Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.lt nuotr.
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių rajono taryba šiandien vykusiame posėdyje pritarė viešosios įstaigos Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vidaus struktūros pertvarkai. Vos dviem politikams susilaikius, nuspręsta, kad Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės nebelieka. Slaugos paslaugos nuo liepos 1 dienos bus teikiamos tik Kuršėnų ligoninėje. Bus tikslinama, kiek Meškuičiuose dirbusių gydytojų, slaugytojų ir kito personalo bus atleista, o kam bus pasiūlyta darbo vietą perkelti. Po Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės pastato rekonstrukcijos, čia bus teikiamos jau kitos – socialinės globos – paslaugos.
Taip pat skaitykite : Ar duos vaisių Meškuičių ligoninės personalo piketas?
Išeities – nėra
Šiaulių rajono savivaldybės administracija portalą Etaplius informavo, kad, pagal sprendimo projektą, Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje slaugos paslaugos jau nebevykdomos nuo liepos 1 dienos, nes įstaiga neatitinka Sveikatos apsaugos ministerijos keliamų minimalių reikalavimų specialistams, patalpoms, medicininei įrangai. Kaip nurodoma sprendimo projekto aiškinamajame rašte, minėtoje įstaigoje yra patvirtintos 40 lovų. Iki šių metų sausio 1 dienos gydėsi 31 pacientas, o iki birželio 1 dienos – 17 pacientų. Pernai per visus metus gydėsi 197 asmenys. Slaugos ir palaikomojo gydymo lovų funkcionavimo rodiklis 2017 metais siekė 278,7 (tiek dienų per metus lova buvo užimta). Slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugos yra finansuojamos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo. I ir II ketvirčiui Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei buvo skirta 154 178 eurai, o nuo liepos 1 dienos finansavimas neskirtas.
Kitaip tariant, išlaikyti Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę tapo nuostolinga. Sumažinus lovų skaičių nuo dabar turimų 40 iki 15, pagal ekonominius skaičiavimus, įstaiga vis tiek būtų nuostolinga. Išlaikant reikalingą personalą, medikamentų, maitinimo ir kitas pacientų aprūpinimui reikalingas išlaidas, valstybės finansavimas 1 lovai per mėnesį siektų vos 13,761 euro, o realiai kainuotų 20,136 euro ar net daugiau. Tad toks veiklos modelis ekonomiškai būtų neigiamas.
Dėl šios priežasties, tęsiant slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų užtikrinimą Šiaulių rajone, nuspręsta šias paslaugas nuo liepos 1 dienos perkelti į Kuršėnų ligoninę. Pačioje ligoninėje nuo liepos 1 d. neliko vidaus stacionaro, tad įstaigoje praplėstos slaugos paslaugos.
Bus plečiamos socialinės globos paslaugos
Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės pastate bus vykdoma vidaus ir išorės rekonstrukcija. Bus įgyvendinama 2014-2020 ES investicijų veiksmų programos „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ priemonė. Čia bus vykdoma Socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra. Pastatą visapusiškai suremontavus ir atnaujinus, bus įrengta 40 vietų, skirtų socialinei globai. Ši paslauga buvo teikiama ir veikiant Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei, tik pirmame pastato aukšte. Socialinės globos paslaugų poreikiui Šiaulių rajone augant, nuspręsta jas vykdyti visame pastate, taip sudarant sąlygas geresnes jomis naudotis daugiau Šiaulių rajono gyventojų.
Su darbuotojais teks atsisveikinti
Dėl savo ateities išgyvenę Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės darbuotojai buvo surengę piketą. Tikėtina, kad tuomet žmonėms trūko aiškumo dėl pertvarkos ir savo socialinių garantijų. Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro, kuriam pagal struktūrą priklauso Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė, vadovybė neslėpė, kad su didžiąja dalimi darbuotojų teks atsisveikinti. Kiek konkrečiai personalo bus atleista, centro direktorė Vilma Plaušinaitienė atskleisti nenorėjo. Pasak jos, situacija bus aiški politikams priėmus sprendimą ir individualiai pasikalbėjus su visais darbuotojais. „Darbuotojai ūkio dalyje pasilieka prie socialinės globos padalinio. Tokių žmonių yra penki“, – komentavo V. Plaušinaitienė. Iš viso Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje yra 33 etatai. Atsisveikinti pagal visus Darbo kodekso reikalavimus teks su gydytojais, slaugytojomis, valytojomis ir kitais darbuotojais. „Tai praktiškai po sprendimo, koks jis bus, ir žiūrėsime, kokie etatai pas mus (Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centre) lieka, dar kartą perkalbėsime su žmonėmis, ką galime pasiūlyti, nes jų pačių sprendimai kalbantis iki šiol keitėsi“, – sakė V. Plaušinaitienė. Pasak pašnekovės, po Šiaulių rajono savivaldybės tarybos sprendimo, pokalbio su kiekvienu darbuotoju individualiai, paaiškės, kiek personalo bus atleista, kiek pinigų teks jiems išmokėti už išeitines kompensacijas, nepanaudotas atostogas ir pan.
Politikai apsisprendė
Į tarybos posėdį susirinko ne visi tarybos nariai, o tik aštuoniolika iš jų, bet kvorumas vis tiek buvo sudarytas. Klausimą dėl pritarimo viešosios įstaigos Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vidaus struktūros pertvarkai pristatė Šiaulių rajono savivaldybės administracijos vyriausioji sanitarijos inspektorė Inga Rimgailienė. Dar prieš balsavimą neišvengta tarybos narių pasisakymų. Laisvūnas Neimanas inspektorės teiravosi vieno iš minimoje įstaigoje dirbančio daktaro nuomonės, ar jis pritaria pertvarkai. „Mano nuomonė yra tokia – gryna nesąmonė, ką jūs dabar žadate padaryti. Argumentacija labai paprasta – neturės žmonės kur gauti slaugos paslaugų. Tai nei Meškuičiai, nei Bazilionai, nei Kairiai. Visi jie važiuos kažkur kitur. Meškuičiai važiuos į Joniškio slaugos ligoninę, iš kitur važiuos į Šiaulių miestą. Labai paprasta, jūs tą viską pamatysite gruodžio-sausio mėnesį“, – sakė daktaras. „Manyčiau tiek, kiek dabar slaugos lovų turi Kuršėnų ligoninė – ji nepatemps, galime susikirsti“, – tęsė jis.
Tarybos narys Vaclovas Motiejūnas pasakė, kad dėl Meškuičių ligoninės jau kartą buvo svarstyta. „Mūsų taryboje buvo gerbiamas Ramūnas Karbauskis, kuris pažadėjo meškuitiškiams, kad ligoninė bus. Dabar viešojoje erdvėje kita Seimo narė, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja, nusprendė, kad Šiaulių rajone turi būti viena ligoninė. O kokia yra administracijos nuomonė, kokia yra padaryta analizė dėl to?“, – klausė politikas. „Analizė yra padaryta tokia, kad kai buvo rengiamas sprendimo projektas dėl Kuršėnų ligoninės ir joje patvirtintos 72 slaugos lovos, šitas projektas buvo derintas su ministerija, tam pritarta. Pagal gyventojų poreikį ir pagal pirminį prisirašiusiųjų skaičių, šitas poreikis Kuršėnų ligoninėje atitiks reikiamą paslaugų kiekį“, – atsakė I. Rimgailienė.
Tuo tarpu kiti tarybos nariai klausė Vaclovo Motiejūno, iš kur šis sužinojo apie tai, kad Seimo pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė nusprendė dėl to, kad Šiaulių rajone teliktų viena ligoninė. Mat tokios kompetencijos ji neturi. Tas pats V. Motiejūnas klausė, ar buvo analizuojama, kiek reikia lėšų, kad Kuršėnuose esanti ligoninė būtų šiuolaikiška. „Ar nebūtų geriau statyti naują ligoninę?“, – teiravosi tarybos narys. I. Rimgailienė atsakė, kad buvo svarstomi keli variantai, bet, kaip ekonomiškiausias, pasirinktas būtent šis. „Pats optimaliausias ir labiausiai atsiperkantis variantas ir buvo tas, kad Kuršėnų ligoninėje būtų įsteigtos 72 slaugos lovos, atsisakant nuo liepos 1 d. aktyvaus gydymo stacionaro ir paliekant visas kitas paslaugas – dienos stebėjimo, pirmosios pagalbos suteikimo, laboratorijos ir pan.“, – atsakė vyriausioji sanitarijos inspektorė.
Tarybos nariai teiravosi ir dėl to, ar didžiausia problema nėra ta, kad Šiaulių rajonas itin stokoja jaunų gydytojų ir kitų reikalingų medicinos specialistų. Galbūt todėl tenka riboti paslaugas gyventojams, nes nėra, kas jas teiktų? Atsakyta, kad Šiaulių rajone yra patvirtinta tvarka, pagal kurią jauni specialistai, atvykę dirbti į Šiaulių rajoną, pagal poreikį galėtų tikėtis lengvatos būstui įsigyti. Kiti tarybos nariai – Algimantas Gaubas ir Pranas Andruškevičius – ragino kolegas nebediskutuoti, esą reikalingi sprendimai jau buvo priimti anksčiau, Kuršėnų ligoninė yra pasirašiusi sutartį su Valstybine ligonių kasa dėl slaugos lovų išlaikymo. Tad vilkinti klausimo priėmimo nėra reikalo.
Balsavusi, Šiaulių rajono taryba pritarė viešosios įstaigos Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro vidaus struktūros pertvarkai. „Už“ balsavo 15, du – susilaikė, balsavusių „prieš“ neatsirado.
Taigi, Meškuičių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės nebelieka, tad dalis personalo bus atleista. Slaugos paslaugos Šiaulių rajone bus teikiamos tik Kuršėnų ligoninėje. Tiesa, rinktis slaugos paslaugas gyventojai gali bet kurioje šalies ligoninėje, kurioje tokios paslaugos yra teikiamos. Tad, esant tokiam poreikiui, vykti į Kuršėnus nėra privaloma.