apnėja tai yra kvėpavimo sustojimas. Taigi, rizika ne tik geros kokybės miegui, tačiau taip pat ir jūsų sveikatai. Žmogus gali nustoti kvėpuoti net ir 10 sekundžių, tad natūralu, kad tai kelia baimę. Ir nors dažniausiai kvėpavimas gana greitai atsistato, tačiau šalia miegantis žmogus – tikrai lieka įbaugintas. O kur kas greta ligos paraleliai einantis knarkimas, kuris trukdo aplinkiniams.

Apnėjos tipai

Šiuo metu dažniausiai nustatomi kelio apnėjos tipai:

  1. Obstrukcinė Miego Apnėja (OMA). Ji bene dažniausia ir nustojimas kvėpuoti trunka iki 10  sekundžių bei ilgiau.

  2. Hipopnėja. Jos metu kvėpavimas gali visiškai nenutrūkti, tačiau įkvėpimo trukdžiai – puikiai matyti ir girdimi.

  3. Centrinė Miego Apnėja. Sergančiųjų skaičius nėra didelis, tačiau tokia ligos forma – pasitaiko. Deja, ji dažnai prisideda prie insulto rizikos.

  4. Centrinė Miego Apnėja (CMA). Ja serga apie 10 procentų visų, kuriems yra nustatyta miego apnėja.

  5. Mišri miego apnėja. Ji gali deformuotis į kitas apnėjos formas.

Galimi ligos požymiai

Ligą nustato medikas, tačiau jis taip pat remiasi tam tikrais požymiais, kurie dažniausiai ir skatina sunerimti bei ieškoti gydymo metodų. Dažniausiai apie ligą pranešantys požymiai yra:

  • Knarkimas.

  • Miego metu – kvėpavimo pauzės.

  • Sumažėjęs lytinis potraukis.

  • Širdies ritmo sutrikimai.

  • Padidėjęs mieguistumas dienos metu.

  • Galvos skausmai.

  • Aukštas kraujo spaudimas.

  • Sutrikusi atmintis.

  • Dirglumas.

  • Ir kt.

Ar reikia kovoti su šia liga? Žinoma, taip. Juk ji labai apsunkina gyvenimą. Geras miegas yra svarbus kiekvienam, kadangi jis padeda mums būti kur kas produktyvesniais. O gero miego kokybei  reikia ne tik nugalėti ligas, tačiau taip pat ir gyventi sveikai, laimingai ir žvaliai.

 

Remiamas turinys