Marijampolėje pagerbtas Laisvės kovotojo Antano Lukšos atminimas

resize_1472x924_dsc08386
Marijampolė
Marrijampolės savivaldybės nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Marijampolės savivaldybė

Pasitinkant Vasario 16-ąją – Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną, Marijampolės Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejus pakvietė į renginius, skirtus kovotojo už Lietuvos laisvę Antano Lukšos, partizano Juozo Lukšos-Daumanto brolio, atminimui.

Renginyje dalyvavo Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis, Laisvės kovotojo Antano Lukšos sūnus Kęstutis Lukša ir dukra Dalia Lukšaitė-Maciukevičienė, Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė Ramunė Driaučiūnaitė, dokumentinio filmo „Antanas Lukša. Brolio pažadas” autorė, žurnalistė Rūta Sinkevičienė, muziejininkai ir  gausus būrys marijampoliečių, kuriems svarbu prisiminti  kovojusius už Lietuvos  laisvę.

Susirinkusiems pristatytas dokumentinis filmas, kuriame pasakojama ne vien apie Antaną Lukšą, garsaus partizano Juozo Lukšos-Daumanto brolį, bet ir apie to meto istorinius įvykius bei  visos Lietuvos  likimą.  Apie filmo kūrimą pasakojo  dokumentinio filmo kūrėja Rūta Sinkevičienė, prisiminimais pasidalino ir A. Lukšos artimieji.

Filme daug įdomių istorinių kadrų, pasakojančių  apie keturių sūnų mamą Oną Lukšienę, kuri, neradusi „enkavėdistų“ nužudyto ir miestelio aikštėje numesto sūnaus, nuo grindinio surinko pralietą nukankintųjų kraują, susirišo į terbelę ir palaidojo garbingoje vietoje. Tai ne vien simbolis, o įrodymas, kaip paprastas žmogus išgyveno ne tik dėl savo vaikų partizanų, bet ir dėl visos okupuotos Lietuvos.

Po filmo peržiūros Marijampolės krašto muziejaus „Salėračio” galerijoje  atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro parengta edukacinė-kilnojama paroda „Laikom frontą!”.

Parodą, kurioje pasakojama A. Lukšos gyvenimo istorija, pristatė Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorė R. Driaučiūnaitė.

Paroda taip pat papildyta originaliais eksponatais iš Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus rinkinių, kuriuose eksponatai, įrodantys, kokia stipri buvo kovojusiųjų už Lietuvos laisvę dvasia ir kokius išgyvenimus patyrė jie ir jų artimieji savo gyvenimo kelyje kovodami už savo  tėvynės ir tautos laisvę.

Paroda „Laikom frontą!” muziejuje bus eksponuojama iki kovo 15 d.