Liudytojas riaušių prie Seimo byloje: žmones pirmas puolė pareigūnas

photo_4426817
Lietuva
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Gytis Pankūnas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį tęsė 2021 m. riaušių prie Seimo bylos nagrinėjimą. Teisme liudijęs Bronius Baranovskis teigė matęs, kad pareigūnas pirmasis puolė žmones, o ne atvirkščiai. Tuo metu policijos pareigūnas Tomas Siliukas pažymėjo, jog žmonių minia prie Seimo pradėjo puolimą prieš pareigūnus.

Teismo posėdžio pradžioje buvo tęsiama vienos iš kaltinamųjų byloje Kristinos Baranovskienės sutuoktinio B. Baranovskio apklausa. Jis, klausinėjamas apie 2021 m. rugpjūčio 10 d. įvykius prie parlamento, tvirtino ten riaušių nematęs.

„Aš riaušių ten nemačiau“, – sakė liudytojas.

B. Baranovskis teigė, kad prie parlamento susirinkę žmonės buvo nusiteikę taikiai. Anot jo, pirmasis žmones puolė vienas pareigūnų.  

„Kas dainavo, kas skandavo. Nebuvo žmonės labai agresyviai nusiteikę. Kas vaikščiojo, kas prie vartų stovėjo. (...) Puolė pirmas pareigūnas“, – dėstė vyras.

Jis teigė manantis, kad būtent pareigūnai prie Seimo išprovokavo neramumus.

B. Baranovskis pasakojo prie Seimo matęs sužeistą moterį. Jis teigė, kad moteris galėjo būti apipurkšta ašarinėmis dujomis.

„Ji nukrito ant žemės, tada pribėgo minia žmonių ir nieko nesimatė. (…) Iš kairės pusės stovėjo greitoji pagalba, moterį iki jos nuvedė. (…) Bet negalėčiau pasakyti tiksliai, ar ją vedė ar nešė iki greitosios medicinos pagalbos automobilio“, – liudijo vyras.

Pareigūnas: minia buvo nusiteikusi priešiškai

Trečiadienį teisme taip pat liudijęs policijos pareigūnas T. Siliukas pasakojo, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. jis su kolegomis tikrino prie parlamento buvusius žmones.

„Buvo vaikomi žmonės iš įvykio epicentro. Mes, pareigūnai, tikrinome žmones, ar nėra tarp jų recidyvistų, ieškomų asmenų. (...) Patikrinome virš 100 žmonių, nieko nesulaikėme“, – liudijo T. Siliukas.

Jis pasakojo, kad vėliau su kolegomis atliko įvykio vietos apžiūrą.

T. Siliukas prisiminė, jog viena iš protestuotojų įkando policijos pareigūnui.

„Viena moteris vienam iš pareigūnų, kai ją vedė, įkando į ranką, ji buvo sulaikyta. (…) Kaip supratau, ji įkando pareigūnui, nes nenorėjo, kad ją išvestų iš įvykio vietos“, – pasakojo pareigūnas.

Liudytojas tvirtino, kad prie Seimo susirinkusi žmonių minia buvo nusiteikusi priešiškai.

„Minia buvo nusiteikusi priešiškai, šūksniai buvo. (…) Akmenis konkrečiai mėtė į policijos automobilius“, – kalbėjo T. Siliukas.   

Kaltinimai pateikti 87 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.