PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Gegužės 25 d. 14:38

Marijampolėje įamžintas Pasaulio Tautų teisuolių Babarskių vardas

Marijampolė

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


39169

Vakar, gegužės 24-ąją, Marijampolėje - Lietuvos kultūros sostinėje buvo nupūstos užmaršties dulkės dar nuo vieno svarbaus miesto istorijos puslapio. Popietę miesto centre, ant pastato adresu: J. Basanavičiaus a. 16 buvo iškilmingai atidengta memorialinė lenta, skirta čia XX a. gyvenusiems Pasaulio Tautų teisuoliams Jadvygai ir Alfonsui Babarskiams, 1942 m. išgelbėjusiems Kauno gete gimusią devynių mėnesių žydų tautybės mergaitę Rūtą Basaitę. Jaudinančioje ceremonijoje dalyvavo pati ponia Rūta Basaitė-Glikman kartu su vyru, nuo 1971 m. gyvenantys Izraelyje, Jadvygos ir Alfonso Babarskių vaikaitė Aida Babarskytė-Sabaliauskienė su artimaisiais, miesto bendruomenė. Į renginį atvyko Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas.


Foto galerija:

20180525-babarskis2-14753.jpg
20180525-babarskis4-14755.jpg
20180525-babarskis5-14756.jpg
20180525-babarskis6-14754.jpg

Prieš oficialų atminimo lentos atidengimą buvusioje Marijampolės choralinėje sinagogoje (P. Butlerienės g. 5), kur dabar veikia Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerija, surengta šiltas susitikimas. Jame prisiminimais dalijosi pagrindinė istorijos herojė - R. Basaitė-Glikman, vienintelė savo šeimoje išsigelbėjusi nuo Holokausto. Jos mama Tircė ryžosi desperatiškam žingsniui - eidama į darbą išnešė dukrelę bulvių maiše pro Kauno geto vartus ir perdavė sutartoje vietoje laukiančiai Jadvygai Babarskienei. Šeima, nepaisiusių mirtino pavojaus sau, priglaudė ir augino žydų mergaitę Marijampolėje, kur vėliau persikėlė, minėtame name kartu su savo dviem vaikais kaip savo dukrą, iki kol Rūtai sukako 13 metų. 2000 m. Izraelio valstybė suteikė Babarskiams Pasaulio Tautų teisuolių vardą. Moteris sakė nejaučianti neapykantos savo skriaudėjams. Ir savo dviem vaikams visą gyvenimą diegė pozityvumo jausmą. „Jie žinojo tik tiek, kad aš neturėjau tėvų", - sakė ponia Rūta. Bet ją užauginusiems Jadvygai ir Alfonsui ji visada jautė meilę ir prisirišimą. Ir dėl to likę šeimų atstovai artimai bendrauja iki šiol. „Svarbiausia - jausmas. Jei jauti gilius jausmus, visai nesvarbu, kad tai ne tavo biologiniai tėvai", - susitikime sakė Izraelio pasiuntinys A. Maimonas.

„Marijampolėje išliko nedaug prieškario senųjų pastatų. Vienas iš tokių pastatų yra žinomo verslininko Adomo Babarskio (Alfonso tėvo - red.) trijų aukštų namas J. Basanavičiaus a. 16 (anksčiau Piliečių g.), pastatytas 1910–1913 m. Šiame name nuo tų laikų gyveno didelė žinoma, garsi ir garbinga Babarskių šeima", - rašė p. R. Basaitė-Glikman laiške Marijampolės savivaldybės merui. Išgyvenusi karo žiaurumus ir sovietų priespaudą, ji paprašė miesto vadovų pagerbti savo gelbėtojų šeimą - įamžinti Babarskių vardą mieste. Susitikime dalyvavusi Marijampolės savivaldybės merė Irena Lunskienė sakė iš karto pritarusi idėjai. Tą pavyko padaryti šiemet, kai Marijampolė paskelbta šalies Kultūros sostine.

Renginio metu buvo parodytas Sūduvos gimnazijos moksleivių kartu su istorijos mokytoja Vaida Pituškiene sukurtas videofilmas apie minėtų šeimų istoriją. Smagu, kad jaunoji karta „kapstosi" po miesto istoriją ir turi savo vertinimus.

Rausvo granito memorialinė lenta skelbia ir tai, kad šiame name posėdžiavo pirmoji miesto taryba, čia gyveno žymus visuomenės veikėjas Adomas Babarskis.