Mažeikių rajone didėja sergamumas gripu ir peršalimo ligomis

Mažeikiai
Freepik.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Mažeikių rajono savivaldybės inf.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Mažeikių skyrius informuoja, kad Mažeikių rajone sparčiai didėja sergamumas gripu, COVID-19 liga ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI).

Gruodžio 12–18 d. gripu ir ŪVKTI susirgo 711 Mažeikių rajono gyventojų, iš jų – 345 vaikai 0–17 metų amžiaus. Gripu susirgo 31 Mažeikių rajono gyventojas, iš jų 13 vaikai 0–17 metų amžiaus. Sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis 146,09 atv. / 10 tūkst. gyventojų, o suminis sergamumo gripo, ŪVKTI ir COVID-19 ligos atvejų rodiklis siekia 1514,11 atv./ 100 tūkst. gyventojų.

Mažeikių skyriaus specialistai primena, kad gripo ir (ar) COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) epidemija savivaldybėje skelbiama atsižvelgiant ne tik į suminį sergamumo gripu, COVID-19 liga ir ŪVKTI rodiklį, bet ir į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką bei kitus epidemiologinius ypatumus (hospitalizacijos ir reanimacijos ir intensyvios terapijos lovų užimtumo dėl gripo ir (ar) COVID-19 ligos dinamika savivaldybėje ar regione, teigiamų tyrimų proporcija tarp visų atliktų tyrimų ir kt.).

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) pateiktais duomenimis, 50-tą metų savaitę (gruodžio 12–18 d.) Regioninėje Mažeikių ligoninėje dėl gripo nebuvo hospitalizuota nei vieno asmens. Mažeikių rajono savivaldybėje sergamumas gripu ir COVID-19 liga sudaro 7,5 proc. nuo viso sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga.

Mažeikių skyriaus turima informacija, nei vienoje savivaldybės ugdymo įstaigoje iki šių metų 51-os savaitės nebuvo paskelbtas infekcijų plitimą ribojantis režimas.

Vakcina nuo gripo bei COVID-19 ligos – pati efektyviausia apsaugos priemonė, norint išvengti ligos, sunkių komplikacijų ar net mirties. Specialistai informuoja, kad gyventojai vis dar gali pasiskiepyti gripo vakcina bei ragina tai padaryti nelaukiant gripo sezono piko. Mažeikių r. sav. ASPĮ, 2022 m. gruodžio 15 d. duomenimis, turi 153 gripo vakcinos dozes, skirtas rizikos grupių skiepijimui. Taip pat galima skiepytis mokama gripo vakcina. Dėl vakcinacijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Padidėjus sergamumui gripu, COVID-19 liga ir ŪVKTI rekomenduojama laikytis šių prevencinių priemonių:
* stengtis kruopščiai plauti rankas (ne trumpiau kaip 20–30 sekundžių);
* neliesti akių, nosies ar burnos, ypač nešvariomis rankomis;
* dažniau vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas;
* čiaudint ir kosint užsidengti nosį ir burną vienkartine nosine. Panaudotas nosinaites išmesti į šiukšliadėžę. Jeigu po ranka neturite nosinės, čiaudėkite ir kosėkite į rankovę (geriausiai į alkūnės linkį). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas.

Primename, kad pajutus į peršalimą panašius simptomus, svarbu likti namuose, nedalyvauti šventiniuose darbo vakarėliuose, nevesti vaikų į ugdymo įstaigas ir nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pajutus gripui ar COVID-19 ligai būdingus simptomus rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę, kuri padės sulaikyti kvėpavimo takų sekretą kosint ar čiaudint. Slaugant sergantį asmenį, taip pat dėvėkite medicinines kaukes. Medicinines veido kaukes arba respiratorius rekomenduojama dėvėti ir viešose uždarose vietose, tokiose kaip paslaugų teikimo vietos, renginiai, maldos namai, viešasis transportas ir kitos uždaros vietos, kurios prastai vėdinamos, yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių.