Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - LSMU mokslininkų grupės tyrinėjimų dešimtmetis vainikuotas reikšmingu apdovanojimu
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2022 m. Vasario 12 d. 12:18

LSMU mokslininkų grupės tyrinėjimų dešimtmetis vainikuotas reikšmingu apdovanojimu

Vilnius

BNS nuotr.

Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


204511

Kasmet už Lietuvai reikšmingus fundamentinius bei taikomuosius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbus mokslininkams skiriamos Lietuvos mokslo premijos. Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srityje šį garbingą apdovanojimą pelnė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų grupė.

Lietuvos mokslo premija skirta doc. Jurgitai Skiecevičienei, prof. dr. Laimui Virginijui Jonaičiui, prof. dr. Gediminui Kiudeliui, prof. Juozui Kupčinskui už darbų ciklą „Navikinės ir uždegiminės virškinimo sistemos ligos: nauji molekuliniai biožymenys, klinikiniai-epidemiologiniai aspektai, šiuolaikiniai gydymo metodai (2010–2020)“. Apdovanojimas yra autorių grupės 10 metų (2010–2020 metai) kryptingos mokslinės veiklos molekulinės biologijos, fundamentalios ir klinikinės medicinos mokslų srityse rezultatas.

Pažymėtina, kad LSMU mokslininkų darbai publikuoti ir prestižiniuose tarptautiniuose mokslo leidiniuose „New England Journal of Medicine“, „Nature Genetics“, „Gastroenterology“, „Gut“, „Lancet“, „Gastroenterology and Hepatology“ bei kituose. Dauguma publikacijų jungia uždegiminių stemplės, skrandžio bei žarnyno ligų ir navikinių virškinamojo trakto ligų fundamentaliąją ir klinikinę problematiką ir atitinka naujų mokslo laimėjimų suformuotą integruotos medicinos koncepciją. Ši koncepcija, anot Universiteto atstovų, aprėpia fundamentalius žmogaus organizmo ląstelių, audinių ir organų tyrimus bei greitą ir efektyvų molekulinės biologijos ir kitų bazinių mokslo sričių pasiekimų panaudojimą ligų diagnostikai bei gydymui.

„Nagrinėdama uždegiminių, ikinavikinių bei navikinių virškinimo sistemos ligų priežastis, LSMU tyrėjų grupė analizavo biožymenis, kurie galėtų paaiškinti ligų patogenezę, taip pat padėtų ankstyvoje ligų diagnostikoje, ligų gydyme ir stebėsenoje. Šiems tikslams pasiekti buvo pasitelktas platus molekulinių tyrimų spektras, - žmogaus genetinių variantų, mažųjų RNR, baltymų ir mikrobiomo tyrimai“, - paaiškinta LSMU pranešime.

Doc. J. Skiecevičienės, prof. dr. L. V. Jonaičio, prof. dr. G. Kiudelio, prof. J. Kupčinsko atlikti naujausi vaistų ir klinikinių diagnostinių bei gydymo metodų tyrimai įgalino įdiegti klinikinėje praktikoje svarbius pakeitimus, kurie prisidėjo prie geresnės navikinių ir uždegiminių virškinamojo trakto ligų gydymo bei diagnostikos.

Lietuvos mokslų akademijai tai padėjo LSMU mokslininkų grupės mokslinę veiklą vertinti kaip nuoseklų transliacinį procesą, pereinantį nuo ikiklinikinių prie klinikinių tyrimų, kurių pagrindinis tikslas – ankstyva virškinamojo trakto ligų diagnostika, tikslus ligos eigos monitoringas bei efektyvus terapijos parinkimas.

Ypač reikšminga, kad tyrimų metu gauti duomenys padeda mažinti sergamumą uždegiminėmis ir navikinėmis virškinamojo trakto ligomis ir turi svarbią reikšmę visuomenės sveikatos kontekste.

„Virškinimo sistemos ligoms diagnozuoti, gydymui ir išeitims prognozuoti ypač svarbu stebėti epidemiologinę ligų situaciją, gauti detalią informaciją apie paciento ligos fenotipą, gydymą ir eigą. Pavienių klinikinių centrų informacija dėl didelės duomenų įvairovės dažniausiai nepakankama, todėl siekiant mokslo pažangos bei atliekant didelių duomenų kiekių analizę, kuriami tarptautiniai ligų registrai bei konsorciumai, kuriuose aktyviai dalyvauja ir šio darbų ciklo rengėjai. Mūsų grupės tyrimai taip pat prisideda prie efektyvių diagnostikos ir gydymo metodų parinkimo bei jų pritaikymo kasdienėje klinikinėje praktikoje“, – sako LSMU MA Virškinimo sistemos tyrimų instituto vadovas, Medicinos fakulteto Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. J. Kupčinskas.

Jis pabrėžia, kad ligų diagnostika ir gydymas nuolat keičiasi, tobulėja, atsižvelgiant į naujausias įrodymais pagrįstas klinikines rekomendacijas. Šio proceso pagrindas yra klinikiniai tyrimai ir ligų diagnostikos bei gydymo gairės. Pacientų klinikinė priežiūra visose pažangiose pasaulio šalyse remiasi tarptautinėmis ligų diagnostikos ir gydymo gairėmis, kurios apibendrina naujausius mokslo duomenis ir pateikia rekomendacijų tolesnėms mokslinių tyrimų kryptims.

Aktualu ir tai, jog Lietuvos mokslo premija įvertintos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto grupės mokslininkai yra svarbių gastroenterologijos srities tarptautinių ligų diagnostikos ir gydymo gairių rengimo nariai.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA