Aktualijos2020 m. Lapkričio 20 d. 07:00

Medelyne – turto išviliojimo schema

Šiauliai

Namą Me­de­ly­ne norė­ju­siai par­duo­ti šiau­lie­tei at­sto­va­vo bro­ke­ris Jus­tas Niau­ro­nis. Būtent jam ir te­ko at­lai­ky­ti įtar­tinų pirkėjų spau­dimą bei ne­pa­si­duo­ti jų graž­by­lystėms. (Autorės nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


154936

Par­duo­ti būstą – ne taip pa­pras­ta, ga­li­ma įkliū­ti ir į su­kčių pink­les. Štai už­sie­ny­je gy­ve­nan­ti ir namą Me­de­ly­ne norė­ju­si par­duo­ti šiau­lietė su­laukė įtar­tinų pa­si­ūlymų. Pa­si­tai­ko at­vejų, kai žmonės, užuot džiaugę­si su­da­ry­tu san­dėriu, gin­či­ja­si teis­muo­se ir ne­ga­li įei­ti į sa­vo na­mus, už ku­riuos jiems su­mokė­ta taip ir ne­bu­vo.

Įtarimų sukėlė iškart

Dėl namo pardavimo minėta moteris kreipėsi į NT brokerį, taip pat šiaulietį, Justą Niauronį. Jis pasakoja, kad dėl patrauklios kainos ir geros inžinerinės būklės namui pirkėjų dėmesio netrūko. Būstą norėta parduoti už daugiau nei 100 tūkst. Eur.

„Kartą sulaukėme įdomaus interesanto, kuris įtarimų sukėlė nuo pat pirmos apžiūros. Dažniausiai žmonės, susidomėję konkrečiu objektu, uždavinėja įvairių klausimų, atidžiai žvalgosi. Tuo metu jo iš esmės niekas nedomino. Keturių šimtų kvadratų namui užteko keturių minučių ir iškart – perku“, – prisimena J. Niauronis.

Tolesnė įvykių eiga įtarimus tik sustiprino, mat pirkėjas pažėrė pluoštą reikalavimų. Vienas jų – atlikti turto vertinimą ir namą įkainoti beveik 200 tūkst. Eur.
Paskolą namui įsigyti pirkėjas planavo imti iš privataus kapitalo kredito įstaigos, kurios pavadinimą ne vienus metus brokeriu dirbantis J. Niauronis girdėjo pirmą kartą.

Antras raudoną šviesą uždegęs reikalavimas buvo pasirašyti iš pirkėjo pusės parengtą turto priėmimo ir perdavimo sutartį be notaro ir su 30–45 dienų įmokos atidėjimu. Maža to, vėliau dalį pinigų būtų reikėję atiduoti grynaisiais. Įdomu ir tai, kad asmuo, apžiūrėjęs ir nusprendęs pirkti namą, sutartyje nebefigūravo – pirkėja tapo garbaus amžiaus senolė.
J. Niauronis daro prielaidą, kad tai galėjęs būti neveiksnus asmuo, kuriuo naudojamasi.

Spaudimas iš pirkėjų buvo didžiulis, o bendravimas – tarsi medumi pateptas. Vis tik atsilaikyti pavyko. „Mano pozicija šiuo atveju buvo griežta: namą parduodame mes, tad ir sąlygos bus mūsų. Jei tinka, sudarome sandėrį, jeigu ne, rasime kitą pirkėją. Kai paprašiau tikrų pinigų ir pasakiau, kad raktus atiduosime tik po notaro patvirtinimo, jiems staiga pasidarė nebeįdomu. O namą pavyko sėkmingai ir, svarbiausia, tvarkingai parduoti“, – sako brokeris.

Sukčių akiratyje – gyvenantieji ne Lietuvoje

Būsto pardavimo istorija, turinti kriminalinį prieskonį, J. Niauronio karjeroje pirmoji. Tačiau su panašiomis situacijomis yra tekę susidurti jo kolegoms.

„Pasiklausinėjau – yra atvejų, kai žmonės ginčijasi teismuose ir nebegali įeiti į savo namus, už kuriuos iš esmės pinigų negavo. Įsivaizduoju, kad taip galėjo baigtis ir su namu Medelyne. Būtume pasirašę priėmimo ir perdavimo sutartį ir įleidę juos į namą. Mokėjimo atidėjimas – nuo 30 iki 45 dienų. Per tą laiką jie arba rastų kažkokių defektų, kuriuos mes neva nuslėpėme, arba patys jų padarytų. Tuomet sakytų –  visos sumos nebemokėsime, jeigu norite susitarti, bus kardinalūs kainos pokyčiai. Kadangi sutartis pasirašyta, turtas jau perduotas, teisių į jį kaip ir nebėra – lieka nebent teisinis kelias, kuris paprastai būna ilgas ir sunkus. Tikrai ne visi nori veltis į teisminius procesus, gaišti laiką, todėl yra tikimybė, kad savo turtą atiduos ir už mažiau. Ypač jeigu tas turtas paveldėtas, o naujas savininkas yra ne vietinis arba gyvena net ne Lietuvoje. Tokių aplinkybių jie, matyt, ir ieško“, – sako J. Niauronis.

Anot brokerio, labai svarbu nekilnojamojo turto sandėrį žingsnis po žingsnio vesti iki notaro ir tik tada, kai sumokėti visi priklausantys pinigai, įleisti naujuosius šeimininkus į būstą.

Už nekalto skelbimo slepiasi „juodieji brokeriai“

Atidiems reikėtų būti ir priimant žmones, norinčius apžiūrėti nekilnojamąjį turtą. J. Niauroniui žinomi keli atvejai Šiauliuose, kuomet namus apžiūrėjusi žmonių grupė vėliau bandė į juos įsilaužti. Apsimetus pirkėju, patogu įvertinti grobį – ar vertingi čia daiktai, ar veikia apsaugos sistema, kiek durų, kiek langų ir pan.

Atsargiai taip pat reikėtų elgtis su daugiabučių laiptinėse kabančiais skelbimais: „Pirkčiau būstą jūsų name“. Galite pakliūti į vadinamųjų „juodųjų brokerių“ spąstus.

J. Niauronis pasakoja, kad jų schema paprasta: susisiekus skelbime nurodytu numeriu, į jūsų namus ateis tariamas pirkėjas ir juos nufotografuos – neva parodyti žmonai ar kitam svarbiam asmeniui, negalinčiam dalyvauti apžiūroje. Vėliau, jums nė nežinant, „juodasis brokeris“ būsto skelbimą paskelbs internete, nurodydamas žemesnę rinkos kainą.

Aišku, sulauks daugybės skambučių ir susidomėjimo. Už tam tikrą sumą pinigų jis „rezervuos“ būstą kuriam nors iš skambinusiųjų – dar be apžiūros, kad šis būtų pirmas, o tuomet paprasčiausiai pradings.

 

aaa.jpg