PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Kovo 21 d. 15:12

Ligoninėje prevencinių programų dalyvių dėl pandemijos nesumažėjo

Šiauliai

Respublikinei Šiaulių ligoninei įsigijus naują mamografą, Onkologijos klinikos mamogafijų kabinete padaugėjo ir atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programos dalyvių. Zitos Katkienės nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


209821

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vykdomos keturios onkologinių ligų prevencinės programos, apmokamos iš PSDF (Privalomojo sveikatos draudimo fondo) biudžeto lėšų. Tirtis į ligoninę atvyksta tie programų dalyviai, kuriems pirminės sveikatos priežiūros įstaigų specialistai, įvertinę sveikatos būklę ir nustatę rizikingų sveikatai pakitimų, siunčia gydytojo specialisto konsultacijai. Pastebėta, kad per dvejus pasaulinės pandemijos metus mažiau žmonių dalyvavo profilaktinėse programose, tad didėja rizika, kad netolimoje ateityje pacientai į ligoninės specialistus kreipsis labiau pažengus ligai.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis šiuo metu yra apmokamos gimdos kaklelio piktybinių navikų, atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio, priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos bei asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programos. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus pavaduotojo medicinai Gintaro Kramiliaus, šių programų dėka daugiau diagnozuota ikivėžinių būklių ir ankstyvųjų ligų stadijų, o pastebėjus ligą laiku ir kuo ankščiau pradėjus gydymą daugiau susirgusiųjų galėtų pasveikti, išvengti neįgalumo ir mirtingumo, jei tik aktyviai dalyvautų ir reguliariai tikrintųsi sveikatą.

Ligoninėje nevykdoma gimdos kaklelio vėžio programa. Ši programa vykdoma pirminės sveikatos priežiūros įstaigose, kur prevencinės programos dalyvėms paimamas citologinio tepinėlio mėginys. Atlikus jo tyrimą ir gavus rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Šioje programoje kas 3 metus turėtų dalyvauti visos moterys nuo 25 iki 59 metų. Yra ir naujovių - nuo šių metų sausio 1 dienos nemokamai dėl gimdos kaklelio vėžio besitiriančioms 35–59 metų moterims kartą per penkerius metus atliekamas aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (AR ŽPV) tyrimas.

Krūties vėžio prevencinės programa vykdoma tik ligoninėje. Gavus šeimos gydytojo siuntimą dalyvauti šioje programoje, pacientės kreipiasi į Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos kliniką, kur atliekamas mamografijos tyrimas. Specialistai, įvertinę tyrimo rezultatus, praneša šeimos gydytojui, informuojančiam pacientes, kurioms reikalinga mamologo konsultacija. Sveikatą pagal šią prevencinę programą kas dvejus metus turi galimybę pasitikrinti moterys nuo 50 iki 69 metų. Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikoje 2019 metais buvo atliktos 11 150 mamogramos. Praėjusiais metais besitiriančių buvo daugiau – 11 811.

Pagal prostatos vėžio profilaktinę programą pacientui pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas gydytoją urologą, o šis, prireikus, atlieka priešinės liaukos biopsiją. Šioje programoje kas 2-5 metus (sprendžia gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į PSA tyrimo rezultatus) gali dalyvauti vyrai nuo 50 iki 69 metų bei vyrai nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. 2019 metais Respublikinės Šiaulių ligoninės urologai atliko 200 priešinės liaukos vėžios diagnostikos tyrimų. Praėjusiais metais ištirti 183 pacientai. Programos dalyviams 2019 metais buvo nustatyti 106 gerybiniai pakitimai ir 94 navikai. Praėjusių metų rezultatai panašūs – buvo nustatyta 90 gerybinių pakitimų ir 93 onkologinės ligos.

Storosios žarnos vėžio prevencinės programos dalyviui pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Respublikinės Šiaulių ligoninės endoskopuotojas atliks kolonoskopiją ir, prireikus, biopsiją. Tai yra būdai objektyviai patvirtinti storosios žarnos vėžio diagnozę. Nemokamai pasitikrinti sveikatą kas dvejus metus turėtų visi vyrai ir moterys nuo 50 iki 74 metų.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje 2019 metais dalyvavo 327, o praėjusiais – 497 pacientai. Prieš dvejus metus programos dalyviams buvo nustatyta 312 gerybinių pakitimų ir 15 onkologinių ligų. Praėjusiais metais nustatytos 482 gerybinės ligos ir 15 piktybinių pakitimų. Likusiems programos dalyviams nustatyti gerybiniai pakitimai, kurie turi galimybę peraugti į piktybinius darinius.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos dalyviams šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius. Tam ištiriamas gliukozės kiekis kraujyje, cholesterolio kiekis, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma. Jei gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą pas specialistą kardiologą, kuris išsamiau ištirs, atlikdamas širdies echoskopiją, veloergometriją, kaklo kraujagyslių dvigubą ultragarsinį skenavimą ir kitus laboratorinius tyrimus, parodančius, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei. Tikrintis sveikatą širdies ir kraujagyslių prevencinėje programoje kiekvienais metais turi galimybę visi vyrai nuo 40 iki 54 metų bei moterys nuo 50 iki 64 metų.

Į Respublikinės Šiaulių ligoninės kardiologus 2019 metais kreipėsi 359 šios prevencinės programos dalyviai. 2021 metais tokių buvo daugiau – 414. Nors ši prevencinė programa yra skirta nustatyto amžiaus pacientams, medikai ragina visus pacientus, besijaučiančius blogai, bet nepatenkančius į nustatyto amžiaus grupę, kreiptis į šeimos gydytoją, kuris atliks būtinus tyrimus ir išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą įprastai konsultacijai. O nemokamos prevencinės programos, tai puiki galimybė net ir besijaučiant gerai profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, anksti aptikti ligą ir sulaukti profesionalios medikų pagalbos.