REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2022 m. Vasario 7 d. 14:19

Ligoninę tvindo pacientai, miesto valdžia kreipėsi į gyventojus

Šiauliai

Sergantieji kovidu plūsta į Respublikinę Šiaulių ligoninę. A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


203799

Omikron atmainos spartus plitimas lėmė tai, kad Šiauliai vėl šovė į priekį pagal sergamumo rodiklius visoje šalyje. Respublikinė ligoninė dūsta nuo kovidinių pacientų, tiesa, reanimacijoje sunkių ligonių antplūdžio nėra. Regiono ligoninių vadovai tariasi, kur sutalpinti ligonius. Šiaulių miesto valdžia kreipėsi į gyventojus, prašo susilaikyti nuo nebūtinų kontaktų ir sumažinti viruso plitimą.

Mažėja rezervas

Pirmadienio tradicinėje spaudos konferencijoje Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovė Česlova Špūrienė atsidusdama ir su liūdesiu balse kalbėjo, kad situacija ligoninėje prasta – užimta beveik 90 proc. kovidinių lovų stacionaro skyriuje. Jeigu užsikrėtimų kreivė ir toliau kils, teks plėstis.

„Laisvų lovų rezervas mažas, bet situacija valdoma, bus regiono posėdis, svarstom apie lovų atidarymą Joniškio rajone. Labiau trūksta aktyvaus gydymo lovų“, – kalbėjo ligoninės direktorė.

Pagal lovų užimtumą – blogiausia padėtis visoje šalyje. Respublikinė Šiaulių ligoninė yra viena iš atraminių kovidinių ligoninių, pacientų gydymą koordinuoja ne tik Šiaulių apskrityje, bet ir Telšių, Tauragės apskrityse bei aplinkiniuose rajonuose.

„Mažeikiai, Plungė, Telšiai, Radviliškis – visur užpildytos lovos. Mūsų užduotis didinti apyvartą, ne iki galo pasveikusius, bet geriau besijaučiančius pacientus išleisim gydytis į namus.

Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras, Pakruojo, Naujosios Akmenės ligoninės padeda“, – teigė Č. Špūrienė.

Serga nežymiai

Pasak ligoninės vadovės, dėl Omikron atmainos sunkių ligonių nėra daug – reanimacijoje gydoma beveik tiek pat ligonių, kiek ir įprastai – 10 (trys iš jų vaikai). Didžioji dalis visų pacientų serga nežymiai, gydosi namuose, dėl pablogėjusios būklės guldomi į skyrių.

„Labiau paplitusi atmaina, daug papuola į skyrių, bet sunkių nėra. Jei būtų mažiau susibūrimų, gal būtų mažesnis kiekis ligoninėje“, – vylėsi vadovė.

Dalis pacientų, kurie jaučiasi geriau, siunčiami gydytis į namus. Kai kuriems pacientams, atvykusiems į priimamąjį su traumomis, taip pat nustatomas COVID-19. Tokių pacientų praėjusią savaitę buvo 14. Pasitaiko daug neskiepytų pacientų.

„Rekomenduojame jiems skiepytis. Kurie nepasiskiepijo savo gydymo įstaigose, gali pasiskiepyti pas mus ligoninėje“, – kalbėjo ligoninės vadovė.

Vyksta rotacija

Daugėjant pacientų ir mažėjant lovų, gali tekti uždaryti kai kuriuos kitus skyrius ir perkelti pajėgumus. Tačiau, pasak Č. Špūrienės, stengiamasi planinių paslaugų nemažinti.

„Kol kas stengiamės netelkti darbuotojų. Statistikos, biudžeto skyrius, informatikai dirba nuotoliu“, – teigė vadovė.

Sergančio personalo (tiek medicinos, tiek kitų ligoninės darbuotojų) skaičius ne pirmą savaitę lieka stabilus – 89. Pasak ligoninės direktorės, vyksta savotiška rotacija.

„Vieni grįžta iš izoliacijos, išeina kiti, tai leidžia užtikrinti paslaugas“, – tikino Č. Špūrienė.

Pasiskirstymas netolygus

Situaciją apžvelgusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė teigė, kad dėl sparčiai plintančios Omikron atmainos Šiauliai vėl sąrašo viršuje ir smarkiai viršija šalies vidurkį.

Šiaulių mieste užsikrėtusiųjų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų skaičius artėja prie 8 tūkst. Šalies vidurkį lenkia ir Radviliškio rajonas, kur sergamumas išlieka aukštas ne pirmą savaitę. Mažiausiai užsikrėtusiųjų ne pirmą savaitę fiksuojama Kelmės rajone.

Portalui „Etaplius“ pasiteiravus, kodėl sergamumas taip auga Radviliškio rajone ir kodėl tiek mažai – Kelmės rajone, S. Abromavičienė tikslių priežasčių įvardinti negalėjo.

„Radviliškio rajone sergamumas išplitęs ugdymo įstaigose, didelis rajonas, tai gal dėl to. Atmaina sparčiai plintanti, tad situacija Kelmės rajone gali greitai pasikeisti“, – svarstė S. Abromavičienė.

Nežino priežasčių

Tačiau ne paslaptis, kad NVSC ne visada gali išaiškinti užsikrėtimų priežastis ir sergamumo augimą arba mažėjimą tam tikruose rajonuose dėl žmogiškųjų išteklių trūkumo.

Tačiau S. Abromavičienė pripažino, kad jeigu jau anksčiau būdavo sudėtinga nustatyti priežastis dėl žmogiškųjų išteklių trūkumo, tai dabar tikrosios priežastys dar labiau nėra iki galo išaiškinamos.

„Objektyviai įvertinti užsikrėtimo priežastis sudėtinga, patys žmonės pildosi anketas, ne visada nurodo aplinkybes. Negalime šimtu procentų atlikti tyrimų. Manome, kad užsikrečia šeimose“, – sakė NVSC Šiaulių departamento vadovė.

Šiaulių apskrityje fiksuojama daug aktyvių protrūkių. Beveik visi jie – ugdymo įstaigose. Kiek daugiau nei pusė visų atvejų – Šiaulių mieste.

Ragino miesto gyventojus

Reaguodamas į susidariusią situaciją, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis tiesiogiai internetu transliuojamoje spaudos konferencijoje kreipėsi į gyventojus. Didžiausias valdžios prašymas – vengti didesnių susibūrimų, nereikalingų kontaktų ir stengtis suvaldyti viruso plitimą.

„Diskutavome su meru, matydami situaciją, skaičius, matome, kad ne kartą esame minėję, jeigu liga plinta tarp gyventojų, elgtis turi gyventojai. Ši savaitė parodė, kad šis gyventojų elgesys nebuvo teisingas, turime šiuos skaičius.

Kitaip negalime pasakyti, kiekvienas žmogus turi apsvarstyti, ar tikrai būtina kur nors lankytis, įsivertink, priimk teisingą sprendimą. Jei nesiskiepija, per susirgimą įgaus imunitetą, bet ligoninė sunkiai susitvarko, fizinė plėtra turi ribas“, – į gyventojus kreipėsi vienas iš miesto vadovų.

Portalas „Etaplius“ pasiteiravo, ar miesto valdžia svarsto ne tik rekomenduoti, bet kuriam laikui uždrausti viešus renginius viduje, kaip tai prieš kurį laiką padarė kai kurios kitos šalies savivaldybės. Šiaulių mieste kol kas renginių organizatoriams taikoma tik rekomendacija.

„Kalbėsimės su savo įstaigomis, jeigu galima nerengti renginio viduje, tuomet prašysime taip ir padaryti“, – aiškino A. Bartulis.

Besitestuojančių mažėja

Vis dėlto, pasak Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjos Viktorijos Palčiauskienės, šviesa tunelio gale matyti. Mažėja į mobilųjį punktą besiregistruojančių gyventojų.

„Norėtųsi tikėtis, kad epidemiologinė situacija bus geresnė, mažiau asmenų, kurie jaučia simptomus, kuriems reikia išsitirti, tad situacija stabilizuojasi“, – vylėsi V. Palčiauskienė.

Esant blogai pandeminei situacijai ir būtent – ugdymo įstaigose, pasak V. Palčiauskienės, kol kas tik Šiaulių Didždvario gimnazija visiškai sustabdžiusi kontaktines veiklas. Kitos mokyklos taiko ribojančias priemones tik iš dalies. Taip pat svarstoma vėl laikinai sustabdyti neformaliojo ugdymo užsiėmimus, kurie vyksta kontaktiniu būdu.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA