PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Rugpjūčio 29 d. 11:17

Lytiškai plintančių ligų tyrimai – prireikus atliekami ir namuose anonimiškai

Vilnius

Diana GaučytėŠaltinis: Etaplius.lt


13188

Visi norime kokybiško ir įdomaus gyvenimo, mėgautis jo teikiamomis galimybėmis. Viena svarbiausių dalių kiekvieno kasdienybėje – santykiai su kitais asmenimis, nuo kurių neatsiejamos ir seksualinės patirtys. Atvirai kalbėti apie seksualinį gyvenimą jau nebėra tabu. Tačiau laisvesnis požiūris ir išsivystęs pasaulis atneša grėsmių, apie kurias verta žinoti. Taigi, nuo ko priklauso jūsų ir jūsų partnerio (partnerių) sveikata?

Kokios LPI dažniausios?

Lytiniu keliu plinta įvairūs ligų sukėlėjai – virusai, bakterijos, pirmuonys, grybeliai. Dažniausiai uždegimo sukėlėjais tampa šie mikroorganizmai: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium. Lytiniu keliu plintančių infekcijų (toliau - LPI) nustatymas yra svarbus visiems lytiškai aktyvaus amžiaus žmonėms, nes užsikrėtus jomis, atsiranda nepatogumo jausmas, sutrikdomas normalus seksualinis gyvenimas, o negydomos ligos gali baigtis nevaisingumu. Svarbu atsiminti, kad didesnė rizika užsikrėsti LPI santykiaujant be apsaugos su nauju arba atsitiktiniu partneriu, turintiems homoseksualių santykių. Ypač svarbu išvengti LPI planuojantiems šeimą - nėštumo nutrūkimo, naujagimio užkrėtimo grėsmė.

Kaip atliekami LPI tyrimai?

LPI diagnozuoti naudojami molekuliniai metodai, leidžiantys iš tiriamos medžiagos nustatyti ligos sukėlėjo DNR. Vienu kartu galima nustatyti keliolika mikroorganizmų iš vieno mėginio. Tai ypač patogu, nes įvairių sukėlėjų sukelti simptomai labai panašūs, todėl vienu metu asmuo gali pasitikrinti nuo visų LPI. Gydytis LPI be tyrimų reiktų vengti. Procesas ilgiau užtrunka, gydymas gali būti neefektyvus, o tai išvargina pacientą ir kainuoja brangiau. Atsižvelgiant į tai, kad asmuo gali nejausti jokių LPI simptomų, gydytojai rekomenduoja po rizikingų lytinių santykių pasitikrinti profilaktiškai. O gavus teigiamą rezultatą visada reikėtų informuoti ir partnerį.

Ką reiktų atsiminti?
• LPI tyrimus rekomenduojama visiems lytiškai aktyvaus amžiaus žmonėms:

  • po nesaugių santykių su nauju partneriu arba atsitiktinių santykių atvejais;
  • planuojantiems šeimą, nėščiosioms ir turintiems homoseksualių santykių.

• Būtinai reikia pasitikrinti, jei:

  • vyrams – skausmas šlaplėje arba šlapinimosi metu, išskyros iš šlaplės;
  • vyrams ir moterims – pūslelės arba žaizdos lytinių organų srityje, skausmas, išskyros iš tiesiosios žarnos;
  • moterims – pagausėjusios išskyros iš makšties, atsirado blogas kvapas, skausmas šlapinantis, skausmas lytinių santykių metu, kraujavimas po sueities.

• Apie 50% lytiškai plintančių infekcijų yra besimptomės.
• Negydomos lytiškai plintančios infekcijos gali turėti rimtų komplikacijų.
• Apie savo tyrimų rezultatus būtinai turite informuoti partnerį ir kreiptis į specialistą dėl gydymo.

Autorius: SYNLAB Lietuva laboratorija.