Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvos diabeto asociacijos kvietimu Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Inga Kvedarienė dalyvavo Plungės rajone, Kumžaičių kaime, vykusiuose mokymuose „Gera cukrinio diabeto kontrolė – komplikacijų prevencija“. Cukriniu diabetu sergančiųjų savarankiško gyvenimo įgūdžių ugdymui skirtame renginyje ligonių kasų atstovė perskaitė pranešimą apie Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas.
Pranešėja priminė, kad ligonių kasos apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) kompensuoja galūnių, sąnarių ir organų protezų įsigijimo ir protezavimo išlaidas, vaistų ir medicinos pagalbos priemonių įsigijimo išlaidas, sanatorinio-reabilitacinio gydymo išlaidas. Apdraustiesiems PSD ir prie gydymo įstaigos prisirašiusiems asmenims teikiamos šeimos gydytojo paslaugos, atliekami šeimos gydytojo paskirti tyrimai, o su siuntimu teikiamos ir gydytojų specialistų konsultacijos – už visai tai pacientams mokėti nereikia, nes PSDF lėšomis sumoka ligonių kasos.
I. Kvedarienė pabrėžė, kad teisę į dantų protezavimo paslaugas, teikiamas PSDF biudžeto lėšomis, turi šios gyventojų grupės: sulaukusieji senatvės pensijos amžiaus, pripažintieji nedarbingais arba iš dalies darbingais, vaikai iki 18 metų ir asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.
Pranešėja pasidžiaugė, kad šiemet ligonių kasoms iki 33 mln. eurų padidinus dantų protezavimui skirtą finansavimą, atsisakius eilių pagal savivaldybes ir visoje Lietuvoje įvedus bendrą dantų protezavimo laukiančiųjų eilę, trumpėja šios paslaugos laukimo trukmė.
Norintieji gauti PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas turėtų keiptis į gydymo įstaigos, prie kurios yra prisirašę, gydytoją odontologą, kuris ir nustato, ar žmogui gali būti teikiamos kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos.
Gavęs pranešimą iš ligonių kasos žmogus turi apsispręsti: nelaukti, kol ateis eilė, ir pats sumokėti už protezavimą arba laukti, kol ateis eilė, ir paslaugos bus kompensuojamos. Nusprendusieji patys sumokėti už protezavimą išlaidų kompensaciją gaus atėjus eilei – įgijus teisę į kompensaciją.
Sulaukus TLK pranešimo paštu apie įrašymą į eilę dantų protezavimo paslaugoms gauti, galima kreiptis į bet kurią įstaigą (taip pat ir į privačią, nesudariusią sutarties su TLK), tačiau turinčią licenciją odontologinės priežiūros paslaugoms teikti. Pasinaudojus tokia galimybe už dantų protezavimą susimokama, o vėliau kreipiamasi dėl šių išlaidų kompensavimo į TLK.
„Kai žmogus sulaukia savo eilės dantų protezavimo paslaugoms, jau nebegali kreiptis į bet kurią odontologinę įstaigą, o tik į turinčią sutartį su ligonių kasa“, – sakė I. Kvedarienė.
Sulaukusiam savo eilės žmogui ligonių kasa paštu išsiunčia pažymą apie teisę gauti dantų protezavimo paslaugas. Gavęs tokią pažymą žmogus turi kreiptis į vieną iš sveikatos priežiūros įstaigų, su kuriomis ligonių kasa yra sudariusi sutartis dėl dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo, ir užsiregistruoti. Protezavimas turi būti atliktas patogiu pacientui laiku, bet ne vėliau kaip per trejus metus.
Teritorinių ligonių kasų interneto svetainėse galima rasti sąrašą sveikatos priežiūros įstaigų, su kuriomis ligonių kasos yra sudariusios sutartis dantų protezavimo paslaugų išlaidoms kompensuoti.
Pakartotinai stoti į eilę dantims protezuoti galima praėjus trejiems metams po kompensacijos gavimo.
Pranešėja susirinkusiuosius taip pat supažindino su pagrindinėmis ligonių kasų funkcijomis, priminė, kad vykstant į kelionę reikėtų pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), kurią išduoda ligonių kasos.
I. Kvedarienės žodžiais, ESDK kortelę naudinga pasiimti su savimi keliaujant po Europą, nes ji patvirtina apdraustojo teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas Europos ekonominės erdvės šalyse ir Šveicarijoje.
Ligonių kasos apmoka už pacientui suteiktą būtinąją medicinos pagalbą tik tose gydymo įstaigose, kurios dalyvauja lankomos šalies valstybinėje sveikatos sistemoje, tai yra turi sutartį dėl tokių paslaugų teikimo su tos šalies ligonių kasa ar kita atitinkama įstaiga.
„Užsienio šalyse veikia tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos, todėl pravartu pasiklausti, ar gydymo įstaiga, kurioje lankotės, priklauso nacionalinei sveikatos sistemai", – pabrėžė I. Kvedarienė.
Pranešėja priminė, kad norintieji įsigyti ESDK kortelę turi kreiptis į TLK ir pateikti užpildytą prašymą kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu. Svarbu žinoti, kad ESDK kortele gali naudotis tik apdraustieji: jei privalomasis sveikatos draudimas nutrūksta, kortelė laikoma negaliojančia, ir asmuo ja naudotis nebegali.