Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kardiologijos stacionaro pacientų vakcinavimu rūpinosi Infekcijų kontrolės skyriaus infekcijų kontrolės specialistė Ieva Alšauskaitė, atsakinga už vakcinacijos proceso organizavimą ligoninėje (iš dešinės), Kardiologijos stacionaro slaugos administratorė Neringa Apynienė bei bendrosios praktikos slaugytojos Jurgita Kantauskaitė ir Vilma Pranckė. Zitos KATKIENĖS nuotr.
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydomi prioritetinių grupių pacientai skiepijami nuo COVID-19 ligos Janssen vakcina. Tam, kad būtų pradėtas šis skiepijimas, Stacionare skiepijami tų pačių prioritetinių grupių asmenys, kaip ir kitomis vakcinomis. Tad dažnas jau turėjo galimybę pasiskiepyti, bet to neatliko, nes skiepas buvo atidėtas dėl sveikatos būklės.
Stengiasi išsaugoti kiekvieną skiepą
Kiekvieną dieną skyrių slaugos administratorės apklausia naujai paguldytus stacionare gydomus pacientus dėl galimybės skiepytis. Kai pacientas sutinka skiepytis, jis supažindinamas su vakcinos COVID-19 Vaccine Janssen informaciniu lapeliu, turi pasirašyti asmens informavimo apie skiepus ir sutikimą, nurodydami pageidaujamą skiepijimo datą. Kardiologijos stacionaro slaugytojos Jurgita Kantauskaitė ir Vilma Pranckė skiepijo pacientus ir kiekvienam atsakė į iškilusius klausimus.
Širdies ir kraujagyslių centro Kardiologijos stacionaro slaugos administratorė Neringa Apynienė sako, kad net ir pasirašę sutikimą pacientai neretai atsisako skiepo. Taip nutiko ir pastarąjį kartą: pateikus skiepijamų pacientų sąrašą Infekcijų kontrolės skyriui, bei parvežus iš vaistinės reikiamą vakcinos kiekį, vienas pacientas persigalvojo ir skiepo atsisakė.
Infekcijų kontrolės skyriaus infekcijų kontrolės specialistė Ieva Alšauskaitė, atsakinga už vakcinacijos proceso organizavimą ligoninėje, sako, kad tokie sprendimai suglumina, nes iškyla reali grėsmė sugadinti brangią vakciną. Medikės tokiu atveju ieško kito paciento ir jį parengia vakcinacijai.
„Norą skiepytis pareiškė Psichiatrijos klinikoje gydymas pacientas, priklausantis prioritetinei skiepijamų pacientų grupei, ir visos vakcinos dozės buvo panaudotos“, - džiaugiasi I. Alšauskaitė.
Kiti keturi kardiologinėmis ligomis sergantys pacientai sėkmingai paskiepyti nuo COVID-19 ligos. Vieni sakė, kad patekus į ligoninę jiems buvo pasiūlyta pasiskiepyti ir sutiko. Skirtingai nutiko 73-ejų metų šiaulietei Julijai Galinauskienei, kuri siūlymą skiepytis išgirdo net ketvirtą kartą. Tris kartus moteris skiepo atsisakė, nes dėl širdies ligos gydantis profesorius, dirbantis Kauno klinikose, patarė nesiskiepyti, kol nebus implantuotas intrakardinis defibriliatorius. Dabar operacija atlikta ir moteris nedvejodama sutiko skiepytis.
Panaši istorija ir palatos draugės Jelenos Kiršienės. Moteris skiepijosi tik po to, kai jai implantuotas širdies stimuliatorius, sustiprinęs širdies veiklą. Medikai paaiškino, kad pirmenybė teikiama gydymui, o skiepijimas derinamas prie numatyto gydymo. Stacionare skiepijami tų pačių prioritetinių grupių asmenys, kaip ir kitomis vakcinomis. Todėl nieko keisto, kad jie jau yra turėję galimybę pasiskiepyti, bet dėl sveikatos problemų vakcinos atsisakė.
Skiepijami ne visi
Ligoninės specialistai parengė pacientų skiepijimo COVID-19 ligos Janssen vakcina darbo organizavimo tvarkos aprašą. Jame numatytos prioritetinės pacientų grupės, skiepijamų pacientų sąrašai sudaromi ir pildomi kasdien, kai į skyrių patenka naujų pacientų.
Į potencialių vakcinuojamų pacientų sąrašą įrašomi didžiausios rizikos pacientai: sergantieji galutinės stadijos lėtine inkstų liga, kuriems taikoma hemodializė ar peritoninė dializė; pacientai, kuriems atliktos organų arba kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos; sergantys piktybinėmis kraujo ligomis, kuriems tęsiamas chemoterapinis, imunoterapinis ar taikinių piktybinių kraujo ligų gydymas arba kuriems toks gydymas baigtas ne seniau kaip prieš 24 mėnesius; sergantys imunodeficito ligomis su antikūnų gamybos defektu; jaunesni kaip 65 metų asmenys, sergantys sisteminėmis ligomis, taip pat asmenys, gaunantys imunosupresinį ar imunomoduliuojantį gydymą; sergantieji cukriniu diabetu su komplikacijomis, lėtinėmis širdies – kraujagyslių ligomis, lėtinėmis plaučių ligomis su kvėpavimo nepakankamumu, lėtinėmis kepenų ligomis, kuriems diagnozuota tetraplegija, kuriems diagnozuotas nutukimas ir kūno masės indeksas yra 35 ir daugiau, taip pat sergantys nervų ir raumenų sistemos ligomis (uždegimine polineuropatija, kitomis polineuropatijomis, generalizuota miastenija, pirminėmis raumenų ligomis, kitomis miopatijomis, mioneuralinių jungčių ir raumenų sutrikimais sergant kitomis ligomis) ir patiriantys kvėpavimo sutrikimus; skiepijami ir asmenys, kuriems diagnozuotos imunodeficitinės būklės dėl hiposplenizmo, asplenijos po procedūros, blužnies atrofijos, išskyrus įgimtą aspleniją, kiti patikslinti imunodeficitai, asmenys, sergantys onkologine liga, kuriems po aktyvaus gydymo ir (ar) ligos remisijos praėjo daugiau nei 24 mėnesiai, bet ne daugiau nei 60 mėnesių.
Ligoninės gavo 500 COVID-19 vakcinos Janssen dozių. Jau paskiepyta per 50 pacientų iš Kardiologijos stacionaro, Ortopedijos-traumatologijos centro, Vidaus ligų skyriaus, Nefrologijos- toksikologijos skyriaus, Tuberkuliozės skyriaus, Psichiatrijos klinikos. Planuojama skiepyti ir kitų skyrių, kurių pacientai pareikš pageidavimą skiepytis, ligonius.
Apsauga – po keturiolikos dienų
Kiekvienam ligoninės stacionaro pacientui, paskiepytam nuo COVID-19 ligos Janssen vakcina, suteikiama informacija apie atsargumo priemones po vakcinacijos bei galimus vakcinos šalutinius poveikius. 15 minučių po vakcinos suleidimo pacientas, esantis palatos lovoje, stebimas, prireikus suteikiama pagalba. Iki šiol nebuvo atvejo, kad po skiepo pasireikštų ūmus šalutinis poveikis.
Tačiau, pasak medikės, vietinės ir sisteminės nepageidaujamos reakcijos galimos, dažniausiai jos yra lengvos arba vidutinio stiprumo. Sveikata pagerėja per kelias dienas po vakcinacijos. Vyresniems žmonėms labai dažnas šalutinis poveikis gali būti skausmas injekcijos vietoje, galvos skausmas, raumenų skausmas, nuovargis, pykinimas. Galimi ir kiti rečiau pasitaikantys šalutiniai poveikiai.
Imuniniam atsakui susidaryti pakanka vienos šios vakcinos dozės, tad pacientui pasveikus nereikės atvykti į gydymo įstaigą dėl antro skiepo. Imunitetas nuo COVID-19 ligos susiformuoja praėjus maždaug 14 dienų po skiepijimo.