PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2022 m. Rugsėjo 2 d. 09:39

Medžio meistrai baigia įrengti Žaliūkių svirną

Šiauliai

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


244639

Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje iškilusį svirną stato senųjų amatų meistrai, kurie noriai dalijasi savo žiniomis su visais smalsuoliais. Tuo tikslu Šiaulių „Aušros“ muziejus, saugantis ne tik eksponatus, bet ir puoselėjantis istorinius amatus, inicijavo medžio meistrų plenerą, į kurį kas savaitę kvietėsi vis kitą nagingą svečią.

„Vyko ir primiršto dailidystės amato demonstravimas, ir kalvystės dirbtuves turėjome. Pas mus užsukę lankytojai įrankius apžiūrėjo, pačiupinėjo, pavartė ir pakalė jais, pamatė, kaip juos meistrai naudoja“, – sako Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus muziejininkas-rinkinio saugotojas Julius Vainorius.

Plenero renginius aplankė daugiau nei šimtas lankytojų – ir vaikų, ir suaugusiųjų, ir šiaip smalsuolių, ir savas sodybas restauruojančių šiauliečių.

Artimiausias šio ciklo renginys „Senojo Lietuvos kaimo sodybos trobesiai“ numatytas šį penktadienį, rugsėjo 2 d., 14 val. (Architektų g. 73, Šiauliai). Į jį iš Rumšiškių muziejaus pakviesta kultūros paveldo specialistė dr. Rasa Bertašiūtė. Viešnia puikiai išmano trobesių regioninius skirtumus, įrengimo ir naudojimo ypatumus. Svirnas būdavęs antras pagal svarbumą sodybos pastatas.

Tai baigiamasis medžio meistrų plenero „Tradicinės lietuvių sodybos trobesių statyba“ renginys, kuriame aptariami rezultatai, vyks įdomios diskusijos.

Statant svirną, numatyta įrengti akmeninius pamatus, atkurti rąstines sienas ir medines konstrukcijas pastatyti gegnes, užkalti grebėstus ir uždengti skardinį stogą. Daugelis šių darbų jau atlikta visą rugpjūtį vykusio medžio meistrų plenero metu. Ant svirno stogo jau iškeltas vainikas, reiškiantis, kad didieji statybos darbai jau atlikti.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Reklama