REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Vasario 14 d. 18:06

Marijampolės apskrities policijos vadovas: apie svarbiausius pernai atskleistus nusikaltimus ir nerimą keliantį jaunimo svaiginimąsi

Kalvarija

Marijampolės apskrities VPK nuotr.

Gintarė Navickaitė, Lina GalkuvienėŠaltinis: Etaplius.LT


292075

Naujienų portalas Etaplius.lt tęsia išskirtinį interviu su Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininku Harimantu Poškevičiumi. Šįkart policijos vadovas atskleidė svarbiausias praėjusių metų nusikalstamas veikas, sulaukusias ir didelio visuomenės susidomėjimo. Taip pat nerimą keliančias tendencijas jaunimo tarpe. Nepilnamečiai, anot policijos viršininko, rūkydami elektronines cigaretes, naudoja tokius skysčius, kuriuose esančių narkotinių ar psichotropinių medžiagų poveikio gerai nežino nei medikai, nei kiti specialistai. Atgaivinti tokius apsvaigusius asmenis būna sudėtinga.

Kokie 2023 metai buvo kriminogeniniu atžvilgiu atskirose Marijampolės apskrities savivaldybėse?

Registruojamų Nusikalstamų veikų TOP-5:

• Fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas – 434 arba 20,6 proc. visų registruotų (2022 metais 495 arba 24,2 proc.);

• Sukčiavimas – 290 NV arba 13.7 proc. ( 2022 metais 165 arba 8.1 proc.). Padidėjimas sąlygotas vieno asmens atliktų sukčiavimų dideliu kiekiu. Dabar yra jau registruota virš 100 jo atliktų sukčiavimo epizodų, tikėtina bus dar daugiau.

• Transporto priemonių vairavimas kai vairuoja neblaivus asmuo – 265 arba 12,6 proc. ( 2022 metais buvo registruota 266 arba 13 proc. nuo visų registruotų NV).

• Vagystės – 260 arba 12,3 proc. nuo visų registruotų nusikalstamų veikų (2022 metais – 293, arba 14,3 proc. nuo visų registruotų nusikalstamų veikų).

• Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti – 99 arba 4,7 visų nusikalstamų veikų (2022 metais buvo registruota 86 nusikalstamo veikos, arba 4,2 proc. ir į TOP 5 nebuvo papuolę).

Išskirti kažkurias savivaldybes, kaip turinčias kitokias tendencijas ar nusikalstamumo struktūrą negalime. Panaši nusikalstamumo struktūra visoje Marijampolės apskr. VPK aptarnaujamoje teritorijoje.

Galima pažymėti, kad nusikalstamų veikų susijusių su neteisėta narkotikų apyvarta didesnis skaičius yra registruotas Marijampolės savivaldybėje, tačiau tam įtakos turėjo faktas, kad Marijampolė didžiausias apskrities miestas, arti Kaunas, todėl ir narkotikų prekiautojų žvilgsnis labiau nukreiptas į čia nei į kitus apskrities miestus, todėl ir policija skiria padidintą dėmesį čia.

Vagysčių pernai daugiausiai registruota Kazlų Rūdos policijos komisariate – 21.1proc. nuo visų, jų aptarnaujamoje teritorijoje, registruotų nusikalstamų veikų; mažiausiai – Šakių r. – 8,5 proc. nuo visų jų teritorijoje registruotų nusikalstamų veikų;

Marijampolės apskrities VPK nuotr.

Kokius nusikaltimus ir jų tyrimą išskirtumėte iš praėjusių metų? Kokie tyrimo ar visuomenės susidomėjimo atžvilgiu buvo išskirtiniai?

2023 metų pradžioje teisminiam nagrinėjimui buvo perduotas mūsų pareigūnų ištirtas ikiteisminis tyrimas, kurio metu buvo išaiškintas platus tarpregioniniu bei tarptautiniu mastu veikęs nusikalstamas susivienijimas.

Susivienijimo nariai vykdė plataus spektro nusikalstamas veikas, tokias kaip: neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais bei šaudmenimis; narkotinių medžiagų gamyba; narkotinių medžiagų kontrabanda; neteisėtas disponavimas labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų ir kt.
Atskirų sulaikymų metu Lietuvoje buvo išimami dešimtys kilogramų narkotinių bei psichotropinių medžiagų, ginklai bei sulaikomi įtariamieji.
Ispanijos Karalystėje, Ispanijos kolegų likviduota didelėje viloje įrengta kanapių auginimo laboratorija, kurios veiklą koordinavo nusikalstamo susivienijimo lyderis. Viso Ispanijos kolegos viloje aptiko ir išėmė 100 kilogramų kanapių.

Iš viso sulaikyta ir išimta virš 115 kilogramų narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei grupuotės narių nelegaliai disponuoti šaunamieji ginklai su dideliu kiekiu šaudmenų bei sulaikyta 15 šio nusikalstamo susivienijimo narių.

Svarbu paminėti, kad tai pirmasis Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato istorijoje ištirtas nusikalstamas susivienijimas.

Praėję metai prasidėjo sėkmingu ir operatyviu pareigūnų rezonansinio įvykio tyrimu. 2023 m. sausio 25 dieną Marijampolės apskr. VPK gautas pranešimas, kad kelyje Kaunas – Marijampolė –Suvalkai, asmenys, apsimetę policijos pareigūnais, panaudodami ginklą, sustabdė Ukrainos piliečio vairuojamą automobilį ir pagrobė rankinę, kurioje buvo didelė pinigų suma, galimai 12 000 000 Ukrainos grivinų, kas atitinka 305 023,12 Eur.

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo turimo skyriaus pareigūnai vykdydami proaktyvią veiklą, sulaikė įtariamuosius greičiau nei per 12 valandų. Taip pat rado ir pagrobtus pinigus.Didelio visuomenės, politikų bei žurnalistų dėmesio sulaukė ir praėjusių metų rugsėjo 24 dieną Marijampolės apskrities vyriausiajame policijos komisariate gautas pranešimas, kad Marijampolės mieste, viename iš daugiabučių namų esančių butų, rastas 17- mečio asmens lavonas.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad prieš mirtį nepilnametis vartojo psichotropines medžiagas, kurios buvo įgytos Kauno mieste. Gautoje specialisto išvadoje nustatyta, kad nepilnamečio mirties priežastis yra apsinuodijimas psichotropinėmis medžiagomis.

Tyrimo metu surinkti duomenys rodo, kad prekiaujama buvo įvairiomis narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis. Prekyba vyko didžiuosiuose Lietuvos miestuose naudojantis TELEGRAM programėle. Už įgytas medžiagas buvo atsiskaitinėjama kriptovaliuta. Operacijos metu sulaikymai buvo vykdomi Kauno ir Klaipėdos miestuose, kuriuose sulaikyti 4 asmenys.

Marijampolės apskrities VPK nuotr.

Jūsų, kaip pareigūno akimis, gyventojai dabar atsargesni? Kur matote visuomenėje problemas šiuo klausimu?

Sukčių veikla vis dar yra aktyvi ir tai yra iššūkis tiek visuomenei tiek ir policijai. Tiek Policijos departamentas, tiek Marijampolės apsk. VPK dalinasi informaciniais pranešimais kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo ir netapti sukčių aukomis. Tačiau nusikalstamų veikų susijusių su sukčiavimu skaičiai auga, tai leidžia daryti išvadą, kad žmonės netapo atsargesni, vis dar gana neatsargiai naudoja savo bankinio prisijungimo duomenis.

Taip pat dar vis pasitaiko atvejų, kai piliečiai suskumba drausti savo turtą tik po to kai jis pasisavinamas nusikaltėlių, manyčiau, kad turto draudimu, įvairiomis apsaugos sistemomis dar nepakankamai žmonės rūpinasi, nors lyginant su praeitu dešimtmečiu, suprantama, situacija yra daug geresnė.
Remiantis paskutiniais statistikos duomenimis 80 proc. Marijampolės apskrities gyventojų mano, kad kriminogeninė situacija yra gera. Tai patvirtina tendencija, kad gyventojai vis labiau įsitraukia ir tampa neabejingi įvykiams, kurie vyksta šalia jų. Policijos pareigūnai dažnai sulaukia pilietiškų gyventojų pranešimų apie įvairius pažeidimus ar nusikalstamas veikas.

Pastaruosius keletą metų pastebimas ypatingas gyventojų suaktyvėjimas pranešant apie galimas nusikalstamas veikas, tai leidžia daryti išvada, kad gyventojai tampa pastabesni, visuomeniškesni, pilietiškesni.

BNS Fotobanko nuotr.

Kuo jūs pats, kaip vietos policijos vadovas, džiaugiatės ir nerimaujate?

Didžiausias mūsų veiklos apdovanojimas bei džiuginanti tendencija – gerėjanti gyventojų nuomonė apie mūsų veiklą. 2023 m. rugsėjo-lapkričio mėn. atliktos Marijampolės aps. VPK aptarnaujamos teritorijos gyventojų apklausos duomenimis (Spinter duomenys), Marijampolės aps. policija pasitiki 85 proc. gyventojų (2022 metais pasitikėjo 84 proc.), nepasitiki 13 proc. (2022 metais nepasitikėjo 15 proc.). Taip pat 91 proc. aptarnaujamos teritorijos gyventojų jaučiasi saugiai (2022 metais tik 86 proc.) nesijaučia saugiai 7 proc. (2022 metais net 13 proc.). Tik 7 proc. gyventojų mano, kad Marijampolės apskr. VPK aptarnaujamoje teritorijoje kriminogeninė situacija yra bloga ( 2022 metais blogai kriminogeninę situaciją vertino 14 proc. apklaustųjų), kad kriminogeninė situacija gera, tiek 2023, tiek ir 2022 mano 80 proc. Taigi, gyventojų nuomonė geriausiai atspindi policijos darbą, nes policija dirba ne sau, o aptarnaujamos teritorijos bendruomenei.

Lietuvos policijos sistema labai sparčiai ėjo ir eina modernizavimo keliu – naujos ne tik uniformos, transporto priemonės, naudojami įrankiai, bet ir policijos veikloje naudojamos naujausios technologijos, išmanieji įrenginiai, kompiuterinės programos, naujausios vadybos sistemos ženkliai palengvinančios ir pagreitinančios pareigūnų darbą. Daug dėmesio skiriama pačių pareigūnų parengimui, tolesniam jų kvalifikacijos kėlimui ir nuolatiniam tobulėjimui.

Nerimą kelia pastarųjų metų tendencijos. Matome, kad tarp nepilnamečių plinta elektroninių cigarečių skysčiai, į kuriuos įmaišomos narkotinės, psichotropinės medžiagos, vadinamieji „smile“ narkotikai.

Įprastas narkotikų vartojimas, amfetaminas, kokainas, kanapės, kiti, sintetiniai narkotikai – jie žinomi ir medikams, ir policijai, ir jų poveikis žinomas. Tačiau šiems nusikaltimams būdingas latentiškumas, labai greitas plitimas ir tai, kas, mano manymu, nauja, – labai didelis technologiškumas. Nuolat atsiranda naujų narkotinių medžiagų ir jos maišomos į skystį. Jos mažai ištirtos, medikai apie jas neturi daug žinių. Jei nepilnametis apsinuodija, medikams sunku parinkti gydymo būdus ir jį gelbėti, nes jie nežino naujausių narkotinių medžiagų poveikio organizmui.

Tačiau svarbu ir pasidžiaugti, kad mokyklos daugiau bendradarbiauja su policija, informuoja apie tokius reiškinius. Bendraudami su viena Marijampolės švietimo įstaiga, pareigūnai išaiškino visą platintojų tinklą.

Susirūpinimą kelia ir keli metai iš eilės vis nemažėjantis nusikalstamų veikų susijusių su smurtu artimoje aplinkoje skaičius (didžioji dauguma šių veikų – susiję su alkoholio vartojimu), bei augantis sukčiavimų, kai išviliojami gyventojų pinigai, skaičius.

Žinoma, prie nerimą keliančių dalykų reikėtų priskirti ir personalo trūkumo problemą tam tikruose mūsų apskrities padaliniuose.

Pixabay.com nuotr.

Ar didelis pareigūnų trūkumas? Kaip vertinate jų pasiruošimą, reagavimą ir nusikalstamų veikų ištyrimo gebėjimus?

Viena iš pagrindinių komisariato problemų yra personalo trūkumas tam tikruose padaliniuose. Jei bendras įstaigos laisvų pareigybių skaičius dar nekelia didelių grėsmių, tai didesnis trūkumas Jurbarko, Šakių policijos komisariatuose kelia šiek tiek nerimo ir verčia mus sukti galvą kaip pritraukti naujus pareigūnus į šiuos padalinius.

Stebimas tyrėjų trūkumas ir Marijampolės AVPK veiklos skyriuje. Tas trūkumas nėra nuolatinis, jis priklauso nuo to, kiek gauname papildymo iš Policijos mokyklos vietoje išeinančių žmonių, o šis papildymas nėra tolygus ir pakankamas.

Kalbant apie pareigūnų pasiruošimą yra tokių, su kuriais reikia padirbėti, o yra tokių, kurie gana greitai mokosi. Bet vis tiek tvirtai sakau, kad norėčiau, jog pareigūnų rengimo kokybė būtų aukštesnė, kad į policijos mokyklą abiturientai ateitų su aukštesniu pažymių vidurkiu, labiau pasirengę.

Pirmąją interviu su H. Poškevičiumi dalį skaitykite: Marijampolės apskrities policijos vadovas: pagrindinės problemos pernai – aktyvesni sukčiai ir narkotikų platinimas nepilnamečiams



REDAKCIJA REKOMENDUOJA