REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gegužės 23 d. 18:03

Lietuvos premjerė pareikalavo paleisti Minske sulaikytus „Ryanair“ keleivius

Pasaulis

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


175927

Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė sekmadienį pareikalavo, kad Baltarusija nedelsiant paleistų visus Minske sulaikytus keleivius ir įgulą.

„Visų keleivių ir įgulos saugumui buvo sukeltas pavojus. Reikalaujame nedelsiant lėktuvui ir jo keleiviams leisti išskristi į Vilnių“, – išplatintame pranešime sakė Vyriausybės vadovė.

Lietuvos atstovų teigimu, Minske nutupdytame lėktuve iš Atėnų į Vilnių skrido 171 keleivis.

Su tokiu pačiu pareiškimu jau kreipėsi prezidentas Gitanas Nausėda, į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Baltarusijos laikinasis reikalų patikėtinis.

Minsko oro uoste sekmadienį nutupdytas bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, jis buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Pasak Lietuvos prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės, tam panaudoti du Baltarusijos karo orlaiviai – naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.

Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas.

G. Landsbergis: tarp Minske nutupdyto lėktuvų keleivių – graikai, prancūzai, vokiečiai

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis reikalauja, kad Minskas paleistų į Vilnių iš Atėnų skridusius Lietuvos ir kitų šalių piliečius.

„Lėktuve buvo 171 keleivis, mes turime informaciją apie 149 (...) Reikalaujame nedelsiant paleisti visus keleivius“, – sekmadienį tviteryje paskelbė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Jo teigimu, lėktuve buvo 94 Lietuvos piliečiai, taip pat 11 graikų, devyni prancūzai, po keletą baltarusių, lenkų, rumunų, vokiečių, latvių, rusų, taip pat Sakartvelo ir kitų šalių piliečių.

BNS žiniomis, lėktuvas dar Minsko oro uoste.

Nedelsiant paleisti visus keleivius sekmadienį paragino ir prezidentas Gitanas Nausėda, ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Minsko oro uoste sekmadienį nutupdytas bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, jis buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Pasak Lietuvos prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės, tam panaudoti du Baltarusijos karo orlaiviai – naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.

Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas.

ES vadovai reikalauja Baltarusijos paleisti sulaikytą lėktuvą ir visus jo keleivius

Europos Sąjungos aukščiausio rango pareigūnai sekmadienį perspėjo Baltarusiją, kad ji bus laikoma už oro bendrovės „RyanAir“ keleivinio lainerio, priversto nutūpti Minske, likimą, taip pat pareikalavo paleisti visus jo keleivius.

„Laikome Baltarusijos vyriausybę atsakinga už visų keleivių ir orlaivio saugumą“, – per „Twitter“ parašė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis).

„VISIEMS keleiviams privalo būti sudaryta galimybė nedelsiant tęsti savo kelionę“, – pridūrė jis ir tiesiogiai pareikalavo paleisti sulaikytą tuo lėktuvu skridusį baltarusių opozicijos aktyvistą Ramaną Pratasevičių.

Panašią poziciją išsakė ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).

„VISIEMS keleiviams privalo būti sudaryta galimybė nedelsiant tęsti jų kelionę į Vilnių, o jų saugumas turi būti užtikrintas“, – rašoma jos „Twitter“ žinutėje.

EK vadovė perspėjo: „Bet koks tarptautinių oro susisiekimo taisyklių pažeidimas privalo sulaukti pasekmių.“

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis), pirmadienį vadovausiantis 27 ES šalių lyderių susitikimui, irgi pasisakė šiuo klausimu.

„ICAO [Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos] tyrimas dėl šio incidento bus būtinas“, – pareiškė jis.

R. Pratasevičius sekmadienį skrido kompanijos „Ryanair“ lėktuvu iš Atėnų į Vilnių, bet, kaip pranešė Minsko oro uosto spaudos tarnyba, gavus informacijos apie laineryje neva padėtą bombą, jam buvo nurodyta nusileisti Baltarusijos sostinės oro uoste.

Pasak Lietuvos prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės, lėktuvas buvo nutupdytas pasitelkus du Baltarusijos karo orlaivius – naikintuvą MiG-29 ir sraigtasparnį Mi-24.

Baltarusijos protestuotojus mobilizuojantis ir jų veiksmus koordinuojantis platformos „Telegram“ kanalas NEXTA sekmadienį pranešė, kad jo buvęs redaktorius R. Pratasevičius buvo sulaikytas

„Lėktuvas buvo patikrintas, jokios bombos nerasta, o visi keleiviai buvo nusiųsti kitam saugumo patikrinimui. Tarp jų buvo... NEXTA žurnalistas Ramanas Pratasevičius. Jis buvo sulaikytas“, – pranešė NEXTA.

Pranešime nurodoma, jog 26 metų R. Pratasevičius sakė, kad prieš skrydį buvo sekamas.

Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačiorka savo ruožtu paskelbė, kad A. Lukašenkos režimo tarnybos „kaip Somalio piratai“ užgrobė iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą, pakeldami karinį naikintuvą ir pažeisdami visas tarptautinės aviacijos taisykles. 

„Jie pakėlė karinį naikintuvą MiG-29, Baltarusijos dispečeris nurodė laineriui pakeisti kryptį ir skristi į Minsko oro uostą neva dėl kažkokios kilusios užminavimo grėsmės. Tuomet Minske buvo vykdoma pakartotinė keleivių patikra, tikrinamas laineris ir keleiviams išeinant iš lėktuvo Pratasevičius buvo sulaikytas“, – sakė F. Viačiorka.

Pernai NEXTA įkūrėjus 22 metų Sciapaną Pucilą ir 26 metų R. Pratasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą.

Abu šie Lenkijoje gyvenantys tinklaraštininkai figūruoja kaip kaltinamieji baudžiamojoje byloje dėl masinių neramumų Baltarusijoje. Paskelbta jų tarptautinė paieška. Jie taip pat kaltinami socialinės neapykantos teisėsaugos pareigūnams kurstymu.

„Visiškai akivaizdu, kad specialiųjų tarnybų operacija dėl lėktuvo perėmimo [skirta] tam, kad būtų sulaikytas aktyvistas ir tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius“, – rašoma sekmadienį išplatintame S. Cichanouskajos pareiškime.

Ir S. Cichanouskaja, ir NEXTA teigia, kad R. Pratasevičiui Baltarusijoje gali grėsti mirties bausmė.

Spalį Baltarusija paskelbė NEXTA „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti.

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA