Maisto ir virtuvės atliekų surinkimo bandomojo projekto Šiaulių mieste rezultatai

Jau nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigalios atskiras maisto ir virtuvės atliekų surinkimas freepik.com nuotr
Šiauliai
Freepik.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

2 201 gyventojas – tiek šiauliečių dalyvauja VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos sėkmingai įgyvendinamame bandomajame maisto ir virtuvės atliekų surinkimo projekte „#AšPats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“ Teisingai atskirtos ir išrūšiuotos maisto atliekos ne tik prisideda prie aplinkos tausojimo, tačiau kartu ir padeda užtikrinti sklandesnes likusių atliekų perdirbimo galimybes.

Kaip rūšiuojama?

Daugiabučių namų gyventojams, dalyvaujantiems projekte, buvo išdalinti specialūs maisto rūšiavimo kibirėliai ir informacija, kokios atliekos yra priskiriamos maisto ir virtuvės atliekoms. Kibirėliuose sukauptą turinį gyventojai išmeta į šalia kitų komunalinių atliekų surinkimo konteinerių įrengtus maisto ir virtuvės atliekų 240 l konteinerius, kurie tuštinami du kartus per savaitę – pirmadienį ir ketvirtadienį.

Kokios atliekos rūšiuojamos?

Į maisto atliekoms skirtus konteinerius gyventojai rūšiuoja vaisius, daržoves, termiškai apdoroto ir neapdoroto maisto likučius (mėsą, žuvį, virtas bulves, košes, sriubų tirščius, kotletus), kaulus, kiaušinių lukštus, arbatžoles, arbatos pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, riebalais ar kitais maisto produktais suteptas servetėles, popierinius rankšluosčius, kartoną, maistui gaminti skirtus produktus.

Birželio–rugpjūčio mėn. rezultatai

Remiantis surinktais duomenimis, 2023 m. birželio mėn. iš viso surinkta 1 965,20 kg, liepos mėn. – 1 960,20 kg, rugpjūčio mėn. – 2 808,10 kg maisto ir virtuvės atliekų. Šiame sraute nėra vertinamos jau atskirtos ne maisto atliekos, kurios birželio mėn. sudarė 87,70 kg, liepos mėn. – 64,50 kg, rugpjūčio mėn. – 82,70 kg. Skaičiuojama, kad vienas gyventojas per šiuos mėnesius vidutiniškai išmetė 1 kg/mėn. maisto ir virtuvės atliekų. Šiauliečių pavyzdys paneigia statistinius duomenis apie tai, kad eilinis lietuvis per metus išmeta 45 kg maisto atliekų, kas išeina 3,75 kg/mėn. 

Atskiras surinkimas

Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigalios ES direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas. Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyne jau pradėta maisto ir virtuvės atliekų apdorojimo pastato statyba. Čia atvežtos maisto ir virtuvės atliekos bus sutvarkomos, apdorojamos ir gaunamas galutinis produktas – pulpa, kuri turės energetinę vertę. Tikimasi, kad Šiaulių regiono gyventojai noriai prisidės prie tvaresnės, švaresnės ir saugesnės ateities kūrimo, naudosis sukurta galimybe rūšiuoti atliekas.

Reklama