Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gabrielė PastaukaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Kiekviena moteris yra susidūrusi su situacija, kai norėtų pakeisti įprastą savo mėnesinių ciklą, ypač prieš ypatingą šventę, kai norisi pasipuošti šviesiais drabužiais ar džiaugtis vandens teikiamais malonumais. Ar įmanoma pakeisti, priartinti arba nukelti planuojamas mėnesines, o gal ir visai jų išvengti, kalbamės su akušere Svetlana Rutkiene.
Organizmo fiziologinių pokyčių geriau netrikdyti
Normalios mėnesinės kartojasi kas 21–35 dienas. Mėnesinių ciklui įtakos turi lytiniai hormonai estrogenas ir progesteronas. Pirmojoje mėnesinių ciklo pusėje aktyviai veikia estrogenas, antrojoje – progesteronas.
Veikiant estrogenams, auga gimdos gleivinės ląstelės. Tai moteriškasis energijos ir grožio hormonas, todėl tuo metu moterys jaučiasi pilnos jėgų, galinčios kalnus nuversti. Antrojoje ciklo pusėje karaliauja progesteronas. Tuomet skatinama gimdos gleivinės sekrecija, o artėjant mėnesinių laikui progesteronų lygis krenta, ir gimdos gleivinė, kuri per visą ciklą augo, atsisluoksniuoja ir pasišalina. Būtent antrosios ciklo pusės hormonas progesteronas lemia nuotaikų svyravimą, dirglumą, jautrumą, apetito pokyčius, skysčių kaupimąsi organizme, krūtų skausmą ir kt.
Menstruacinio ciklo esmė – paruošti organizmą potencialiam nėštumui. Ir visai nesvarbu, pastos moteris ar ne, organizmas reguliariai tam ruošiasi. Pasak akušerės S. Rutkienės, menstruacijų ciklas – sudėtingas mechanizmas, tad norint atitolinti mėnesines būtina užslopinti hormonų reguliacijos grandį.
Liaudiškos priemonės, tokios kaip vitaminas C, citrusiniai vaisiai, vyno taurė karštoje vonioje ir kt., pasak akušerės, tikrai nenutolins ir nesustabdys mėnesinių. Tai natūraliai nuo lytinių hormonų priklausantis ciklinis reiškinys, į kurį geriau nesikišti. Esant neišvengiamai būtinybei, šiai problemai spręsti medikė pataria rinktis kontraceptines, o ne natūralias priemones, kurios, jeigu kam padėjo, tai, anot specialistės, tebuvo tik sutapimas arba psichologinio savęs įtikinėjimo padarinys, „kai labai nori, tai ir įvyksta“.
Norėdamos nukelti mėnesines savaitei ar dviem, moterys turėtų visą tą laiką be pertraukos vartoti hormoninius kontraceptikus. Nutraukus vaistų vartojimą, prasidės ir mėnesinės. Taip nukelti mėnesinių laiko nerekomenduojama ilgiau nei 2 mėnesiams. Ilgiau mėnesinės gali išnykti dėl kito kontracepcijos būdo – hormoninės kontraceptinės spiralės. Jas naudojant kai kurioms moterims mėnesinės išnyksta, nes spiralės išskiriami hormonai stabdo, neleidžia augti, viešėti gimdos gleivinei. O kai nėra gleivinės, nėra kam ir kraujuoti.
Laiko patikrinti būdai – daugiau žalos, nei naudos
S. Rutkienė sako, jog jai ne naujiena, kad moterys mėgina mėnesines pavėlinti valgydamos didesnį kiekį vitamino C turinčių rūgščių vaisių. Teigiama, kad tokiu būdu mėnesines galima atitolinti net savaitei.
„Tai suveikia ne visada ir ne visoms“, – sako medikė. Moterims, kurios kategoriškai nusistačiusios prieš cheminius preparatus, ji pataria mėnesines, esant reikalui, šiek tiek pavėlinti žoliniais preparatais su kaštonų ekstraktu ir askorutinu.
„Mėnesinės – ne liga, ir organizmo fiziologijos, ypač jaunystėje, geriau netrikdyti“, – perspėja medikė, atkreipdama dėmesį, jog pernelyg didelis vitamino C kiekis laikomas žalingu mūsų organizmui. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad jeigu žmogus vitamino C gauna daugiau, nei gali įsisavinti jo žarnynas, vitamino perteklius pasišalina su šlapimu, taigi jis neužsilaiko organizme. Jei šio vitamino organizmas nuolat gauna per daug, žmogui gresia inkstų uždegimas, akmenligė.
Medikė atvirauja, jog teko sutikti moterų, kurios mėnesines „geba“ nutolinti valgydamos kivius. “Tiesa ta, kad šis vaisius vitamino C turi netgi daugiau nei citrinos, tačiau nėra mokslinių tyrimų, įrodančių, kad šie vaisiai daro įtaką mėnesinių ciklui, nesvarbu, kiek per dieną jų suvalgysite – keturis, penkis ar visus dešimt“, – šypsosi akušerė.
Teigiama, kad menstruacijas skatina taurė raudonojo vyno ir karšta vonia arba sauna antroje ciklo pusėje, taip pat vonelė kojoms su garstyčiomis. „Būkite atsargios, nes itin aukšta vandens ar pirties temperatūra kartais sukelia stiprų kraujoplūdį“, – perspėja medikė, patardama, jog kur kas saugiau pasikliauti žolelių nuovirais bei vaistažolių arbatomis.
Tam itin tinka susmulkinta ir stikline verdančio vandens užplikyta sauja petražolių. Leiskite pastovėti 2–3 val., nukoškite. 2–3 dienas rytais ir vakarais išgerkite po pusę stiklinės tokios arbatos.
Panašų poveikį turi ir bitkrėslės. Du šaukštus žiedelių užplikykite 1 stikline verdančio vandens. Gerkite po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną, likus 15 min. iki valgio.
Pirmąją ar antrąją dieną menstruacijas sukelia ir debesylo šaknų nuoviras. 1 šaukštą smulkintų šaknų užpilkite stikline karšto vandens, užkaiskite ir pavirkite ant vidutinės ugnies 5 min. Tuomet nuovirą nukelkite ir palikite stovėti 30–40 min. Gerkite po 50 ml du kartus per dieną.
Menstruacijas taip pat paskubina mėlynųjų rugiagėlių arbata. 2 šaukštus žolelių užplikykite stikline verdančio vandens, palaikykite 1–1,5 val. ir gerkite po 1 arbatinį šaukštelį 3–4 kartus per dieną.
„Vaistažolių arbatas reikia vartoti itin apdairiai, – perspėja medikė, – nes jos gali sukelti alergines reakcijas.“
Pasiteiravus akušerės, ar aštrus maistas gali paankstinti mėnesines, specialistės nuomonė šiuo klausimu skeptiška. Pasak jos, niekas nėra pasakęs, ką reikėtų valgyti per mėnesines. Daržovės, vaisiai ir šviežias maistas yra lengviau virškinami. Traškučiai, aštrus arba sūrus maistas organizmą apsunkina, dėl to gali skaudėti pilvą, sustoti skrandis ir pan.
Beje, subalansuota mityba, miegas ir poilsis yra būtini dalykai norint, kad menstruacijos būtų reguliarios. Dažniausia vėluojančių mėnesinių priežastis – įvairios dietos, miego stygius, pervargimas.