REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Vasario 28 d. 16:04

Lietuvos savivaldybių indekse 2022 Elektrėnų savivaldybė užima 5 vietą

Elektrėnai

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Elektrėnų savivaldybės inf.


260323

Lietuvos laisvosios rinkos institutas skelbia 2022 m. Lietuvos savivaldybių indeksą, kuriame įvertinama savivaldybių finansinė padėtis ir investicinė aplinka pagal 2021 m. duomenis. Lietuvos savivaldybių indeksas leidžia gyventojams bei politikams palyginti savo savivaldybę su kaimyninėmis bei kitomis panašaus dydžio savivaldybėmis, o svarbiausia – atveria kelius gerinti padėtį tvarumo link.

60 Lietuvos savivaldybių yra suskirstytos į didžiąsias (6 sav.) ir mažąsias (54 sav.). Mažųjų savivaldybių kategorijoje pagal finansinį tvarumą ir investicinę aplinką Elektrėnų savivaldybė užima 5 vietą.

Savivaldybių indeksu siekiama aprėpti pagrindinius rodiklius, matuojančius viešųjų finansų savivaldybėse būklę bei pokyčius. Pirmiausia yra vertinamas savivaldybės biudžetas. Matuojamas savivaldybės skolos lygis ir stebima, kaip savivaldybė valdo savo skolą ir laikosi įstatymo nustatytų tvarumo rodiklių. Taip pat atsižvelgiama į savivaldybės surenkamų savarankiškų pajamų dydį bei vykdomus vidaus sandorius. Aukšti skolos santykio su prognozuojamomis pajamomis, vykdomų vidaus sandorių lygiai ir didėjanti priklausomybė nuo valstybės dotacijų rodo augančią riziką savivaldybės valdomo biudžeto tvarumui. Antra, indekse vertinamas savivaldybių indėlis kuriant palankią aplinką investuotojams ir verslo plėtrai. Į vertinimą yra įtraukiamas materialinių ir tiesioginių užsienio investicijų, verslo liudijimų bei statybos leidimų skaičius, grynosios gyventojų migracijos savivaldybėje rodikliai.

Itin svarbus yra lyginamasis tyrimo aspektas. Indekso dėka savivaldybės turi galimybę

pamatyti, kaip pagal tuos pačius rodiklius jos atrodo tiek regioniniame, tiek nacionaliniame kontekste. Rodiklių reikšmės atspindi, kokiose srityse savivaldybė pasirodo geriau ar blogiau už kitas. Atitinkamai paaiškėja sprendimai, kurie yra būtini užtikrinant tvarius viešuosius finansus. Savivaldybių pareiga yra užtikrinti kuo geresnę mokestinę aplinką, panaikinti barjerus, trukdančius naujoms įmonėms žengti į rinką, o veikiančioms įmonėms – užtikrinti veiklos tęstinumą ir plėtrą.

Aukštais balais įvertinamos savivaldybės, kurios:

● yra mažiausiai finansiškai priklausomos nuo valstybės dotacijų;

● efektyviai valdo skolą ir laikosi Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio

įstatymo nustatytų reikalavimų;

● mažina vykdomus vidaus sandorius arba jų nevykdo;

● sudaro sąlygas materialinių ir užsienio investicijų augimui;

● sklandžiai ir greitai išduoda statybos leidimus;

● sudaro sąlygas gyventojų savarankiškai veiklai ir verslumui.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA