PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Birželio 1 d. 18:56

Mašalų naikinimas tęsiamas: tyrimai rodo kraujasiurbių mažėjimą

Alytus

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


132933

Šiandien į Nemuno upę ties Varviškės kaimu buvo išpiltas biologinis preparatas „VectoBac 12AS“ kraujasiurbių upinių mašalų lervutėms naikinti. Tai jau antrasis pylimas šiais metais – pirmą kartą mašalų lervutės naikintos gegužės 15 dieną. Per abu kartus iš viso į Nemuną išpilta 6,5 tūkst. litrų preparato.

Gamtos tyrimų centro mokslininkai pažymi, kad jau po pirmojo preparato panaudojimo išnaikinta daugiau kaip 95 % upinių mašalų lervų. Antruoju preparato pylimu tikimasi išnaikinti pasroviui migravusias ir iš kiaušinių besiritančias naujas mašalų lervas.

Sistemingas upinių mašalų naikinimas duoda pastebimus rezultatus – tyrimai rodo, kad šiuo metu yra pasiekti 2009 m. - 2010 m. rezultatai., t.y. mašalų ženkliai sumažėjo.

Birželio mėnesį suaktyvėjantys upiniai mašalai – visą Pietų Lietuvos regioną kamuojanti problema.

Primename, kad 1999 metais Vyriausybė patvirtino upinių mašalų reguliavimo programą, tačiau 2010-aisiais, panaikinus apskritis, buvo nutrauktas ir programos finansavimas.

Nuo to laiko Druskininkų savivaldybės Taryba kiekvienais metais po keletą kartų kreipdavosi į Vyriausybę, Aplinkos ir Finansų ministerijas. Taip pat 2012 metais Druskininkų savivaldybės mero R. Malinausko iniciatyva Alytaus regiono plėtros taryboje buvo svarstytas upinių mašalų naikinimo klausimas ir Tarybos vardu dėl šio klausimo kreiptasi į Finansų ir Aplinkos apsaugos ministerijas. Tuo metu prašymai liko neišgirsti, finansavimas upinių mašalų naikinimui nebuvo skirtas.

2016 metais, po šešerių metų intensyvių Druskininkų savivaldybės vadovų ir specialistų pastangų, visą Pietų Lietuvos regioną kamuojanti problema vėl pradėta spręsti.