PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 15 d. 14:37

Lietuvos savivaldybių reitingas: Anykščių rajonas padarė akivaizdžią pažangą

Utena

Etaplius ir LLRI nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


103144

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė 2019 metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Kaip ir kasmet skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jau devintus metus skelbiamas reitingas sudaromas pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas.

Anykščių r. savivaldybė šiemet pakilo iš 50-51 į 36-39 vietas mažųjų savivaldybių indekse (51 balas iš 100). Ji šią vietą dalijasi su Ukmergės r., Jonavos r. ir Joniškio r. savivaldybėmis. Palyginti su kitomis savivaldybėmis, geriau* įvertintos „Transporto“, „Biudžeto“ ir „Administracijos“ sritys. Savivaldybė nemažai rodiklių gerėjo: 2018 m. visi viešieji pirkimai buvo skelbti, grynoji emigracija buvo mažesnė – 2018 m. siekė 1 proc., kai 2017 m. – 1,9 proc. Savivaldybėje 2018 m., lyginant su 2017 m., augo išduotų statybos leidimų skaičius.

Aukščiausią balą „Transporto” srityje sutrukdė pasiekti tai, kad ne visiems viešojo transporto maršrutams buvo skelbti vieši konkursai. Nepaisant to, suteiktas įvertinimas yra aukštas, nes keleivių vežimo paslaugas teikė privatus sektorius, o savivaldybė neturėjo jai priklausančios keleivių vežimo įmonės. Prastesnį „Komunalinių paslaugų” balą iš dalies lėmė tai, kad centralizuoto šilumos tiekimo, atliekų išvežimo, daugiabučių administravimo srityse veikė savivaldybei priklausančios įmonės. Dvi iš jų – nuostolingai. Be to, savivaldybės gyventojai mokėjo vieną didžiausių vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainų (3,11 euro/kub. m palyginti su 2,20 euro/kub. m vidurkiu), aukštesnė buvo ir šilumos kaina (7,23 ct/kWh palyginti su 6,75 ct/kWh vidurkiu). „Administracijos” sritis gavo geresnį įvertinimą, nes savivaldybės administracija buvo palyginti nedidelė. Tūkstančiui gyventojų teko 6,7 darbuotojo, kai vidutiniškai – 7,6. Tai nesutrukdė visų gyventojų prašymų išnagrinėti laiku. Kita vertus, nors administracija buvo sąlyginai mažesnė, jos išlaikymui teko skirti sąlyginai didesnę biudžeto dalį – 8,3 proc. nuo biudžeto palyginti su 8 proc. vidurkiu. „Verslo liudijimo kaina Anykščių rajone siekė 116 eurų ir buvo aukštesnė už vidutinę (96 eurai). Vidutinis žemės mokesčio tarifas siekė 1,15 proc. palyginti su 0,98 proc. vidurkiu. Savivaldybėje taikyti aukščiausi nekilnojamo turto mokesčių tarifai (1 ir 3 proc.), nenaudojama žemė apmokestinta 4 proc. tarifu.

Jei savivaldybė peržiūrėtų mokestinę politiką, tai galėtų padidinti savivaldybės ekonominį aktyvumą, nes vienam gyventojui tenkanti materialinių ir tiesioginių užsienio investicijų vertė, tūkstančiui gyventojų tenkančio veikiančių ūkio subjektų, išduotų ir pratęstų verslo liudijimų, išduotų statybos leidimų rodikliai buvo prastesni už atitinkamus mažųjų savivaldybių vidurkius.

Plačiau apie tai rasite čia.

Pagal Lietuvos laisvosios rinkos instituto informaciją

screenshot-at-2019-10-15-10-21-30.png