Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Pagrindinis Lietuvos kariuomenės metų renginys – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė šiemet vyks gegužės 20 d. Panevėžyje.
„Stipri kariuomene yra saugios valstybės garantas, tačiau stipri kariuomenė neįsivaizduojama be visuomenės palaikymo. Taip, kaip kiekvienas karys didžiuojasi savo Tėvyne, kiekvienu tarnaujančiu kariu turi didžiuotis ir visuomenė“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Gegužės 20 d. Panevėžyje prie „Cido“ arenos Lietuvos kariuomenė visuomenei pristatys Sausumos, Krašto apsaugos savanorių, Karines oro, Karines jūrų ir Specialiųjų operacijų pajėgas. Taip pat prisistatys ir Lietuvoje dislokuoti NATO priešakinių pajėgų bataliono kariai bei Jungtinių Amerikos Valstijų rotacinių pajėgtų kariai su savo technika ir ginkluote. NATO oro policiją Baltijos regine vykdantis Lenkijos karinių oro pajėgų kontingentas ketina pasveikinti susirinkusiuosius naikintuvų „Fightin Falcon“ F-16 skrydžiu.
Susirinkusieji galės ne tik apžiūrėti tanką „Leopard“, savaeigę haubicą „PzH 2000“, pėstininkų kovos mašinas „Marder“ ir „CV90“, šarvuotą žvalgybos automobilį „Fennek“, prieštankinį raketinį kompleksą „Javelin“ ar taiklioj šaulio ginklus FN SCAR, bet ir išbandyti savo jėgas įveikiant ne vieną žaidybinę kliūti, karinę užduotį, kartu su kariais varžytis sporto rungtyse.
Istorijos mėgėjai galės stebėti Nepriklausomybės kovų karinės operacijos inscenizaciją, kurią atliks istorijos rekonstruktorių klubas „Grenadierius“. Šventės metu kartu bus minimos Panevėžio miesto išvadavimo nuo bolševikų 98-osios metines.
Susirinkusiems Garbės sargybos kuopos kariai pademonstruos parodomąją programą, atliks stilizuotas salves, gros Lietuvos kariuomenės orkestrai, Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, dalyvaus ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“.
Taip pat Garbės sargybos kuopa surengs bendrą pasirodymą su grupe „Sindikatas“.
Šventėje naujienų portalas 15min. lt organizuos diskusijas aktualiomis temomis, tokiomis kaip „Kiekvienas pilietis svarbus savo krašto gynyboje“, „Šauktiniai ir savanorystė“, „Kariuomenės ir verslo (mokslo) bendradarbiavimo galimybės“, „Ukraina. Ko mes galėtume pasimokyti?“ ir kt.
Renginyje Panevėžyje kartu dalyvaus ir su Lietuvos kariuomene bendradarbiaujančios nevyriausybinės organizacijos.
Pagrindiniai Partizanų pagerbimo renginiai šiais metais vyks Anykščių raj. gegužės 21 d. Įamžinant partizanų žygdarbius vyks pėsčiųjų žygis „Algimanto apygardos partizanų takais“ Šimonių girioje.
Visi norintys kviečiami keliauti 10 km ilgio pažinimo taku aplankant vietoves, kuriose kovojo, buvo įsirengę bunkerius ir žuvo Algimanto apygardos Šarūno rinktinės partizanai. Kelias eis ir pro kapines, kuriose palaidoti partizanai.
Žygis baigsis prie Algimanto apygardos vadavietės, kurioje 1949 m. vasarą Algimanto apygardos vadu paskirtas Antanas Starkus-Montė įrengė įspūdingo dydžio bunkerį.
Šiuo renginiu prisiminsime ir pagerbsime partizanus ir visus kovotojus, žuvusius už Lietuvos laisvę Aukštaitijos partizanų vadavietėje. Čia, kartu su žygeiviais vyks pagerbimo ceremonija su partizanų dainomis ir kariškomis vaišėmis.
KARIUOMENĖS IR VISUOMENĖS VIENYBĖS ŠVENTĖS PANEVĖŽYJE
PROGRAMA
10.00 val. Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Švč. Trejybės bažnyčioje Panevėžyje. Kartu dalyvauja Karinių oro pajėgų orkestras, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“
11.00 val. Lietuvos kariuomenės orkestras atliks karinius maršus ir melodijas Nepriklausomybės aikštėje prie Švč. Trejybės bažnyčios Panevėžyje.
11.30 val. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Lietuvos kariuomenės orkestras Panevėžio miesto gatvėmis žygiuos iš Nepriklausomybės aikštės į aikštę prie „Cido“ arenos.
12.00–17.30 val. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai prie „Cido“ arenos Panevėžyje – kariuomenės miestelis – ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijos, estafetės, karinės užduotys, tarnybos kariuomenėje galimybių pristatymas. Kariškos vaišės.
12.00 val. Šventė prasidės Lietuvos valstybės ir istorinės vėliavos pakėlimo ceremonija NATO oro policijos misiją vykdančių naikintuvų skrydžiu.
12.15 val. Garbės sargybos kuopos karių parodomoji programa ir stilizuotos salvės, karinių oro pajėgų orkestro muzikinė programa.
12.30 val. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos grupės „Vytis koncertas ir naujienų portalo 15min.lt organizuotos diskusijos.
13.00 val. Garbės sargybos kuopos grupės „Sindikatas“ pasirodymas.
14.30 val. Parodomoji programa „Nepriklausomybės kovos“.
15.45 val. Numatomas Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnio Eurocopter AS365 Dauphin skrydis.
16.30 val. Vyks karinė operacija.
17.00 val. Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo muzikinė programa.
17.30 val. Planuojama renginio pabaiga.
Apie dalyvius
Šventėje Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgas atstovaus Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ daliniai, Juozo Vitkaus karo inžinerijos bataliono specialistai, Krašto apsaugos savanorių pajėgos. Kariai demonstruos visą pėstininko ginkluotę nuo pistoleto iki prieštankinio raketinio komplekso „Javelin“, kovos mašinas HMMWV (Hummer) ir M113, švarinimo nuo cheminio ginklo įrangą, išminavimo įrangą.
Sausumos pajėgoms priklausantį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalioną atstovaus Garbės sargybos kuopa, kuri ir paskelbs šventės pradžią šautuvų salvėmis ir garsiąją „defile“ programa, o Lietuvos kariuomenės orkestras dar prieš oficialią šventės pradžią džiugins miestiečius maršais Nepriklausomybės aikštėje ir vėliau žygiuos prie „Cido“ arenos.
Specialiųjų operacijų pajėgos visuomenei atskleis ir savo turimą įrangą, visi norintieji galės apžiūrėti „specukų“ visureigį, modernų keturratį „Arctic Cat“ ir motociklą.
Šventės svečiai galės susipažinti su Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparniu Eurocopter AS365 Dauphin, apžiūrėti pilotų aprangą ir gelbėjimosi įrangą, katapultos sėdynę, o Oro gynybos batalionas supažindins su priešlėktuvine sistema RBS70, raketiniu oro gynybos kompleksu „Stinger“ ir radarais.
Lietuvos kariuomenės Logistikos pajėgos – Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono, Depų tarnybos, Materialinių resursų departamento kariai supažindins su medicininės pagalbos stotimi; medicininiu evakuaciniu automobiliu. Taip pat bus galima pamatyti galingus logistinius sunkvežimius SISU, galinčius gabenti net šarvuočius. Logistikos specialistai pademonstruos vandens valymo įrenginį ROWPU.
Mokymo pajėgas atstovaus Lietuvos kariuomenės mokyklos, Lietuvos didžiojo etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko, Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro kariai. Mokomasis pulkas – tai tarsi pagrindiniai vartai pro kuriuos įėjęs jaunuolis tampa tikru kariu. Pulko seržantai-instruktoriai norinčiuosius šventės dalyvius galės pamokyti dalykų, kuriuos turi įsisavinti kiekvienas karys per bazinį kario kursą: nuo rikiuotės iki taktikos elementų. Visi norintieji galės susipažinti su lazerine mūšio imitavimo sistema „Miles“, kuri naudojama pratybose tam, kad būtų aišku, kada karys yra „nukautas“.
Generolo Jono žemaičio Lietuvos karo akademija pristatys karininko profesiją, o sausumos, jūrų ir oro pajėgų kariūnai – visą ketverių metų kelią, kurį reikia nueiti norint užsitarnauti leitenanto laipsnį. Atėję į renginį bus kviečiami mesti iššūkį kariūnui.
Atėjusieji į šventę galės pakalbinti sąjungininkų karius ir apžiūrėti jų naudojamą ginkluotę, ekipuotę ir techniką – Vokietijos vadovaujamo NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės karius jau nuo metų pradžios dislokuotus Lietuvoje: Vokietijos, Belgijos, Liuksemburgo, Nyderlandų.
Apie Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės dienos tradicijos susijusios su tarpukariu gyvavusia Kariuomenės ir visuomenės susiartinimo diena. Pirmą kartą šią šventę nuspręsta surengti 1935 metais, trečiąjį mėnesio sekmadienį. Šventė buvo organizuojama iki 1938 metų, vėliau ją pakeitė ištisus metus visoje Lietuvoje vykstanti Ginklų fondo akcija – lėšų rinkimas kariuomenei paremti.
Tarpukariu pagrindinės šventės iškilmės vykdavo laikinojoje sostinėje Kaune – bažnyčiose būdavo pamaldos su tai dienai skirtais pamokslais, pagrindinėmis Kauno gatvėmis nusidriekdavo šventinės kariuomenės ir visuomenės eisenos, pasirodydavo kariai, buvo demonstruojama karinė technika, norintieji galėjo apžiūrėti ir išbandyti ginklus, žmonės buvo vaišinami kareiviška koše.
1993 metais sumanymas atgaivinti šventę kilo Vytauto Didžiojo karo muziejui ir tuometiniam Krašto apsaugos ministerijos Sporto ir kultūros poskyrio viršininkui Leibai Ritvui. Idėjai sulaukus plataus pritarus, tais pačiais metais įvyko pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo Kariuomenės ir visuomenės suartėjimo šventė. Vėliau šventė buvo pervadinta į Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną.
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė ilgus metus tradiciškai buvo rengiama Vilniuje, tačiau pastaruoju metu įsivyrauja tradicija Lietuvos kariuomenę pristatyti ir kituose Lietuvos regionuose. 2009 ir 2011 metais šventė organizuota Kaune, 2012 metais – Šiauliuose, 2013 metais – Klaipėdoje, o 2015 metais – Marijampolėje.
Nuotraukos iš 2016 m. vykusios Partizanų Ievos Budzeikaitės