REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Balandžio 22 d. 08:14

Maudynių sezonui artėjant: gelbėtojų komanda jau renkama, o šiauliečiai pasiūlymų dėl miesto maudyklų neturi

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Enrika ValančiūtėŠaltinis: Etaplius.LT


298807

Netruks praeiti pusantro mėnesio ir jau prasidės maudynių sezonas. Po truputį jam ruoštis ima Šiaulių miesto paplūdimius prižiūrintys sporto centro „Atžalynas“ specialistai. Kol kas svarbiausia užduotis – surinkti gelbėtojų komandą, kuri užtikrins ramų ir saugų miestiečių poilsį prie vandens telkinių. Rytoj baigsis ir apklausa dėl gyventojų pastabų ar pasiūlymų dėl Šiaulių teritorijoje esančių maudyklų. Vis tik šiauliečiai pasisakyti nepanoro.

Gelbėtojų paieška skelbia pasiruošimo sezonui pradžią

Jau 20 metų Šiaulių miesto teritorijoje esančias maudyklas, kurių oficialiai šiuo metu yra dvi – Rėkyvos ežero ir Prūdelio tvenkinio, prižiūri sporto centras „Atžalynas“. Jo direktorius Giedrius Snudaitis sako, kad pirmojo ir daugiausia pastangų reikalaujančio pasiruošimo sezonui darbo ėmėsi jau kovo mėnesį. Tai gelbėtojų paieška. „Pati didžiausia pasiruošimo problema yra surinkti gelbėtojus. Nors sezonas prasidės birželio 1 dieną, bet mes jau dabar skelbiame atranką, renkame žmones ir laukiame, kas pas mus ateis“, – sako G. Snudaitis.

Gegužės viduryje būsimieji gelbėtojai turės parodyti savo galimybes – jų testuoti iš Klaipėdos atvyks BĮ „Klaipėdos paplūdimių“ profesionalūs gelbėtojai. „Bus praktinis testas: plaukimo, nėrimo, per kiek laiko nuplaukia, tarkime, 100 metrų. Bus ir teorinis kursas. Kad mūsų gelbėtojai susipažintų su teorine ir praktine dalimis, kviečiamės gelbėtojus iš Klaipėdos. Jie veda teorinį ir praktinį kursus: kaip priplaukti prie skęstančiojo, kaip jį gelbėti ir pan.“ – apie kandidatų patikrinimą pasakoja „Atžalyno“ direktorius.

Likus kelioms savaitėms iki maudymosi sezono pradžios, būna peržiūrima ir visa paplūdimių infrastruktūra: atvežami mobilūs gelbėtojų postai, peržiūrima visa gelbėjimo įranga, peržiūrimi informaciniai stendai su visa poilsiautojams svarbia informacija, apžiūrimos ir, jei reikia, perdažomos persirengimo kabinos. „Rėkyvos paplūdimyje po žiemos dažnai būna išplautas smėlis, tad visada atvežame naujo, šviežio smėlio, kuriuo papildome paplūdimį“, – pabrėžia G. Snudaitis.

G. Snu­dai­tis. (Etaplius.lt nuotr.)

Šiauliečiais rūpinsis 8 gelbėtojai

Dviem oficialiems Šiaulių paplūdimiams, kuriuos prižiūri sporto centras, anot G. Snudaičio, reikia aštuonių gelbėtojų komandos. „Vienam paplūdimiui reikalingi keturi gelbėtojai. Yra dvi pamainos: dvi dienas dirba po 11 valandų, dvi ilsisi“, – patikslina „Atžalyno“ direktorius.

Jis džiaugiasi, kad komandoje turi ir ilgamečių gelbėtojų, kurie grįžta kiekvieną sezoną, nes surasti naujų iš tikrųjų yra nemenkas iššūkis. „Pritraukti naujų, aišku, yra sunku. Dėl to mes ir atranką skelbiame labai anksti (pirmieji įrašai feisbuke buvo paskelbti dar kovo pradžioje, – aut. past.). Šiame darbe iššūkiai ir jaunam žmogui, ir profesionalui yra dideli, daug atsakomybės“, – apie sunkumus, ieškant komandos narių, pasakoja G. Snudaitis.

Šiuo metu iki pilnos komandos sporto centrui trūksta dar pusės – keturių gelbėtojų, tad jei tik turite motyvacijos, noro ir trokštate padėti kitiems – galite kreiptis į sporto centrą „Atžalynas“ ir išmėginti savo jėgas atrankoje.

Beje, jau kelintus metus sporto centro direktorius stebi tendenciją, kad į gelbėtojo poziciją pretenduoti nebijo ir moterys. „Esame jau turėję ir moterų gelbėtojų, kelis sezonus esame jas įdarbinę“, – sako G. Snudaitis ir priduria, kad Šiaulių jaunimas tokiu darbu nelabai domisi: gal bijo atsakomybės, o gal netinka ilgos darbo valandos.

Poilsiauja drausmingai

Bet iš esmės šiauliečiai prie miesto maudyklų elgiasi gana drausmingai. „Kaip ir visur, pasitaiko piktnaudžiavimų. Bando poilsiautojai ir alkoholį vartoti. Bet mūsų gelbėtojai į tai žiūri labai griežtai. Pirmiausia juos informuoja, kas galima, ko ne, aišku, drausmina, bet jei porą kartų perspėja ir žmonės nesupranta, tai būna kviečiama policija“, – kad gelbėtojai „nežaidžia“ su piktybiškais žmonėmis, patikina G. Snudaitis.

Kartu jis pasidžiaugia, kad žmonių sąmoningumas per pastaruosius dvejus metus tikrai paaugo: „Turime mažiau problemų: mažiau chuliganizmo atvejų, mažiau alkoholio paplūdimiuose. Žmonės turbūt jau supranta, kad atėjo pailsėti, pabūti paplūdimyje ir kitiems nedrumsti ramybės.“

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro di­rek­to­rės Hen­rie­tos Gar­be­nie­nės. (A. Rutkausko nuotr.)

Pasiūlymų turėjo tik vienas šiaulietis

Kovo 1 dieną Šiaulių miesto savivaldybės, Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro puslapiuose, socialiniuose tinkluose buvo paskelbtas kvietimas pasisakyti apie Šiaulių miesto maudyklas – „Gyventojus kviečiame teikti pasiūlymus, pastabas ar nusiskundimus dėl paplūdimių įteisinimo ir dėl numatomų stebėti maudyklų“. Šiauliečiai turėjo beveik du mėnesius išsakyti savo pasiūlymus, pastebėjimus dėl miesto maudyklų, kuriuos teikti reikėjo Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurui.

„Mes, įgyvendindami Saugaus elgesio Šiaulių miesto savivaldybės paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisykles, kasmet nuo kovo 1 d. iki balandžio 20 d. kviečiame miesto gyventojus teikti pasiūlymus, pastabas ar nusiskundimus dėl miesto maudyklų. Šiaulių meras, atsižvelgęs į gyventojų pasiūlymus, pastabas ar nusiskundimus, prieš maudymosi sezoną sprendimu įteisins miesto teritorijoje jau esančius, taip pat naujai įrengtus arba rekonstruotus paplūdimius (jeigu gyventojai tokių pageidautų)“, – informuoja biuro direktorė Henrieta Garbenienė.

Deja, šiauliečiai labai pasyvūs. Pasak H. Garbenienės, iki balandžio 11 dienos tik vienas gyventojas sureagavo į apklausą ir išdėstė savo nuomonę: „Gyventojas siūlė būtinai tvarkyti Prūdelio tvenkinio teritoriją. Į vandenį įleisti amūrų. Įrengti drenažą, nes po lietaus nuo gatvės bėga vanduo, neįmanoma praeiti.“

Ar bus atsižvelgta į gyventojo pasiūlymą, paaiškės prieš maudymosi sezoną. Na, o toks šiauliečių pasyvumas stebimas jau ne pirmus metus. Sveikatos biuro specialistė sako, kad žmonės beveik nereaguoja į raginimus išsakyti savo nuomonę – nedidelis šiauliečių aktyvumas buvo ir ankstesniais metais, todėl arba būna gaunamas vos vienas kitas pasiūlymas, arba negaunama išvis.

Beje, primenama, kad Talkšos ežeras nebėra oficiali maudymosi vieta. Ten neatliekami vandens kokybės tyrimai, tad ir maudytis žmonėms nerekomenduojama.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA