PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugsėjo 1 d. 10:19

Medininkų pilyje - paroda „Trakai-Malborkas. Bendradarbiavimo 25-metis“

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


50678

Šeštadienį Medininkų pilyje, esančioje Vilniaus rajone, atidaroma Lenkijos Malborko pilies muziejaus stendinė paroda, skirta Trakų istorijos ir Malborko pilies muziejų bendradarbiavimo 25-osioms metinėms.

„Bendradarbiaujame su keletu užsienio partnerių, bet su Malborko pilies muziejumi mus sieja itin draugiški ryšiai, - sakė Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas. - Malborke organizuotos parodos iš Trakų muziejaus rinkinių - „Monetomis inkrustuoti sidabro dirbiniai“ ir „XVI-XX a. taupyklės” - šio gražaus bendradarbiavimo vaisiai. 2017 metais, ruošdamiesi Lenkijos ir Lietuvos valstybių nepriklausomybės atgavimo šimtmečių minėjimui, parengėme bendrą parodą „XVIII-XX a. ordinų žvaigždės”.

Medininkuose atidaromoje parodoje pristatoma didžiausia pasaulyje gotikinė Malborko (Marienburgo) pilis, kuri nuo 1309 m. buvo vokiečių Švenčiausios Mergelės Marijos ordino, dažniau mūsuose žinomo Kryžiuočių ordino vardu, sostinė. Ordinas savo valstybę tarp Vyslos žemupio ir Nemuno, pagoniškųjų baltų genčių gyvenamoje teritorijoje, įkūrė XIII amžiuje. XV a. antroje pusėje ši valstybė buvo padalinta. Malborkas (Marienburgas), kaip ir visa vakarinė Kryžiuočių ordino valstybės dalis, prijungta prie Lenkijos teritorijos, o jos sostinė iš Malborko perkelta į Karaliaučių (Kionigsbergą, dabartinį Kaliningradą).

Po 1772 m. Lenkijos padalijimo Malborkas (Marienburgas) atiteko Prūsijos karalystei, o nuo 1945 m. vėl priklauso Lenkijai. Senamiestis ir pilis labai nukentėjo Antrojo pasaulinio karo metu, todėl iki šiol vis dar vyksta atstatymo darbai.

Dvidešimt devyniuose parodos stenduose atsispindi svarbiausi Malborko architektūros paveldo objektai, Malborko pilies istorija, pilies muziejaus veikla.

1991 m. Malborko pilies muziejuje įsteigta Baltijos šalių pilių ir muziejų asociacija. Jai priklauso beveik 50 pilių ir muziejų iš visų devynių Baltijos jūros šalių, tarp jų ir Trakų istorijos muziejus.

ELTA