Maži dalykai sukūrė didelius: Marijampolėje jau veikia Skausmo klinika

Maži dalykai sukūrė didelius: Marijampolėje jau veikia Skausmo klinika
Marijampolė
Ričardo Pasiliausko nuotraukos
Birutė Montvilienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Marijampolės ligoninėje duris atvėrė Skausmo klinika. Nuo šiol Marijampolės regiono gyventojai, kenčiantys skausmą ir negalintys dėl to gyventi visaverčio gyvenimo, turės galimybę įveikti šią problemą.

Skausmo klinika įkurta Marijampolės „Rotary“ klubo iniciatyva ir darbais, suvienijus visuomenės gerovei neabejingus verslininkus. Prisidėjo ir Marijampolės savivaldybės administracija, ir štai neeilinis rezultatas – ligoninėje atidarytas itin reikalingas padalinys. Ne veltui sakoma, kad maži dalykai gimdo didelius ir prasmingus darbus. Beje, Marijampolės ligoninei pavyko surasti galimybę, kad už gydymą Skausmo klinikoje ligoniams nereikėtų mokėti. Tai finansuos Teritorinės ligonių kasos.

Priminta klinikos įkūrimo istorija

Į Skausmo klinikos atidarymą praėjusią savaitę susirinko Marijampolės „Rotary“ klubo nariai, prie jos įkūrimo prisidėję verslininkai, medikai. Keleto minučių trukmės filme buvo parodyta klinikos gimimo istorija nuo pat pirmųjų žingsnių: svarstymų ir tarimosi, patalpų skyrimo, projektavimo darbų, didžiulio kapitalinio remonto, kur matyti, kaip vietoj išgriautų sienų, išluptų grindų, patalpų, pilnų griuvėsių ir plytų, gimsta jauki klinika. Istorija sutilpo į kelias minutes, tačiau padaryti visus darbus prireikė metų laiko ir atkaklaus triūso.

– Jaudinanti akimirka, ypač pamačius, kas buvo šioje vietoje ir ką turime dabar. Įgyvendintas unikalus projektas, atskleidžiantis, kokius didžiulius rezultatus duoda bendras darbas ir susitelkimas. Tai dovana viso regiono gyventojams, kurie ištikus negaliai turės, kur kreiptis ir išgyti. Viena ligoninė įgyvendinti tokio milžiniško projekto tikrai nebūtų įstengusi, todėl nuoširdus ačiū visiems prisidėjusiems, – sakė ligoninės direktorius Mantas Čėsna.

Pasak Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodos, gera pasidžiaugti neįtikėtinais darbais. „Didžiuojuosi savo miesto verslininkais, gyventojais, kurie kuria tokius didelius darbus, myli savo kraštą ir yra dėl jo pasiryžę daug ką padaryti. Ko nepadaro valstybė, neįstengia savivalda, ateina į pagalbą verslas. Tai Marijampolės unikumas“, – kalbėjo meras.

Šio projekto šeimininku įvardintas Klemencas Agentas priminė viso projekto gimimo istoriją. Pradžia buvo prieš metus, kai visuomenė buvo susitelkusi kovai su COVID-19 pandemija, o „Rotary“ klubas stengėsi kuo tik įmanoma padėti. Vieno bendro rotariečių ir ligoninės atstovų susitikimo metu direktorius M. Čėsna ir gydytojas Tomas Petraitis išsakė susirūpinimą dėl pacientams kylančių skausmo problemų. Pasak medikų, dėl skausmo į ligoninę kasdien kreipiasi apie 70 proc. pacientų. „Pakvietėme gydytojus rotariečiams plačiau papasakoti apie šias problemas ir galimybę išgydyti skausmą. Taip gimė idėja Marijampolės ligoninėje įrengti kliniką, kur būtų gydomas skausmas“, – pasakojo K. Agentas.

 

Padėkota už gerumą

Sulaukę pritarimo rotariečiai pradėjo įgyvendinti dar vieną kilnų projektą. Projekto šeimininku buvo išrinktas pats K. Agentas, kuris rūpinosi visais koordinavimo darbais. Pasak K. Agento, Skausmo klinikai parinkta puiki vieta. Ji įrengta pirmame ligoninės aukšte, kur yra privažiavimas iki pat durų, o prireikus ir liftas, kad ligonį užkeltų į antrame aukšte veikiančią operacinę.

Iš karto atsirado geradarių, norinčių padėti lėšomis, darbais, sumanymais. Architektai Reda ir Algirdas Marcinkevičiai parengė projektą. Pasak K. Agento, tai ne vienintelė šių architektų dovana Marijampolės regiono žmonėms. Gyventojai džiaugiasi R. ir A. Marcinkevičių suprojektuotais parkais, vaikams nepaprastai svarbus prieš dvylika metų jų suprojektuotas Vaikų ankstyvos raidos sutrikimų centras, kurį šie žmonės sukūrė nuo nulio. „Dėkoju šiai šeimai už geradarystę“, – sakė „Mantingos“ valdybos pirmininkas K. Agentas.

Pasak projekto šeimininko, turint projektą ant stalo, teko galvoti, kaip jį įgyvendinti. „Kreipiausi į UAB „Statybos ritmas“ generalinį direktorių Gintarą Vilutį. Jo atsakymas kaip visada nenuvylė. „Padarysime ir dar skirsime 20 tūkst. eurų“, – atsakė verslininkas. Per penkis mėnesius „Statybos ritmo“ komanda tai įveikė.“

Į pagalbą atėjo daug Marijampolės verslo: UAB „Morita“, „Gaivus oras“, „Mavista“, „Didma“, „Sumeda“, „Dovista“ ir kt. įmonės. Tikrai daug kas prisidėjo ne tik darbais, bet ir finansine parama. Tokia galimybė buvo Marijampolės „Rotary“ klubui sukvietus visuomenę į Paramos vakarą, kurio metu surinktos lėšos už koncertą paaukotos Marijampolės ligoninėje kuriamai Skausmo klinikai.

„Linkiu visiems puikios sveikatos, gyventi be skausmo. Tačiau jeigu nutiktų taip, kad skausmas užkluptų, turime namus, kur jis gydomas“, – kalbėjo K. Agentas.

Pasak Marijampolės „Rotary“ klubo prezidento Vytenio Kupsto, bendrystė kuria stebuklus, tad darykime ir toliau tokius visuomenei reikalingus projektus. Taip turėsime stiprią bendruomenę, puikų miestą.

Klinikos atidarymo iškilmėse dalyvavęs Lietuvos „Rotary“ apygardos 1462 valdytojas Evaldas Vaineikis dėkojo rotariečiams už nesuvaidintą meilę savo miestui, nes ir miestas jiems atsako tuo pačiu. „Tik ten, kur yra abipusė meilė, gali būti įgyvendinami tokie projektai“, – sakė E. Vaineikis. Už reikšmingą tarnystę Marijampolės „Rotary“ klubui įteiktas garbingas apdovanojimas. Iš 58 šalyje veikiančių „Rotary“ klubų, toks apdovanojimas – pirmasis. Taip pat architektui A. Marcinkevičiui įteiktas ženklelis, kuris skiriamas labiausiai nusipelniusiems rotariečiams. Klubo ir visos bendruomenės vardu Klemencas Agentas apdovanotas simboline statulėle.

 

Gydymą apmokės Teritorinė ligonių kasa

Gydytojas anesteziologas-reanimatologas Linas Šikarskas susirinkusiems pasakojo, kokių rūšių būna skausmas, kokios galimybės jį gydyti, kaip skausmas paveikia žmonių gyvenimus. Europos skausmo draugijų federacija skelbia, kad skausmas šiuo metu viena didžiausių sveikatos problemų Europoje ir įvardijamas kaip epidemija. Skausmo klinika – Marijampolės ligoninės daugiaprofilinis gydymo padalinys, kuriame bus vykdoma skausmo diagnostika, medikamentinis gydymas bei invazinės procedūros.

Naujai atidarytoje klinikoje įrengtos 4 palatos, kuriose bus teikiamos ambulatorinės dienos stacionaro paslaugos. Vienu metu galima priimti 4 pacientus, per dieną iki dešimt. Gydymo paslaugomis galės pasinaudoti pacientai, jaučiantys lėtinį skausmą (skausmas, trunkantis 3 mėnesius ir ilgiau), pooperacinį skausmą ar potrauminį skausmą.

Turima visa reikalinga medicininė įranga: konsolės, defibriliatorius, kardiogrofas, Krijo aparatas ir kt.

Skausmo klinikos atidarymo juostelę perkirpo projekto šeimininkas K. Agentas, meras P. Isoda, ligoninės direktorius M. Čėsna, „Rotary“ klubo prezidentas V. Kupstas. Patalpas pašventino ligonės kapelionas Remigijus Maceina.

Bendra projekto vertė – 220 tūkst. eurų, iš kurių 40 tūkst. Marijampolės savivaldybės lėšos.

Redakcija rekomenduoja