REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Kovo 1 d. 08:20

Meninis ugdymas – nuo vienerių metų ir prieinamas visiems

Kaunas

Etaplius.LTŠaltinis: Kauno rajono savivaldybė


260358

Antradienį Kauno rajono meno mokykloje vyko tarptautinė konferencija „Kryptingas meninis ugdymas: patirtys ir perspektyvos“. Jos tikslas – aptarti kryptingo meninio ugdymo galimybes visose Kauno rajono ugdymo įstaigose aktyviai bendradarbiaujant su meno mokykla.

Idėja organizuoti tarptautinę konferenciją kilo praėjusių metų pavasarį, kuomet meras Valerijus Makūnas su savivaldybės delegacija viešėjo Bergštrasės apskrityje, Vokietijoje. Šio vizito metu savivaldybės vadovai pirmą kartą išgirdo apie partnerių muzikinio ugdymo programą, apimančią ankstyvojo amžiaus – 1-6 metų – vaikų ugdymą ir bendradarbiavimą tarp meno mokyklų, švietimo įstaigų ir tėvelių. Būtent tuomet merui kilo mintis pasinaudoti Vokietijos partnerių patirtimi ir įgyvendinti modelį, kai pedagogai vesti užsiėmimų atvyksta į vaikų gyvenamąją vietovę.

„Esame sumanios vadybos ir darnios plėtros savivaldybė, kurioje gyvena jaunatviška, sveika, socialiai atsakinga ir kūrybinga bendruomenė. Suprantame, kad aukšto besimokančio visuomenės lygio siekimas – pamatinis dalykas. Todėl pagrindiniai mūsų uždaviniai – plėsti švietimo paslaugas, tobulinti ugdymo proceso kokybę, prieinamumą, sudaryti sąlygas neformaliajam vaikų ir suaugusiųjų švietimui“, – susirinkusiems kalbėjo meras V. Makūnas.

Klaipėdos universiteto profesorė Rūta Girdzijauskienė konferencijoje pristatė pranešimą „Meninio ugdymo lūkesčiai, aktualijos ir galimybės“. Anot profesorės, menai pratina siekti meistriškumo, ugdo discipliną, empatiją, kūrybiškumą ir vaizduotę, padeda geriau jaustis sudėtingose situacijose ir patirti bendrumo bei priklausomybės jausmą. R. Girdzijauskienės teigimu, menai mažina socialiai nepriimtino elgesio riziką.

Veirheim‘o muzikos mokyklos direktorius Runar Emilsson susirinkusiems ugdymo įstaigų vadovams ir pedagogams pristatė vaikų muzikinio ugdymo programą Vokietijoje, kuri apima ir ankstyvojo, nuo 1 metų, amžiaus vaikų ugdymą kartu su tėvais grupėse. Mokytojai atvyksta į tinkamas erdves – mokyklas, darželius ir pan., todėl tėvams nereikia vežti vaikų į meno mokyklą. Toks ugdymas tampa prieinamas visiems ir yra geras tolesnio vaikų muzikinio ugdymo pamatas.

„Valstybinė muzikos mokykla visuomeniškai įpareigota užtikrinti muzikinės veiklos prieinamumą visoms socialinėms grupėms. Mokykla siūlo platų pasirinkimo spektrą ir svariai prisideda prie bendrojo švietimo bei lavinimo. Muzikos mokyklos programa prasideda nuo elementarių muzikavimo formų ir veda prie įvairiausių vokalinio ir instrumentinio muzikavimo pratimų“, – pasakojo R. Emilsson.

Kauno rajono meno mokyklos direktorius Gintaras Vilčiauskas pristatė meninio ugdymo organizavimo patirtį Pakaunėje. Kitąmet 50-metį švęsiančioje meno mokykloje ir jos filialuose šiuo metu mokosi 944 vaikai ir dirba 77 mokytojai. Veikia fortepijono, akordeono, styginių, pučiamųjų, tautinių instrumentų, chorinio ir solinio dainavimo, ankstyvojo meninio ugdymo, dailės skyriai. 2022 m. rugsėjį įsteigtas teatro skyrius.

Ankstyvojo meninio ugdymo grupėje vedami ritmikos ir dailės užsiėmimai. Sudarytos galimybės suaugusiems mokytis pagal suaugusiųjų neformaliojo mėgėjų švietimo programą. Šiuo metu mokykloje ugdomi mokiniai ir suaugusieji nuo 5 iki 68 metų.

Mokykloje suburti mokomieji meno kolektyvai: liaudies instrumentų ansamblis „Jiesia“, akordeonistų ansamblis, fleitų ansamblis, jaunučių ir jaunių chorai.

Mokiniai nuolat sėkmingai dalyvauja tarptautiniuose ir respublikiniuose konkursuose. 2022 m. pelnyta 11 Grand prix (iš jų 4 iškovoti tarptautiniuose konkursuose), 61 pirmoji vieta, 50 antrųjų vietų ir 35 trečiosios vietos.

Siekiant pagerinti ugdymo sąlygas, praėjusiais metais iš savivaldybės biudžeto ir mokyklos spec. lėšų nupirkti 3 nauji Zimmermann pianinai, 2 klarnetai, 2 akordeonai ir violončelė.

Vilčiauskas pasidžiaugė, kad atlikus apklausą Kauno rajono ugdymo įstaigose, daugiau kaip 1 tūkst. respondentų išreiškė poreikį meno mokyklos filialų steigimui jų mokyklose.

Apibendrindamas konferenciją, Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius pasidžiaugė, kad vizitai į Bergštrasės apskritį yra ne vienkartiniai ir visuomet pasufleruojantys naujų idėjų: „Iš partnerių Vokietijoje mes jau perėmėme šeimos darželių koncepciją. Dabar jų patirtis mus paskatino visai kitaip pažiūrėti į meninį ugdymą nuo ankstyvojo – vienų metų – amžiaus. Turime idėją, poreikį ir galimybes. Bendradarbiaukime ir sukursime gražių rezultatų“, – kalbėjo vedėjas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA