PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 8 d. 10:12

„Maisto bankas“ ragina protestuojančius ūkininkus koordinuoti pieno dalybas – bendradarbiaujant jau išdalinta virš 10 tonų pieno

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Lukas JuozapaitisŠaltinis: ELTA


258633

Nuo savaitgalio Lietuvoje vykstant pieno gamintojų protestams dėl ženkliai nukritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų, labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ kviečia ūkininkus bendradarbiauti ir dalinti pieną nepasiturintiems.

Pasak fondo direktoriaus Simono Gurevičiaus, „Maisto bankas“ prašo ne išpilti tinkamą vartoti pieną – ką protestuodami darė dalis ūkininkų – o koordinuoti bendras pieno dalybas.

Organizacijos vadovas sako, kad kol kas pats „Maisto bankas“ nėra gavęs pieno iš ūkininkų, tačiau su fondu bendradarbiaujantys pieno gamintojai jau išdalino virš 10 tonų pieno.

„Esame susisiekę su dešimtimis protestuojančių ūkininkų, gauname iš jų informaciją, kur ir kada yra planuojamas pieno dalinimas, o kadangi „Maisto bankas” paramą maistu teikia daugiau nei 80 Lietuvos vietovių kasdien, galime labai greitai informuoti stokojančius žmones apie papildomą galimybę atsiimti pieną“, – Eltai teigė S. Gurevičius.

Jo teigimu, „Maisto bankas“ yra pasiruošęs išvežioti pieną, kurio neišdalintų patys ūkininkai.

„Jei atsirastų pieno, kurio ūkininkai nepajėgtų išdalinti, esame pasiruošę kartu su jais ieškoti būdų, kaip tas pienas pasiektų stokojančių žmonių namus“, – kalbėjo fondo direktorius.

S. Gurevičius tikino, kad organizacija sulaukia gyventojų užklausų apie galimybes gauti pieną, todėl prašo ūkininkų informuoti, kada ir kur jie ketina dalinti pieną žmonėms.

Prašo neišpilti pieno

Lietuvoje itin nukritus pieno supirkimo kainoms, ūkininkai šią savaitę protestuoja prie pieno perdirbimo gamyklų ir didžiųjų prekybos centrų būstinių ir, jei padėtis nepasikeis, streikus žada tęsti.

Pieno gamintojai argumentuoja, kad žaliavinio pieno supirkimo kainos sumažėjo tiek, kad jau yra mažesnės nei jo savikaina.

Viena protesto formų pasirinkta pagamintą pieną išpilti laukuose.

Anot S. Gurevičiaus, „Maisto bankas“ supranta ūkininkų nepasitenkinimą kritusia pieno supirkimo kaina, tačiau prašo neišmesti tinkamo vartoti maisto, „nelaistyti juo laukų“.

„Joks tinkamas vartoti maistas neturi būti išmetamas bei turi pasiekti žmogaus stalą. Būtent todėl kreipėmės į ūkininkus pasirinkti kitą protesto formą bei skleisti savo žinutę kitaip, vietoje pradžioje skelbto pieno išpylimo į laukus – atiduoti jį tiems, kam jo labiausiai reikia“, – sakė S. Gurevičius.

Jis pasakojo, pirmadienį gavęs informaciją iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, kaip pagamintas pienas turėtų būti pervežamas ir išdalinamas.

Pasak S. Gurevičiaus, protestuojantys ūkininkai, vis dėlto, į sekmadienį paskelbtą „Maisto banko“ iniciatyvą reagavo, esą net ir planavę pieną išpilti, jį dalina žmonėms: „jie toliau siunčia aiškią žinutę dėl susidariusios padėties, bet vis dėlto pieną dalina žmonėms, o ne pila į laukus.“
Jo teigimu, per protesto laikotarpį su fondu bendradarbiaujantys ūkininkai išdalino apie 10 tonų pieno.

„Maisto bankas” tiesiogiai iš ūkininkų dar nėra gavęs pieno, nes kol kas visas jis buvo išdalinamas su mumis susiekusių ūkininkų dalinimų metu. Tokių dalinimų metu per šias kelias dienas yra išdalinta virš 10 tonų pieno“, – pažymėjo „Maisto banko“ vadovas.

Bus ieškoma, kaip padėti pieno gamintojams

ELTA primena, kad Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pranešė ketinanti spręsti susidariusią padėtį ir padėti pieno ūkiams papildomomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.

Pirmadienį žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sakė, kad daliai ūkininkų argumentų ministerija pritaria bei yra parengusi planą, kaip jų naudai koreguoti įstatymus.

Pasak jo, visų pirma reikia susieti žaliavinio pieno ir produkcijos kainas, taip pat stiprinti ūkininkų derybines galias. Ministras, be kita ko, pažymėjo, kad ypatingai sudėtingoje padėtyje atsidūrė ūkiai, pradėję savo modernizavimą, taip pat – pavieniai, smulkūs ūkiai, kurie nesiburia į kooperatyvus.

Artimiausiu metu ŽŪM žada inicijuoti teisės aktų keitimus, kuriais žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas, o kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs ir sąžiningi. Taip pat pakeitimai numatytų, kad žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.

Taip pat ministerija artimiausiu metu turėtų peržiūrėti ir pieno ūkių investicinius projektus – kad dėl susidariusios padėties projektai nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku.

Be to, ŽŪM teigia jau parengusi įsakymo projektą, numatantį, kad jau įgyvendinantys investicinius projektus ir su finansinėmis problemomis susiduriantys ūkiai galės kreiptis lengvatinės paskolos apyvartinėms lėšoms.

Negavusiems investicinės paramos, galės būti teikiama tokio paties dydžio lengvatinė paskola investiciniams projektams įgyvendinti ar apyvartinėms lėšoms.

„Turime planą, ketvirtadienį susitinkame, toliau derėsime, žiūrėsime, kaip viskas juda“, – pirmadienį teigė K. Navickas.