Lyderiai vyksta į JK dalyvauti Elizabeth II laidotuvėse

Lyderiai vyksta į JK dalyvauti Elizabeth II laidotuvėse
Pasaulis
BNS/Fotobanko nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Pasaulio lyderiai šeštadienį pradeda rinktis Londone prieš karalienės Elizabeth II (Elzbietos II) laidotuves, o princai Williamas (Viljamas) ir Harry (Haris) turi vadovauti velionės monarchės vaikaičių budynėms prie jos karsto.

96 metų karalienė mirė rugsėjo 8 dieną, po rekordinių septynių valdymo dešimtmečių. Jungtinės Karalystės visuomenės nariai ilgose eilėse iki 24 valandų laukia galimybės praeiti pro Vestminsterio salėje pašarvotos karalienės karstą.

Nuo trečiadienio, kai Elizabeth II karstas buvo atlydėtas į JK parlamento kompleksą, eilės palei Temzės upę driekiasi kilometrus, žmonės nepaiso net naktinės žvarbos.

Policija monarchės laidotuvėms pirmadienį rengia didžiausią per Britanijos istoriją saugumo operaciją, nes laukiama šimtų svarbių svečių iš užsienio, įskaitant JAV prezidentą Joe Bideną (Džo Baideną).

Naujasis karalius Charlesas III (Karolis III) šeštadienį susitiks su 14 Sandraugos šalių – buvusių kolonijų, kurių valstybės galva tapo perėmęs britų sostą – ministrais pirmininkais.

Šios šalys, nuo Australijos ir Naujosios Zelandijos iki Kanados, oficialiai paskelbė jį savo naujuoju suverenu. Tačiau stiprėjant respublikos šalininkų judėjimams, svarbus Charleso III valdymo elementas bus pastangos išlaikyti esamą Sandraugos valstybių santvarką.

Penktadienį Charlesas III vizitu Velse užbaigė savo, kaip monarcho, pirmuosius apsilankymus keturiose JK provincijose. 

Kardife didelės minios skandavo „Dieve, sergėk karalių“, jam spaudžiant rankas jo pasveikinti atėjusiems žmonėms.

Charlesas III susitiko su Velso pirmuoju ministru, respublikos šalininku Marku Drakefordu (Marku Dreikfordu). Karaliui paskelbus savo sūnų Williamą naujuoju Velso princu, gatvėse pasigirdo pavienių nepritarimo šūksnių.

„Emocijų banga“

Sugrįžęs į Londoną Charlesas III penktadienį vakare su seserimi princese Anne (Ana) ir broliais princais Andrew (Endriumi) bei Edwardu (Edvardu) surengė 15 minučių „princų budynes“ prie velionės karalienės.

Visuomenės nariams einant pro šalį, jie tyliai, nuleidę akis, stovėjo prie karsto.

Andrew, iš kurio šiais metais dėl lytinio smurto skandalo buvo atimti karališkieji titulai, vienintelį kartą per 11 dienų gedulo periodą buvo leista vilkėti karinę uniformą. Jorko kunigaikštis per 1982 metų Folklando salų karą su Argentina skraidė Karališkojo karinio jūrų laivyno sraigtasparniais.

Šeštadienį vakare šeimos budynes pakartos aštuoni velionės karalienės vaikaičiai, tarp jų naujasis sosto įpėdinis princas Williamas ir nuo karališkųjų pareigų atsitraukęs jo brolis Harry.

Harry, kuris dvi pamainas tarnavo britų kontingente Afganistane, kaip pranešama, taip pat buvo duotas specialus leidimas vilkėti savo karinę uniformą.

Šis sprendimas atrodo kaip dar viena karališkosios šeimos princui ištiesta alyvmedžio šakelė po jo ir jo žmonos Meghan (Megan) pareikštų kaltinimų rasizmu.

Karalienės šeimai tenka gedėti viso pasaulio akivaizdoje, bet jauniausias karalienės sūnus Edwardas sakė: „Mus labai sujaudino užliejusi emocijų banga ir žmonių, pasistengusių išreikšti savo meilę, susižavėjimą bei pagarbą, skaičius.“