Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Sekmadienį, rugsėjo 20 d., Kryžkalnyje įvyks iškilminga Lietuvos partizanų memorialo atidarymo ceremonija. Lankytojams bus atvertas ilgai lauktas Lietuvos partizanų, paaukojusių gyvybes už Tėvynės laisvę nelygioje pokario kovoje su sovietų okupantais, atminimą įamžinantis objektas.
Memorialo projekto autoriai – skulptorius Tadas Gutauskas ir architektas Saulius Pamerneckis. Memorialą sudaro lietuviško kalavijo formos apie 25 m aukščio obeliskas; apie 30 m ilgio atminimo siena su Vyčio kryžiaus formos plieno stelomis, kuriose išpjauta apie 11 tūkst. žuvusių partizanų pavardžių; Nežinomo Partizano kapas; pagerbimo aikštė, kurioje gali susirinkti iki 1 000 žmonių; taip pat ir 2018 m. lapkričio 25 d. atverta visuomenei memorialo dalis, skirta Kęstučio apygardos partizanams pagerbti, kurią sudaro koplyčia-varpinė ir šalia koplyčios įrengtos devynios betoninės nuožulnios plokštumos su Kęstučio apygardos partizanų slapyvardžiais, pavardėmis, gimimo ir mirties datomis. Prie laiptų, vedančių į memorialą, ateityje numatoma pastatyti Lietuvos partizanų istorijos informacinį paviljoną-muziejų.
Memorialo statybai, investicijų projektui įgyvendinti, Vyriausybė 2019–2020 m. iš valstybės biudžeto skyrė 505 tūkst. eurų. Dar 29,98 tūkst. eurų buvo skirta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, kad šis sudarytų išsamų elektroninį istorinių archyvinių duomenų apie žuvusius, mirusius tremtyje bei kalinimo vietose Lietuvos partizanus žinyną, kuriuo remiantis parengtas memoriale įamžinamų Lietuvos partizanų sąrašas.
Raseinių rajono savivaldybė įgyvendino investicijų projektą „Lietuvos partizanų memorialo Raseinių r. sav., Nemakščių sen., Kryžkalnio k. statyba ir teritorijos sutvarkymas (I etapas)“. Gegužės 11 d. Raseinių rajono savivaldybėje buvo pasirašyta projekto „Lietuvos partizanų memorialo Raseinių r. sav., Nemakščių sen., Kryžkalnio k. statyba ir teritorijos sutvarkymas“ II etapo rangos darbų sutartis, pagal kurią numatyta pagaminti ir sumontuoti apie 25 metrų aukščio lietuviško kalavijo formos obeliską, pagaminti ir sumontuoti Vyčio formos stelas su žuvusiųjų partizanų pavardėmis (apie 20000 pavardžių su slapyvardžiais) ant Atminimo sienos ir obelisko-kalavijo prieigose, aikštėje, iš poliruoto granito plokščių įrengti nežinomo partizano kapą.
Memorialo statybos pradžia. Idėja Kryžkalnyje įamžinti Lietuvos partizanus prieš dešimtmetį kilo monsinjorui Alfonsui Svarinskui. Būtent jo sumanymu pradėtas statyti memorialas Kęstučio apygardos partizanams pagerbti ir atminti (statybos leidimas išduotas 2009 m. liepos 2 d.), kurio pagrindinis akcentas – 15 metrų aukščio koplyčia-varpinė su vitražais ir nerūdijančio plieno kryžiumi, simbolizuojantys amžiną veržimąsi, tikėjimą, bet kartu ir rimtį, pagarbą žuvusiems už Lietuvos laisvę. Koplyčios viduje pakabinti keli varpai, kuriais memorialo lankytojai gali skambinti. Šalia koplyčios įrengtos devynios betoninės nuožulnios plokštumos su Kęstučio apygardos partizanų slapyvardžiais, pavardėmis, gimimo ir mirties datomis.
Numatoma Lietuvos partizanų memorialo Kryžkalnyje atidarymo programa:
12.00 val. – Šv. Mišios Stulgių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje
13.30 val. – Memorialo atidarymo pradžia
13.35 val. – NATO Oro policijos misiją vykdančių pajėgų naikintuvų sveikinimo skrydis virš ceremonijos vietos, pagerbiant Lietuvos partizanus ir visus Laisvės kovotojus
13.40 val. – Lietuvos valdžios institucijų vadovų kalbos
14.10 val. – Memorialo šventinimo ceremonija
14.22 val. – Lietuvos laisvės kovotojų atminimo pagerbimas šūvių salvėmis; padedami gėlių vainikai, uždegamos žvakutės
14.30 val. – Oficialios Lietuvos partizanų memorialo Kryžkalnyje atidarymo ceremonijos pabaiga
14.35 val. – Ąžuoliuko sodinimo ceremonija
Numatoma, kad Šv. Mišias aukos ir Lietuvos partizanų memorialą šventins Kardinolas, Kauno arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius, Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas ir Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis. Lietuvos partizanų memorialo Kryžkalnyje atidarymo renginyje taip pat planuoja dalyvauti: Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestras (vadovai – kapelmeisteris kapitonas Ričardas Kukulskis ir dirigentas kapitonas Remigijus Terminas), Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“ ( vadovė Laima Purlienė), Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „Aidas“ (vadovas prof. Tadas Šumskas), Raseinių rajono kultūros centro mišrus choras „Šatrija“ (vadovas Gražvydas Jegnoras).
Parengta pagal Raseinių rajono savivaldybės ir LR Vyriausybės informaciją