PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2018 m. Balandžio 1 d. 11:05

Marijampolietė nemiega dėl naktimis sportuojančios kaimynės

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


33165

Į „Suvalkiečio“ redakciją kreipėsi 57 metų Laimutė I. Marijampolietė skundėsi nežinanti, ką daryti su virš jos buto gyvenančia kaimyne, kuri naktį pradeda sportuoti. Ne tik treniruoklius mina, bet ir laksto po kambarius. „Toks jausmas lyg kas nors vidurnaktį tau virš galvos bėgiotų apsiavęs aukštakulnius batus. Išsibudini ir užmigti negali“, – tvirtino moteris.

Negali išsimiegoti

Laimutė I. gyvena viename iš daugiabučių J. Ambrazevičiaus-Brazaičio gatvėje. Moters butas trečiame aukšte. Apie dešimtį metų ji dirba slaugytoja slaugos firmoje Vokietijoje, į Marijampolę maždaug kas du mėnesiai grįžta pailsėti. Tačiau nuo vasaros poilsio neturi. Jį drumsčia ketvirtame aukšte, virš jos buto, gyvenanti kaimynė.

Pasak Laimutės, ji turėjo daug problemų, kol kaimynė beveik metus darėsi remontą. „Išgriovė visas sienas, smulkino armatūrą, nuo to kalimo mano bute nuo lubų ir sienų tinkas ėmė byrėti, plyšiai vėrėsi. Turėjau išlaidų, kviečiausi draudimą, kad įvertintų padarytą žalą“, – pasakojo moteris. Pasibaigus remontams, laukta ramybė neatėjo. Laimutės teigimu, kaimynė naktimis ėmė kelti triukšmą. „Prieš tai ji laiptinėje kitiems kaimynams juokėsi rengianti treniruoklių salę. Maniau, kad tai tik juokai. Tačiau naktimis ėmė kartotis nuolatinis scenarijus. Kelis kartus per naktį virš mano galvos ima trinksėti. Lyg rutulį mėtytų ar boulingą žaistų, o paskui atrodo, kad po kambarį ima bėgioti su aukštakulniais batais“, – pasakojo gyventoja. Anot jos, šie triukšmai naktimis jai žaloja sveikatą, negali pailsėti, negali miegoti. Šiuo metu pas Laimutę I. būna mažametė anūkė, kurią ji leidžia į netoliese esančią mokyklą, tad nemiega ir mergaitė, o rytmetį močiutė nepajėgia vaiko prikelti.

Kvietė policiją

Laimutės I. teigimu, kovo 15-ąją, apie 23 val., pradėjusi sportuoti kaimynė perpildė jos kantrybę. Marijampolietė iškvietė policiją. Kaimynė pareigūnų neįsileido. Triukšmas kuriam laikui liovėsi, bet neilgam. Laimutė pusę pirmos nakties dar kartą kvietė policiją. Jos kaimynė pareigūnams ir šį kartą durų neatidarė. Patruliai pabuvo Laimutės I. bute ir kartu su ja klausėsi iš viršaus sklindančio triukšmo. „Lyg su arklio traukiamu vežimu kas važiuotų“, – sakė marijampolietė. Anot jos, kartais per naktį būna keli triukšmo etapai. Bildėjimas girdisi pirmą, trečią valandą nakties, paskui atsinaujina nuo 5 val. iki pusės aštuonių ryto.

Laimutė mano, kad nakties metu taip nedera elgtis. Egzistuoja įstatymai, kurie numato ir vakaro, ir nakties laiką, kuomet privalu laikytis ramybės. „Tegul sportuoja dieną, niekas jai nedraudžia, bet naktį aš noriu miegoti“, – sakė pašnekovė. Anot jos, kiti kaimynai triukšmo taip nejaučia, nes vieną gretimo buto gyventoją nuo garsų saugo plokštė, viršuje gyvenančius akustinės lubos.

Pradėta administracinė teisena

Kaip „Suvalkietį“ informavo Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyr. specialistė Sigita Šatienė, dėl marijampolietės skundo, pradėta administracinė teisena. Tyrėja apklaus kaimynus, ar ir jie girdi savo butuose triukšmą, ar triukšmas girdimas laiptinėje. Taip pat bus kalbamasi su gyventoja, dėl kurios keliamo triukšmo gauta nusiskundimų. Jeigu faktai pasitvirtins, bus skiriama nuobauda, jeigu ne – administracinė teisena nutraukta. „Suvalkiečiui“ su Laimutės I. kaimyne pasikalbėti nepavyko, niekas durų neatidarė.

Anot pareigūnų, sprendimas patraukti asmenį administracinėn atsakomybėn už viešosios rimties trikdymą priimamas objektyviai ir išsamiai ištyrus visas faktines aplinkybes. Viešosios rimties trikdymo faktas gali būti įrodomas ir garso matavimo lygio duomenimis, tačiau teismų praktika tokia, kad triukšmo lygį nėra būtina nustatyti prietaisu, vertinant, ar buvo padarytas pažeidimas.

Triukšmaujama dažnai

Policijos teigimu, gyventojų nusiskundimai dėl viešosios rimties pažeidimų vieni dažniausių. Skundžiamasi dėl triukšmingų gimtadienių, garsios muzikos, vaiko verksmo, šuns lojimo, automobilių signalizacijos kauksmo kiemuose. Dažniausiai atvykusiems pareigūnams pavyksta sutramdyti triukšmadarius, bet būna ir išimčių, kai tenka taikyti nuobaudas. Anot Komunikacijos grupės specialistės Sigitos Šatienės, vien praėjusių metų gruodį policijos pareigūnai vyko 82 kartus tikrinti ir raminti triukšmaujančių. Iš jų dėl triukšmo butuose, garsios muzikos buvo 66 iškvietimai. Dėl triukšmo, sklindančio iš lauko (dirba statybininkai, kaukia aikštelėje automobilio signalizacija, garsiai loja šuo, kaimynai butą remontuoja) – 16 iškvietimų. Praėjusiais metais dėl triukšmavimo pradėta 118 administracinių teisenų.

Triukšmautojams – piniginės baudos

Pasak pareigūnų, triukšmo suvokimas yra subjektyvus dalykas, todėl žmonės nevienodai reaguoja į triukšmą ir nevienodai jį vertina kaip viešosios rimties trikdymą. Kartais gyventojai policijos pareigūnų reikalauja matavimo prietaisu išmatuoti triukšmo lygį, nes yra įsitikinę, kad tik taip nustatoma, ar viršytos leistinos triukšmo lygio ribos.

Pareigūnai neapsiriboja vien tik reagavimu į pranešimą ir žodiniu perspėjimu – pradedamos administracinės teisenos ir, faktui pasitvirtinus, taikomos administracinės nuobaudos. Visais atvejais administracinės teisenos pradedamos, jeigu pranešimas apie viešosios rimties trikdymą nėra anoniminis.

Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 488 straipsnio pakeitimo įstatymą, nustatyta, kad baudą nuo 20 iki 80 eurų užtraukia: šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte ir kitose viešosiose vietose, o vakaro (nuo 19 val. iki 22 val.) ir nakties (nuo 22 val. iki 7 val.) metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose, kai tai trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą. Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už tokius pažeidimus, užtraukia baudą piliečiams arba pareigūnams nuo aštuoniasdešimt iki trijų šimtų eurų.

Anot pareigūnų, jeigu jums neduoda ramybės triukšmas, tiesiog tuo metu galima skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir kviestis policiją. Visuomet yra galimybė parašyti laišką, skundą, išdėstyti pretenzijas per policijos elektroninių paslaugų sistemą ePolicija.lt.