PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Liepos 31 d. 13:58

Maištas laive (Taryboje)?

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


10727

Praėjusį ketvirtadienį Kalvarijoje turėjo vykti eilinis Savivaldybės tarybos posėdis. Deja, į Savivaldybės mero Vinco Plikaičio potvarkiu sušauktą posėdį atsiliepė tik devyni vietos politikai, įskaitant ir patį merą.

Posėdžiauti buvo atvykę mero bendrapartiečiai, Lietuvos liberalų sąjūdžiui Taryboje atstovaujantis mero pavaduotojas Kęstutis Bagdanavičius, du jo bendrapartiečiai ir vienas buvęs „darbietis“. Lig šiol su valdančiaisiais koja kojon žingsniavęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Taryboje Jonas Daunoravičius posėdžiauti neatvyko, nes susirgo, o liberalas Nerijus Šidlauskas pranešė į posėdį neatvyksiantis, nes šiuo metu atostogauja. Dar vienas Tarybos daugumoje dirbantis politikas – liberalas Jonas Kazys Dzirmeika posėdžių salėje buvo pasirodęs, bet kažką tarstelėjęs merui išėjo. Tuo tarpu valdantiesiems oponuojantys keturi Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovai Taryboje, trys Darbo partijos atstovai ir du socialdemokratai tuo metu buvo susirinkę Tarybos kambaryje.

Pirmininkauti posėdžiui pasirengęs meras ir jo komanda Tarybos posėdžių salėje kitų Tarybos narių lūkuriavo apie 10 min. Po to nelaužydamas nusistovėjusios tvarkos V. Plikaitis pasveikino liepos mėnesį gimtadienį šventusį bendrapartietį, partijos Tvarka ir teisingumas atstovą Taryboje Vitą Rusevičių, o liberalė Tatjana Kulbokienė – liepos 18-ąją „apvalų“, 60 metų jubiliejų atšventusį merą V. Plikaitį.

Pasibaigus sveikinimų ceremonijai, V. Plikaičiui teko konstatuoti, jog eilinis Tarybos posėdis neįvyks, kadangi Tarybos dauguma į jį nesusirinko. Į posėdžių salę atėjusiems Administracijos darbuotojams, kalvarijiečiams, taip pat posėdžio transliaciją internetu stebėjusiems savivaldybės gyventojams meras trumpai paaiškino, kad posėdžiauti neatėję vietos politikai tokių veiksmų ėmėsi dėl to, jog į posėdžio darbotvarkės projektą nebuvo įtrauktas klausimas dėl Administracijos direktorės Jurgitos Čerkauskienės atleidimo.

„Šis posėdis yra boikotuojamas, – teigė V. Plikaitis. – Tiems, kurie atvykote, dėkoju ir noriu pasakyti, kad spręsime, ką daryti, ir stengsimės, jog tokių atvejų daugiau nebūtų.“

Dėl neįvykusio posėdžio pakalbinta Tarybos narė socialdemokratė Laimutė Misiukevičienė patvirtino, kad ji ir jos partijos kolega Edgaras Kabelka nedalyvauti eiliniame posėdyje nutarė todėl, kad meras nesiima spręsti įsisenėjusios problemos dėl dabartinės Administracijos direktorės J. Čerkauskienės atleidimo. Iki šių metų pradžios valdančiojoje daugumoje dirbę socialdemokratai dar praėjusių metų gruodį merui tiesiai šviesiai pareiškė nepasitikintys Administracijos direktore ir Tarybai netgi buvo parengę sprendimo projektą dėl J. Čerkauskienės atleidimo iš Administracijos direktorės pareigų. Tačiau meras tuomet pareiškė neįžvelgiantis konkrečių politinio nepasitikėjimo Administracijos direktore motyvų, o tokia jo pozicija nepatenkinti L. Misiukevičienė ir E. Kabelka apsisprendė išeiti iš valdančiosios daugumos.

TS-LKD frakcijos lyderio Valdo Aleknavičiaus teigimu, tai, kad TS-LKD atstovai Taryboje nedalyvavo eiliniame posėdyje, nebuvo kažkoks boikotas. „Mes visi buvome susirinkę Tarybos kambaryje, ir meras tą puikiai žinojo, – sakė V. Aleknavičius. – Atvirai kalbant, aš tikėjausi, kad meras ateis ir pakvies mus dalyvauti posėdyje. Tačiau, kiek žinau, jis laikosi pozicijos „nenorit jūs, bus kiti, kurie norės“.

V. Aleknavičius neslėpė, kad ketvirtadienį prieš Tarybos posėdį valdančiojoje daugumoje nedalyvaujantiems politikams susiklostė palanki situacija valdantiesiems parodyti, jog TS-LKD atstovai ir kiti opozicijoje dirbantys politikai taip pat yra Tarybos nariai ir kad su jais reikia kalbėtis. „Mūsų frakcijos nariai neturi jokių išankstinių nuostatų Administracijos direktoriaus personalijų ar kokiu kitu klausimu, – sakė V. Aleknavičius. – Juolab kad mes šios Tarybos kadencijos pradžioje viešai deklaravome, kad nesiekiame jokių postų ir neketiname dalyvauti formuojant valdančiąją daugumą. Deja, valdantieji su mumis visiškai nešneka, o mums atvykus į ankstesnius posėdžius visa savo povyza stengdavosi parodyti: „Galite nevargti, ir be jūsų visi sprendimai bus priimti“.

TS-LKD frakcijos lyderis taip pat atkreipė dėmesį, kad tokia situacija neigiamai atsiliepia ir Administracijos darbui. „Ten dabar pelkė, niekas nieko nedaro, – teigė politikas. – Tikimės, kad šios dienos įvykiai bus naudingi visai savivaldybei. Jei nuo šiandien savivaldybėje pradės suktis bent vienas mažas sraigtelis, ir tai bus gerai.“

Panašias mintis išsakė ir Darbo partijos atstovas Taryboje Antanas Burinskas. „Su opozicijos atstovais valdantieji išties nesitaria, nesiskaito, – teigė Tarybos narys. – O matote, kas darosi? Viename posėdyje sprendimai priimami, kitame jau taisomi. Dėl to jau praradome patį geriausią laiką projektams įgyvendinti. Projektai jau turi būti įsivažiavę, o jie dar nepradėti realizuoti. Vieni ant kitų tik pyksta, ir niekas nieko nedaro. Todėl tokia padėtis mūsų netenkina. Mes norime, kad savivaldybė judėtų į priekį. Šios dienos mūsų poelgis – tai solidarumo su opozicija ženklas, siekiant, kad prasidėtų pokyčiai.“

Valdančiojoje daugumoje lig šiol dirbęs Tarybos narys liberalas Jonas Kazys Dzirmeika neslėpė, kad ketvirtadienį prie opozicijos atstovų protesto akcijos prisidėjo, siekdamas Savivaldybės merą Vincą Plikaitį paskatinti būti ryžtingesnį. „Juk eidamas į savivaldybės mero rinkimus jis žinojo, kad ko jau ko, o ryžto merui tikrai reikės, – teigė J. K. Dzirmeika. – O dabar ką matome? Vieną dieną Administracijos direktorę keičia, kitą nekeičia. Vieną dieną kalba su vienu galimu pretendentu, kitą su kitu, ir vis neišsirenka. Tai gal tuomet reikia ieškoti trečio ar pradėti kalbėti su visais Tarybos nariais, netgi opozicija, ir jiems atvirai išdėstyti, kokius mato vieno ar kito pretendento privalumus? Mano nuomone, būtent jis, meras, turėtų Tarybos nariams įrodyti ir juos įtikinti, kad tas ar kitas pretendentas yra geriausias ir bus naudingiausias savivaldybei, o nelaukti, kad tai už jį padarys kažkas kitas. Norėtųsi, kad mūsų lyderis išties būtų vadas, o ne stengtųsi savo funkcijas perkelti ant kitų pečių. Kuo ilgiau tokia situacija tęsis, tuo blogiau bus savivaldybei.“

„Suvalkiečio“ duomenimis, rengdamasis iš Administracijos direktoriaus pareigų atleisti J. Čerkauskienę, V. Plikaitis kaip su galimais pretendentais užimti šias pareigas kalbėjosi su marijampoliečiu, buvusiu Vyriausybės atstovu Marijampolės apskrityje Pauliumi Ulecku ir Kalvarijoje gyvenančiu buvusiu Regioninės plėtros departamento Marijampolės apskrities skyriaus vadovu Evaldu Ulevičiumi. Turime žinių, kad dauguma vietos politikų būtų linkę paremti P. Ulecko kandidatūrą.

Ričardo Pasiliausko fotoiliustracija