Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Jadlauskienė, U. Urbonė. Etaplius nuotr.
Ugnė UrbonėŠaltinis: Etaplius.LT
Mūsų pašnekovės Renatos Jadlauskienės pirmagimis pasaulį išvydo gerokai per anksti. Stiprūs išgyvenimai jaunai mamai iššaukė psichikos sveikatos sunkumų ir taip dažnai visuomenėje aptarinėjamą pogimdyminę depresiją.
Deja, Renata, kaip pati pasakoja, nenorėjo savo problemų atskleisti net ir artimiausiems žmonėms. Bandydama susidoroti su kasdieniais iššūkiais – ankstuko priežiūra, buitimi, šeimos poreikiais – blogą savijautą ji bandė dangstyti ir atsisakė psichologų pagalbos. Šiandien ji sako, kad elgtųsi priešingai ir savo poreikius laikytų svarbiausiais.
Būdama iniciatyvos „Žvelk giliau“ psichikos sveikatos ambasadore, Renata dalijasi savo jautriu gyvenimo tarpsniu ir ragina visas būsimas ir esamas mamas kalbėti apie patiriamus jausmus ir išgyvenimus. Gebėjimas paprašyti pagalbos ir ją priimti gali ne tik palengvinti kasdienę buitį, bet ir pagerinti psichologinę būklę.
Reportaže kalbinome Respublikinės Šiaulių ligoninės Naujagimių skyriaus koordinatorę Vaidą Aleksadravičienę, kuri papasakojo apie neišnešiotų kūdikių, kuriuos tapo įprasta vadinti ankstukais, atėjimą į pasaulį.
Su specialiste aptarėme, kokių iššūkių kyla tėvams, medikų personalui, kai vaikelis pasaulį išvysta per anksti. Taip pat kalbėjome apie tai, kas gali iššaukti priešlaikinį gimdymą ir kaip skiriasi tokių vaikučių priežiūra, lyginant su pilnai išnešiotų naujagimių.
Lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų kūdikių diena. Šiais metais Respublikinė Šiaulių ligoninė tradiciškai sieks atkreipti visuomenės dėmesį į tuos, kurie pasaulį išvydo per anksti. Kaip sako V. Aleksandravičienė, auganti ankstukų bendruomenė prisideda prie neišnešiotų kūdikių bei jų tėvų gerovės gydymo įstaigoje ir už jos ribų.
Šiais metais geradarių dėka gydymo įstaigoje įrengtos dvi naujos palatos, skirtos sunkiai sergantiems arba neišnešiotiems kūdikiams. Prie šių palatų įrengimo prisidėjo moterų klubas „Šiaulietė“, brokerių agentūra „NBA“, Šiaulių technologijų mokymo centras, Šiaulių rajono Švietimo pagalbos tarnyba ir kiti rėmėjai.
Bene didžiausias šių metų pasiekimas – skyrių papildęs naujagimių kvėpavimo terapijai skirtas aparatas, kurį Respublikinei Šiaulių ligoninei padovanojo labdaros ir paramos fondas „Fenix“.
***
Apie psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvą „Žvelk giliau“
Net jei to nepastebime ir nežinome, vienas iš keturių šalia mūsų esančių žmonių susiduria su psichikos sveikatos problemomis. Tai gali būti mūsų artimas draugas ar bičiulė, kolegė ar bendradarbis, šeimos nariai ar kaimynai.
Susidūrę su sunkiais iššūkiais, tokiais kaip ligos, netektys, trauminės vaikystės patirtys, išgyvename baimę, bejėgystę, skausmą, galime jaustis vieniši ir nesuprasti, o užsitęsus psichikos sveikatos sunkumams, šie gali peraugti ir į sunkesnes būkles. Dauguma psichikos sveikatos sunkumų ar sutrikimų patyrusių žmonių, gavę pagalbą, pasijunta geriau. Atsigauti lengviau, jei pagalba tokiam žmogui suteikiama laiku, artimieji jį palaiko ir nekaltina dėl patirtų sunkumų, tačiau klaidingos visuomenės nuostatos į psichikos sveikatą ir su ja susijusių sunkumų patiriančius žmones gali tapti rimtu barjeru siekti pagalbos iš aplinkinių bei profesionalų.
Psichikos sveikatos ambasadorių inciatyva „Žvelk giliau“ ragina atidžiau pažvelgti ir kitų žmonių autentiškas patirtis ir tapti labiau atjaučiantiems, tolerantiškesniems šalia mūsų esantiems žmonėms, kurie (ar jų šeimos nariai) galbūt susiduria su sunkiais emociniai išgyvenimais ar gyvena su diagnozuotu psichikos sveikatos sutrikimu.
#ŽvelkGiliau #PsichikosSveikatosAmbasadoriųIniciatyva #SkirkLaikoSavoPsichikosSveikatai
#ŽvelkGiliau Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvos tikslas – įgalinti asmenis, patyrusius arba patiriančius psichikos sveikatos sunkumų savo ar savo artimųjų gyvenime tapti psichikos sveikatos ambasadoriais ir dalintis patirtimi savo bendruomenėse.
Daugiau informacijos: https://zvelkgiliau.lt
Projektą Šiaulių mieste įgyvendina Dramos terapijos asociacija kartu su Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuru „Sveikas saulės miestas“
Projekto organizatorius – Higienos instituto Psichikos sveikatos centras
Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija