Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Zitos KATKIENĖS nuotr.
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Iš šalies pietų didelis sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis atslinko ir į Šiaulius. Šiauliuose paskutiniąją sausio dieną paskelbta gripo epidemija, nes sergamumas peržengė epidemiologinį lygį. Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė spaudos konferencijoje teigė, jog nelaukta epidemijos, anksčiau medikai kontroliavo pacientų lankymą gydymo įstaigoje. Tačiau nuo šiol pacientų lankymas bus griežtai ribojamas: bus leidžiama lankyti tik sunkios būklės ligonius ir tik nustatytomis lankymo valandomis.
5c541d9cb7bc5.jpg
Ligonių lankymas kontroliuojamas
Medicinos direktorė spaudos konferencijoje dalyvaujantiems žurnalistams sakė, kad ne tik ligonių lankymas gydymo įstaigoje bus griežtai kontroliuojamas, bet ir lankytojų prašoma supratingumo. Ypač prašoma neiti ir nelankyti ligonių sergantiems žmonėms: karščiuojantiems, sloguojantiems, kosintiems, vemiantiems ar viduriuojantiems, kad neužkrėstų kitomis ligomis sergančių žmonių, gydomų ligoninėje. Ypač prašoma nelankyti Infekcinių ligų skyriuje gydomų pacientų. Šiame skyriuje guldomi gripu sergantys žmonės, tad užsikrėsti galima ir atvykus į gydymo įstaigą, kur užsikrėsti yra padidinta rizika.
Nustatytos lankymo valandos, kuriomis galima lankyti artimuosius ligoninėje. Sunkios būklės ligonius galima lankyti nuo 11.00 val. iki 13.00 val. ir nuo 17.00 val. iki 19.00 val. Lankyti pacientą gali tik vienas artimas žmogus ir ne ilgiau kaip 30 minučių. Lankytojai būtinai turi dėvėti medicininę kaukę.
Artimieji, norintys perduoti siuntinuką galinčiam vaikščioti ligoniui, gali tai padaryti paskambinę jam ir pakvietę atvykti prie įėjimo į skyrių. Medikė sako, kad ne tik gripo epidemijos, bet ir bet kuriuo kitu metu vaikai neturėtų lankyti ligoninėje gydomų artimųjų, nes ligoninė – rizikos zona, ir joje užsikrėsti pavojus visada yra.
Tokia pat tvarka ir dėl vaikų gydymo bei lankymo Vaikų ligų klinikoje.
Ligoninėje – tik skubi pagalba
Gripo epidemijos metu patariama į ligoninės Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių vykti tik esant rimtam sveikatos sutrikimui. V. Makštutienė sako, jog, pajutus gripo ar peršalimo ligos požymius savaitgalį, į ligoninės Priėmimo skyrių neiti. „Šeštadienį abi miesto poliklinikos dirbs specialiu režimu, tad pacientai turėtų kreiptis į šeimos arba budintį gydytoją. Dėl nedarbingumo pažymėjimo ar gydymo koregavimo galima į šeimos gydytoją kreiptis ir telefonu“, - teigė medikė.
Ligoninės priimamajame didelis ligonių, atvykstančių dėl skubios pagalbos, srautas ir čia dirbantys medikai pirmiausia rūpinasi jais. Tad gali tekti ne tik ilgai laukti savo eilės, bet ir kyla rizika kitus užkrėsti virusine infekcija.
„Ypač reiktų vengti vykti į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių pasitarti, pasikonsultuoti su gydytojais. Pacientai kelia grėsmę pirmiausia sau. Sveiki atvykę į gydymo įstaigą, gali grįžti su „dovanėle“ – klastinga infekcija.
Saugotis gripo – kiekvieno žmogaus rūpestis
Respublikinės Šiaulių ligoninės Infekcinių ligų skyriaus vedėjas Aidas Kaušas pataria vengti gripo užkrato, ką gali padaryti kiekvienas žmogus. Infekcinių ligų gydytojas sako, jog geriausia profilaktika nuo gripo – skiepas.
„Tai - moksliškai pagrįsta, pasaulyje pripažinta, viena efektyviausių profilaktikos priemonių, garantuojanti galimybę nesusirgti“, - teigia medikas.
Pasak infektologo, šiuo metu pasiskiepyti nuo gripo jau būtų sunku, nes nebėra nemokamos vakcinos, stinga ir mokamos. Be to gali būti ir per vėlu, nes imunitetas susiformuos tik po 2-3 savaičių. Skiepytis patariama spalio-lapkričio mėnesį, kai gripas dar nepradėjęs plisti. Medikai pastebi, jog tarp sergančiųjų retai pasitaiko, kad žmogus būtų pasiskiepiję.
Ligoninėje sergančių žmonių skaičius daugėja. Skyriuje gydoma apie 15 žmonių, kurie nuolat keičiasi: vieni pasveikta, atvyksta kiti.
Šių metų gripas išskirtinis tuo, kad pirmas tris dienas dažnas susirgęs jaučia klasikinius gripo požymius, o trečią dieną nuo ligos pasireiškimo jau gali būti diagnozuojamas plaučių uždegimas. Tada jau nepakanka ambulatorinio gydymo, reikia stacionaro pagalbos.
Susirgus gripu patariama neužsiimti savigyda, bet kreiptis į šeimos gydytoją. Kuo anksčiau žmogui bus skirtas priešvirusinis gydymas, tuo greičiau pasveiks ir išvengs galimų komplikacijų.
Gripo epidemijos metu medikai pataria vengti ne tik ligoninių, bet ir masinių susibūrimo vietų, parduotuvių. Ypač vyresnio amžiaus žmonėms nereikėtų eiti iš namų. Būtų gerai, kad artimieji juos aprūpintų maisto produktais. Vyresnio amžiaus žmonėms susirgti gripu ypač pavojinga.
Medikai primena, kad gripas ne tik oro lašeliniu būdu plintanti liga. Ji plinta ir per kontaktus, nešvariais rankas. Todėl labai svarbu mažiau liesti veidą rankomis, dažniau plauti rankas, dėvėti apsauginę medicinines kaukę. Net ir nuvykus į svečius, jei yra sergantis žmogus, reiktų dėvėti medicininę kaukę. Puiki prevencija gripo plitimo metu – ėjimas į lauką, slidinėjimas nuo kalniuko, nes atviroje erdvėje gripo virusas neplinta.