PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Kovo 25 d. 14:35

Merginos taip pat renkasi profesinę karo tarnybą – vienos karės istorija

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai


262684

Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) specialistai į kariuomenę pritraukia motyvuotus jaunuolius ir jaunuoles, kurie atlikę nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) renkasi profesinę karo tarnybą (PKT). Jau seniai nebestebina karės tarp karių – Lietuvos kariuomenėje vyrai ir moterys turi lygias teises užimti norimas pareigas, jei atitinka reikalavimus, gauti vienodą darbo užmokestį ir socialines garantijas. Išskirtinės tik jų tapimo profesionaliomis karėmis istorijos.

Gertrūda Statkutė – viena iš daugelio merginų, savanoriškai pasirinkusių NPPKT Lietuvos kariuomenėje. Karė mokykloje mėgo sportą ir nemažai laiko skyrė graplingui, regbiui, kikboksui. Po mokyklos išvažiavo į Ispaniją, kur žaidė regbį. Paklausta, kas atvedė ją į kariuomenę, atskleidžia pasirinkimo motyvus.

„Į Lietuvos kariuomenę buvo įdomu ateiti dėl tos pačios priežasties, kodėl norėjau save pabandyti Ispanijoje – naujų iššūkių, naujų patirčių, naujų pamokų. Kai ten išsisėmiau, tuomet natūraliai kitas žingsnis buvo link kažko kito – nusprendžiau pabandyti save kariuomenėje: užsirašiau, atvažiavau“, – pasakoja G. Statkutė.

Užsivilkusi Lietuvos kariuomenės uniformą, mergina tikėjosi, kad 9 mėn. trukusi tarnyba bus šiek tiek aktyvesnė, daugiau bus veiksmo ir ištvermės reikalaus, išbandys kitokias jos savybes. Tarnyboje atlikdama užduotis mergina pamatė, kad pagrindiniai išbandymai buvo ne fiziniai, o moraliniai. Daugiausia džiaugsmo dvidešimtmetei sportininkei teikdavo pratybos, kai tekdavo išvykti iš nuolatinės dislokacijos vietos ir treniruotis lauko taktikos pratybose.

„Buvau vyr. šaule, teko susiimti, savo poreikius nustumti šiek tiek į šalį ir tvarkytis su užduotimis, kai iš tikrųjų nuovargis atsirasdavo po kurio laiko. Ir buvo įdomu, kad niekada nežinai, ko tikėtis – tai patiko. Įsiminė pratybose, kai patekdavau į tokias ribines situacijas“, – atvirauja mergina.

Nenuostabu, kad santūri, motyvuota ir atkakli G. Statkutė buvo išrinkta geriausia Pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Karaliaus Mindaugo Husarų bataliono kare. 9 mėnesių tarnyboje ji susidorodavo su visomis jai skiriamomis užduotimis, be to, įveikė ir daug fizinės ir psichologinės ištvermės reikalaujančią žvalgų atranką, kurioje dalyvavo tiek NPPKT, tiek PKT kariai. Dabar ji – Husarų bataliono karė. Eil. Gertrūda Statkutė ateinantiems į pradinę karo tarnybą linki nebijoti būti atviriems ir priimti visas pamokas, kurias duoda Lietuvos kariuomenė.

Lietuvos kariuomenėje nuo privalomosios pradinės karo tarnybos atnaujinimo NPPKT atlikusių merginų procentinis skaičius svyravo tarp 2% ir 4,1%. Vertinant pretendavusių į karo tarnybą skaičius, galima matyti, kad 15% visų kandidatų į PKT sudarė moterys, į jaunesniųjų karininkų vadų mokymus – 12 proc, į savanoriškąją nenuolatinę karo tarnybą – 15% 2015–2022 m. apie 13% nuo visų asmenų, priimtų į PKT Lietuvos kariuomenėje, buvo moterys.